Apele i akademie - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Apele i akademie

Uroczystości > Rok 2017/18
.......................................
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18
........................................
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
......................................
 
Ślubuję być dobrym uczniem!
23 października 2017 roku, tę datę z pewnością zapamiętają wszyscy najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Tego dnia nastąpiły ważne dla pierwszaków chwile, w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. „Orląt Lwowskich” w Nowinach przyjęto pięćdziesięcioro siedmioro pierwszoklasistów. Uroczystość pasowania na uczniów to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. Uczniowie klas Ia, Ib i Ic w części artystycznej zaprezentowali to, czego się już nauczyli, a jednocześnie pokazali, że zasłużyli na miano ucznia. Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Aktu Pasowania na Ucznia dokonała pani dyrektor Joanna Wojcieszyńska. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy, ufundowane przez rodziców słowniczki ortograficzne oraz upominki od wójta gminy Sitkówka-Nowiny Sebastiana Nowaczkiewicza. Egzamin na ucznia zdali śpiewająco, ich życie w tej szkole zapowiada się obiecująco.
......................................
Dnia 23 października 2017 roku o godzinie 10.00 uczniowie klas III naszej szkoły przedstawili krótki apel słowno-muzyczy, poświęcony Janowi Pawłowi II, wielkiemu człowiekowi, który przemieniał ludzkie serca, kruszył mury niezgody, budował mosty miłości i zbliżał nas do Boga. Apel zakończył się wspólnym odśpiewaniem Barki, pieśni oazowej, o której Jan Paweł II powiedział, że: „miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe, i z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez te wszystkie laty. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny, była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła”.
.......................................
"Niech nam żyje stan górniczy..."
W dniu górniczego święta uczniowie klasy III c spotkali się z przedstawicielami Zarządu Dyckerhoff Polska i Zakładów Przemysłu Wapienniczego Trzuskawica SA oraz z górnikami kopalni Kowala. Dzieci przedstawiły program artystyczny, składający się z wierszy i piosenek o białych górnikach, aby podziękować za ich ciężką i niebezpieczną pracę. Klasa III c złożyła również życzenia na nadchodzący  rok Zarządowi i górnikom w imieniu całej społeczności szkolnej, a Dyrektor Szkoły Pani Joanna  Wojcieszyńska w imieniu Grona Pedagogicznego i pracowników naszej  szkoły. W podziękowaniu za pamięć i zaangażowanie dzieci otrzymały upominki i słodycze. Uroczystości uwieńczone zostały na wspólnych, pamiątkowych zdjęciach.
Ilona Jaroszek-Kruk
.......................................
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły i magiczny czas, pełen ciepła i miłości. W czwartek 21 grudnia 2017 r., dzieci z klasy II b i III a, kolędą Cicha noc, wprowadziły wszystkich zgromadzonych gości w świąteczny nastrój, wystawiając Jasełka pod tytułem Kolęda na ziemi. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy we wspaniałych kostiumach prezentowali się doskonale. Zgodnie z polską tradycją w przedstawieniu można było zobaczyć: małego Jezuska, Maryję i Józefa, pasterzy i piękne anioły, które tego dnia zstąpiły na ziemię. Do stajenki przybyły dzieci, ofiarując Dzieciątku dary oraz swe gorące serduszka. Nie zabrakło również orszaku Trzech Króli. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności wokalne i recytatorskie. Dzieciom należą się pochwały za pokonanie tremy, za kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyli wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbili serca całej widowni. Występ małych artystów wsparł szkolny chór, którego soliści zaśpiewali kolędy: Maleńka miłość, Kolęda dla nieobecnych. Na koniec programu artystycznego zabrzmiał jeden z najpiękniejszych polskich utworów świątecznych Jest taki dzień...
.....................................
 
W tym roku przypada 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, wybrani uczniowie z klas IVb, Va, chór szkolny i zespół taneczny przygotowali montaż słowno-muzyczny. Młodzi aktorzy pragnęli uświadomić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.
.......................................
Coś dla duszy i dla ciała - przygotowania do lata czas zacząć! Dzień sportu w Szkole Podstawowej w Nowinach.
 
Zbliżają się wakacje - chwile upragnionego odpoczynku po ciężkiej całorocznej pracy, ale też okres zwiększonej aktywności fizycznej. Lato kojarzy się wszystkim ze słoneczną pogodą, wycieczkami rowerowymi, grą w piłkę, śmiechem dzieci i przede wszystkim dobrą zabawą. Ponieważ nie możemy doczekać się tej beztroski, jak co roku postanowiliśmy "zafundować" sobie jej przedsmak. Dzięki wsparciu Rady Rodziców, zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, 11 czerwca 2018 r. w promieniach prażącego słońca odbył się w naszej szkole Festyn z okazji Dnia Dziecka i Święta Sportu. Atrakcji było co niemiara zarówno dla młodszych uczniów, jak i tych starszych.
 
Uczniowie klas I - III wzięli udział w rozgrywkach popularnej gry "Dwa ognie" na dmuchanym boisku. W kategorii klas pierwszych najlepszą okazała się Ia, wśród drugich zwyciężyła IIb, a z trzecich – IIId.
 
Na boisku szkolnym chłopcy z klas V rozegrali mecz piki nożnej o Puchar Przechodni (ufundowany przez Radę Rodziców). Zdobywcami trofeum zostali chłopcy z klasy Vc.
 
W tym samym czasie w sali gimnastycznej uczniowie klas VII walczyli o I miejsce  w piłce siatkowej. Udało się tego dokonać klasie VIIa, drugie miejsce przypadło w udziale VIId, a trzecie - VIIc.
 
Badminton to lubiana gra i na nowo bardzo popularna. Nie mogło jej zabraknąć i na naszym Festynie. Młodzież z klas IV - VII i w tej dyscyplinie sportowej wykazała się wyjątkową zręcznością i duchem walki.

Uczniowie chętnie brali udział w różnych konkurencjach przygotowanych przez opiekunów klas. Zaproszeni członkowie grupy animacyjnej nie pozwolili się nudzić. Zajmowali dzieci tańcami, prowadzili gry i zabawy ruchowe. Dzieci mogły bawić się i cieszyć razem z animatorami dzięki wsparciu finansowemu organu prowadzącego.
 
W wakacje warto zadbać również o bezpieczeństwo. I o tym pomyśleli organizatorzy z p. Małgorzatą Kościelecką na czele.  Na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego uczniowie klas IV mieli szansę pochwalić się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz praktycznymi umiejętnościami bezpiecznego korzystania z dróg. Takie miasteczko to świetna sprawa dla wszystkich poczatkujących rowerzystów. W szkole od października działa sekcja rowerowa w ramach realizacji projektu edukacyjnego. Zajęcia sekcji są bezpłatne, a uczniowie korzystają z 9 pozyskanych rowerów. Opiekunem cyklistów jest p. A. Gołuzd. Dzięki przychylności i wsparciu finansowemu władz samorządowych szkoła może kontynuować projekt i pozyskać nowy sprzęt (docelowo jeszcze 6 rowerów).
 
Dla tych, którzy nabierają dopiero sił do aktywnego wypoczynku, czekała zielona trawka w cieniu budynku szkoły i przyglądanie się rywalizującym ze sobą kolegom.

Lato to również...zapach grilla, którego w tym dniu zabraknąć nie mogło. Po takim intensywnym spalaniu kalorii, pieczona kiełbaska tylko dodała energii i poprawiła humory. Kiełbaska smakowała szczególnie bo zakupili ją rodzice a prezydium Rady Rodziców wspólnie z pracownikami szkoły dbali aby się nie spaliła. Szczególne podziękowania za zaangażowanie i pomoc należą się p. R. Balcerzak (przewodnicząca Rady Rodziców) oraz p. Ł. Gryniowi (wiceprzewodniczący RR). Uczniów odwiedził zastępca wójta - Ł. Barwinek, przewodnicząca Rady Gminy – Z. Duchniak oraz radny M. Kurtek. O godzinie 13.00 zmęczeni, ale uśmiechnięci uczniowie udali się do domu.
 
Dzień można zaliczyć do wyjątkowo udanych, oby takich w wakacje nie brakowało.
 
A w piątek 15 czerwca kolejne atrakcje dla dzieci przygotowane przez władze samorządowe Gminy Sitkówka-Nowiny na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego.
.....................................
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści