Apele i akademie - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Apele i akademie

Uroczystości > Rok 2019/20
....................................
Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/20.
.....................................
15 października w Szkole Podstawowej im Orląt Lwowskich w Nowinach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny „Wszystko co wielkie jest wielkie przez serce” przygotowali uczniowie klasy IIIb i IIIc z wychowawcami Marzeną Kordalską, Agnieszką Mańko oraz nauczycielami muzyki Marzeną Pitulą i Marcinem Woźniakiem. Uczniowie wierszem i piosenką podziękowali swoim nauczycielom za ich ciężką pracę. Podczas akademii Dyrektor Szkoły Joanna Wojcieszyńska wręczyła nagrody nauczycielom.
......................................
Ślubowanie klas pierwszych to od lat niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach. W tym roku miało ono miejsce 25 października 2019 roku. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci. Powodem, z pewnością była sama uroczystość, jak również niecodzienność stroju.
Podczas ceremonii 62 pierwszoklasistów w obecności dyrekcji szkoły, wychowawców, zaproszonych gości oraz swoich najbliższych (rodziców, dziadków, rodzeństwa) złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Dyrektor szkoły pani Joanna Wojcieszyńska odczytała tekst, a uczniowie złożyli swą pierwszą w życiu przysięgę:
 
 
Ślubuję być dobrym Polakiem,
 dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
 Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę,
 jak dla niej pracować, gdy dorosnę.
 Będę się starał być dobrym kolegą,
 swym zachowaniem sprawiać radość
 rodzicom i nauczycielom".
 
 
Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania pierwszoklasistów na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im Orląt Lwowskich w Nowinach" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Uczniowie klas I-szych zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Podczas części artystycznej pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne i recytatorskie, wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności. Pięknie zaśpiewane piosenki, wyrecytowane wiersze, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia.
"BĄDŹCIE ZAWSZE KOLEŻEŃSCY, MILI I GODNIE REPREZENTUJCIE NASZĄ SZKOŁĘ!". Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Na koniec uroczystości wszystkim uczniom klas pierwszych zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Uroczystość zakończyło słodkie przyjęcie na stołówce szkolnej. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
.......................................
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie słowno-muzyczne o wymownym tytule - "Zaproście mnie do stołu", nawiązujące do  tradycji wigilijnych spotkań w gronie bliskich. Występujący, recytacjami  nastrojowych utworów poetyckich, układających się w niezwykły kalendarz  wydarzeń skupionych wokół grudniowego święta, stworzyli niepowtarzalną  atmosferę. Jej istotnym dopełnieniem stały się  przepięknie wykonane  kolędy - "Bóg się rodzi", "Cicha noc", "Gdy śliczna Panna"... "Kolęda  dla nieobecnych" Z. Preisnera, śpiewana przez solistkę, cudownie  harmonizowała ze scenografią, gdzie rozświetlone okna domów i stół  nakryty białym obrusem, przypominały, że w czasie Bożego Narodzenia nikt  nie może być samotny.
Na zakończenie wspólnie odśpiewano kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki".
 
.....................................
Idźmy za gwiazdy blaskiem - Magów drogą,
Choć welon czarnych przysłania nas chmur,
Gdzie nad stajenką lichą i ubogą
Aniołów śpiewa chór!
6 stycznia 2020 roku nasza szkoła, podobnie jak w latach ubiegłych, uczestniczyła w Orszaku Trzech Króli. Jego hasłem przewodnim były słowa dziewiętnastowiecznej kolędy "Dzisiaj w Betlejem". Tradycyjnie były scenki biblijne w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Chłopcy z klasy V a i V c wcielili się w role pasterzy, podążających za blaskiem gwiazdy, by złożyć dary Jezusowi. Chór natomiast wyśpiewywał słowa znanych kolęd i pastorałek, które wprowadzały nas w niezwykłą atmosferę Objawienia Pańskiego. Występy uczniów i ich radosne kolędowanie upamiętniły to ważne chrześcijańskie święto.
.......................................
Zabawa karnawałowa w Szkole Podstawowej w Nowinach już za nami!
W środę 12 lutego 2020 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach uczestniczyli w balu karnawałowym. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Najpierw bawili się uczniowie klas I-III, a po południu klas IV-VIII.
Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wyglądali naprawdę bajkowo.
Wszyscy uczestnicy balu chętnie brali udział w proponowanych zabawach muzyczno–ruchowych. Bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach. Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i dorosłym. W trakcie balu znalazł się również czas na krótki odpoczynek oraz słodki poczęstunek. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę.
Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą – zobaczcie sami! Kolejny bal karnawałowy już za rok!
 
Wychowawcy klas I-III
......................................
 
Dzisiaj, po latach, prawda spod ziemi wydziera
 Układa się w strofy pieśni o wielkich bohaterach
 O Roju, Pileckim, Ince, Fieldorfie, Łupaszce...
 Że zachowali się jak trzeba - w naszych sercach - na zawsze...
 
W dniu 2 marca 2020 roku w naszej szkole miała miejsce prelekcja przygotowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Niezłomnych, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczniowie klas VI-VIII mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną i film dokumentalny związany z ruchem niepodległościowym. Przedstawiono zakres represji stosowanej na żołnierzach podziemia, ludności cywilnej przez sowieckie oddziały NKWD. Godnie uczciliśmy pamięć bohaterów walczących o suwerenność naszej Polski.
......................................
Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!
Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj…
 
Uchwalona 3 Maja 1791 roku Konstytucja, była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W tym roku nie mogliśmy uczestniczyć  w uroczystym apelu upamiętniającym to ważne święto państwowe. Pamiętali o nim jednak nasi uczniowie, którzy przygotowali piękne plakaty i prezentacje multimedialne wyrażając swoją pamięć i patriotyzm. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i nadesłanie swoich prac.
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści