Apele i akademie - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Apele i akademie

Uroczystości > Rok 2016/17
.....................................................
Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/17
.......................................................
Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
....................................................
Wspomnienia o Janie Pawle II
...................................................
20 października 2016 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów.
W tym dniu w murach Szkoły Podstawowej imienia Orląt Lwowskich w Nowinach odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klas I-szych. Punktualnie o godzinie 16.00 - mistrz ceremonii Lidia Jędrocha powitała przybyłych gości: panią Dyrektor Joannę Wojcieszyńską, wicedyrektor Elżbietę Rachwał, Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny Sebastiana Nowaczkiewicza, wicewójta Łukasza Barwinka, przewodniczącą Rady Gminy Sitkówka- Nowiny Zofię Duchniak, przewodniczącą Rady Szkoły Elizę Pietraszkiewicz-Kumańską, rodziców i szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości - uczniów klas I-szych, którzy zaprezentowali program artystyczny pod hasłem "Witaj szkoło!".

Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Panie wychowawczynie zapoznawały i wdrażały swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole. Wspierani przez wychowawczynie klasy Ia Annę Koźmińską, klasy Ib Jadwigę Ochab pierwszoklasiści w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach błysnęli talentem. Pięknie zaśpiewane piosenki, wyrecytowane wiersze, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole, oraz do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania 32 pierwszoklasistów na ucznia.
 
"Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im Orląt Lwowskich w Nowinach" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.  Uczniowie klas I-szych zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia.
"BĄDŹCIE ZAWSZE KOLEŻEŃSCY, MILI I GODNIE REPREZENTUJCIE NASZĄ SZKOŁĘ!". Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech,
a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
 
Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie. Uroczystość zakończyło słodkie  przyjęcie na stołówce szkolnej. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
....................................................
Dnia 9 listopada 2016 r. o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej w Nowinach odbyła się uroczysta akademia z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

Tego roku uroczystość z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegała inaczej niż zwykle.

W dniu 15 listopada 2016 r uczniowie klas szóstych uczestniczyli w multimedialnym spotkaniu z dr T. Domańskim, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na temat: Drogi Polaków do niepodległości.

W dniu 16 listopada 2016 r. uczniowie klas 4 i klas 5 odbyli edukacyjną wycieczkę do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach gdzie w oparciu o kontakt z „żywą historią” (mapami, dokumentami, relacjami świadków historii, eksponatami), w nowoczesnej, multimedialnej przestrzeni ekspozycyjnej dawnego kieleckiego więzienia, w miejscu pamięci narodowej, uczyli się wartości patriotycznych i obywatelskich, przybliżali sobie historię naszej najbliższej okolicy.

Dla uczniów klas 4 warsztaty historyczne były na temat: Od niepodległości do niepodległości, a dla klas 5: Józef Piłsudski, czyn legionowy w regionie świętokrzyskim. Uczniowie wykonali wspaniałe prace: oś czasu oraz plakaty poświęcone takim postaciom historycznym, jak: Tadeusz Kościuszki, Marian Langiewicz, Stanisław Staszic, Józef Piłsudski, Stefan Żeromski.
 
....................................................
Jasełka bożonarodzeniowe i wigilia klas IV-VI
21 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe. Uczniowie zaprowadzili nas w podróż poprzez bogaty świat polskiej kolędy. „Leć kolędo wśród nocnej ciszy” to hasło przewodnie przedstawienia, w którym ukazano piękno i różnorodność kolęd, tak mocno związanych z naszą tradycją i historią. Uczniowie wspólnym kolędowaniem i recytacją poezji zwrócili uwagę na to, co w czasie świąt Narodzenia Zbawiciela najważniejsze – zgodę, miłość, dobro, radość i spędzanie czasu w gronie życzliwych, bliskich ludzi. Przedstawienie przygotowały dzieci z Koła Teatralnego pod opieką Pani Małgorzaty Adach, Chóru pod opieką Pani Natalii Gregorczyk, a o scenografię, stroje i oprawę muzyczną i nagłośnienie zadbały: Pani Ewa Kundera, Pani Agnieszka Toczek i Pan Robert Jedynak.
Goście i wszyscy chętni otrzymali także od drużyny harcerzy i zuchów Światełko Betlejemskie, którego tegoroczne hasło brzmi: „Odważnie twórzmy pokój”. Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają. Pragniemy, aby ta idea zapanowała nie tylko w tym magicznym czasie, ale także na co dzień w naszych domach.
 
..................................................
"Niechaj dziadzio z babunią
Tak nam długo żyją,
Póki komar i mucha
Morza nie wypiją
A ty mucho, ty komarze
Pijcie wodę powoli
Aż się dziadzio i babcia
nażyją do woli"
 
Babcia i Dziadek to osoby, które każdemu dziecku kojarzą się z miłością, ciepłem i wszystkim co dobre. Zawsze są przy nas, kochają nas, wspierają, a na każdy smutek mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdują radę na każde zmartwienie. Wnuki to czują i wiedzą, dlatego w dniu 19 stycznia 2017 r. dzieci z klas II b i II c z naszej szkoły zaprosiły swoje babcie i dziadków na uroczystość, aby podziękować im za dobro i wyrazić swoją miłość. Święto tak bliskich nam osób było doskonałą okazją ku temu, by okazać im wdzięczność i szacunek. Goście ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze dzieci wspaniale odegrały swoje role. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku. Po części artystycznej wnukowie wręczyli babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki. Była to wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i! dziadków.
 
Jolanta Gołda i Ilona Jaroszek-Kruk
.....................................................
Od 2011 roku w kalendarzu ważnych polskich świąt patriotycznych znaleźć można Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Corocznie w dniu 1 marca oddajemy hołd Żołnierzom Niezłomnym – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Także tym razem w dniu 1 marca 2017 roku uczniowie klas szóstych, harcerze,  poczty sztandarowe, dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach w powadze i skupieniu wysłuchali  uroczystej mszy poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele parafialnym w Nowinach. Po jej zakończeniu delegacja harcerzy wraz z panią dyrektor Joanną Wojcieszyńską złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Armii Krajowej na nowińskim cmentarzu, dając tym świadectwo żywej pamięci i patriotyzmu.
.....................................
28 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przedstawili program „Tu, gdzie dom i Twój i mój, tu wszędzie Polska” upamiętniający jedno z ważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Zaprezentowano wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Uczestnikom akademii przypomniano również o Święcie Flagi, przypadającym 2 maja. Miłym akcentem uroczystości był polonez w wykonaniu zespołu „Świetliki” pod kierunkiem p. Edyty Szwed i p. Justyny Golmento-Bobrowskiej. Naszymi gośćmi tego dnia byli uczniowie wraz z opiekunami ze Słowacji – uczestnicy projektu Erasmus +. Odpowiedzialne za przygotowanie akademii: p. Sylwia Trepka, p. Marzena Janaszek, p. Halina Topór. Współpracowali: p. Natalia Gregorczyk, p. Małgorzata Kościelecka, p. Sebastian Braksator.
.....................................
Świetna zabawa – sportowy festyn w naszej szkole
 
Ciekawe i różnorodne atrakcje czekały na uczniów naszej szkoły 13 czerwca 2017 r. Na szkolnych obiektach sportowych odbył się festyn zorganizowany przez Radę Rodziców przy współpracy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Niezwykle interesujący program zaproponowali uczniom członkowie grupy animacyjnej „AniMa”. Animatorzy zajmowali dzieci tańcami integracyjnymi, prowadzili gry i zabawy ruchowe (biegi w workach, biegi na trzech nogach, rzuty do celu), efektownie malowali twarze, zachęcali do udziału w pasjonujących meczach w zbijaka na boisku pneumatycznym.

Uczniowie klas I-III mieli możliwość obejrzenia wyposażenia nowoczesnego wozu strażackiego, który przyjechał do nas z OSP Kowala. Gradem pytań zasypali panów strażaków zwłaszcza chłopcy, co raczej nie dziwi, bo przecież prawie każdy z nich chce w dzieciństwie zostać strażakiem.

Wszyscy chętni mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne. Propozycje konkursów przygotowali nauczyciele – opiekunowie SU klas I-III. Zadaniem pierwszaków było namalowanie czworonożnego przyjaciela, uczniowie klas drugich zmierzyli się z tematem „Moja ulubiona dyscyplina sportowa”, a trzecioklasiści przenosili na papier swoich ulubionych bohaterów literackich.

Efekty swojej całorocznej pracy zaprezentowało szkolne koło SKO, którego członkowie promowali oszczędzanie, prowadzili konkursy z upominkami ufundowanymi przez PKO BP.
 
Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyło się stanowisko pracy pani sierżant z Posterunku Policji w Nowinach. W tym miejscu były znakowane wszystkie rowery przyprowadzone przez dzieci.

Uczniów klas IV-VI porwały rozgrywki sportowe przygotowane i prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego. Dziewczęta z klas szóstych walczyły o zwycięstwo w turnieju piłki siatkowej, natomiast reprezentantki klas piątych i szóstych konkurowały w rozgrywkach w rzucankę siatkarską. Chłopcy na poziomach klas czwartych, piątych i szóstych walczyli o tytuł mistrza w piłce nożnej. Zwycięzcy odebrali puchary ufundowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim uczestnikom festynu dopisywały nie tylko humory, ale też apetyty. Grill był wprawdzie „ukryty”, ale przyciągał unoszącym się wokół smakowitym zapachem pieczonych kiełbasek.
 
Efektowny program przygotowany przez organizatorów wypełniał czas naszych uczniów aż do godziny 13.00. Świetna zabawa wywoływała na twarzach dzieci uśmiech, a wspólnie spędzony czas zintegrował uczestników, którzy z żalem opuszczali szkolne boisko.
Galeria oto...
Aktualizacja: maj 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści