Apele i akademie - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Apele i akademie

Uroczystości > Rok 2018/19
......................................
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19
.....................................
Dnia 15 października 2018 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie pod tytułem „W naszej szkole jest wesoło” przygotowali uczniowie klasy IVa, IVc, IVd, IVe pod kierunkiem pani Małgorzaty Pietrzak, Eweliny Kaszy i Anny Zelek. Oprawę muzyczną zapewnił Marcin Woźniak, który przygotował chór szkolny. Młodzi aktorzy zabawnymi scenkami, piosenkami i tańcami w wykonaniu zespołu Świetliki i uczniów z klasy Vc, uczcili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wyrazili również swoją wdzięczność nauczycielom za codzienny trud, poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Aktorskie umiejętności czwartoklasistów miało okazję podziwiać grono pedagogiczne wraz z uczniami naszej szkoły, a także zaproszeni nauczyciele i dyrektorzy ze szkół naszej gminy.
W kierunku nauczycieli, pracowników obsługi popłynęło wiele ciepłych i miłych słów, które wyrażały wdzięczność za dotychczasowe zaangażowanie w pracę szkoły.
......................................
"Przykładajcie się do nauki
z wielkim zapałem. Wiedza
bowiem otwiera horyzonty
i sprzyja duchowemu rozwojowi
człowieka. Prawdziwie wielki
jest ten człowiek, który chce się
czegoś nauczyć."
Jan Paweł II

Dnia 18 października 2018 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów rozpoczynających edukację w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach.W tym niecodziennym spotkaniu wzięli udział licznie zgromadzeni rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i oczywiście, bohaterowie tego dnia, czyli nasi pierwszoklasiści. Swoją obecnością zaszczycił nas wójt gminy, Sebastian Nowaczkiewicz, który zabierając głos życzył pierwszakom samych sukcesów w szkole. Pasowanie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu ucznia. Od tego dnia każdy zaczyna postrzegać siebie jako pełnoprawnego członka naszej szkolnej rodziny. W przygotowanych na tę okazję wierszach i piosenkach uczniowie wyrecytowali i wyśpiewali wszystkie swoje przeżycia związane z wejściem w nowe środowisko, jakim jest szkoła. Aktu pasowania na ucznia dopełniła dyrektor szkoły, pani Joanna Wojcieszyńska. Odczytała tekst, a uczniowie złożyli swą pierwszą w życiu przysięgę.
 
Ślubuję być dobrym Polakiem,
 dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
 Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę,
 jak dla niej pracować, gdy dorosnę.
 Będę się starał być dobrym kolegą,
 swym zachowaniem sprawiać radość
 rodzicom i nauczycielom".
 
Ogromnym ołówkiem, każdy został pasowany na ucznia, a tym samym został oficjalnie przyjęty w poczet społeczności naszej szkoły. Wszyscy pasowani otrzymali od wychowawców dyplomy upamiętniające ten moment. Na koniec uroczystości wszystkim uczniom klas pierwszych zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
W imieniu całej społeczności uczniowskiej, Dyrekcji i Grona Pedagogicznego życzymy wszystkim nowo przyjętym uczniom dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół.
 
Nauczyciele klas pierwszych
....................................
Nowińskie Orlęta uczciły odchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
9 listopada 2018 roku punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczęła się w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach uroczysta akademia, której celem było uświetnienie obchodów Święta Niepodległości.
„Ja to mam szczęście, że żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą” – takie motto przyświecało młodym aktorom, którzy recytując patriotyczne wiersze, wyrażali szacunek, tym, którzy oddali życie za ojczyznę, a także radość z tego, że mogą żyć w wolnym kraju.
Widzowie mogli usłyszeć wzruszające pieśni w wykonaniu szkolnego chóru – „Żeby Polska była Polską”, „Niepodległa, niepokorna” czy „Ojczyzna”. Mocnym punktem programu były również tańce – pierwszy, prezentujący białego orła schwytanego przez trzech zaborców i drugi, w którym biało – czerwone flagi wirowały po parkiecie. Na koniec wszyscy zgromadzeni wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.
Po wyjściu z sali gimnastycznej czekała na wszystkich miła niespodzianka – poczęstunek przygotowany przez uczniów klas IV i V. Można było spróbować przysmaków kuchni polskiej, która zmieniała się na przestrzeni stuleci – były racuszki, naleśniki, paszteciki, a nawet biało – czerwone kanapki. Korytarze szkolne zdobiły plakaty o tematyce niepodległościowej przygotowane przez uczniów klas I – III i VI – VIII.
....................................
Jasełka bożonarodzeniowe
....................................
Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Żołnierze
Dla których Ojczyzna, to słowo najświętsze
Tak twardzi, jak skała - Żołnierze Wyklęci
Cześć ich pamięci!

Dnia 1 marca w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowionym przez Sejm RP 3 lutego 2011 roku. Byli to żołnierze, którzy w latach 1943-1963 nie pogodzili się z wprowadzonym systemem komunistycznym w Polsce po zakończeniu II wojny światowej, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi.
Uczniowie klas VI, VII i VIII również upamiętnili ten ważny dzień zapisany na kartach naszej Ojczyzny. Zgromadzeni w auli szkoły mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną i poznać losy zamordowanych polskich oficerów poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej oraz filmu Tajemnice historii - Żołnierze Wyklęci. Data 1 marzec na pewno pozostanie już na stałe w pamięci uczniów.
 
Anna Pędzich
Ewelina Kasza
.......................................
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/19
Aktualizacja: maj 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści