Apele i akademie - Strona domowa Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Menu główne:

Apele i akademie

Uroczystości > Rok szkolny2020/21
....................................
Nowińskie Orlęta pamiętają!!!
Wrzesień to miesiąc ważnych dat i rocznic związanych z II wojną światową. Uczniowie naszej szkoły zawsze aktywnie uczestniczą w uroczystościach organizowanych przez władze gminy, mających na celu upamiętnienie bohaterskich czynów Polaków tamtego okresu.
13 września 2020 roku obchodziliśmy 76. rocznicę bitwy pod Szewcami. Na Mszy Świętej pod Pomnikiem Bitwy Żołnierzy AK hołd bohaterom oddali m.in. uczniowie naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym. Delegacja na czele z Panią Dyrektor Joanną Wojcieszyńską i Panią Wicedyrektor Sylwią Trepką złożyła pamiątkową wiązankę i zapaliła znicz.
Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za udział i zaangażowanie.
.....................................
PAMIĘTAJMY O BOHATERACH
13 września 2020 r., chcąc uczcić pamięć żołnierzy poległych w lasach zgórskich i szewskich, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w podchodach leśnych zorganizowanych przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Związek Strzelecki ,,Strzelec” oraz Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny. Celem gry terenowej było rozbudzenie zainteresowań historią, kultywowanie pamięci, jak również rozpowszechnianie wiedzy o przeszłości Małej Ojczyzny.
 
Drużyny stawiły się przy pomniku poświęconym Partyzantom poległym w dniu 17 IX 1944 r. w zwycięskiej walce z hitlerowcami, gdzie po rejestracji na punkcie startowym otrzymali foldery gry, mapy terenowe. Po zapoznaniu się z regulaminem, wyruszyli w trasę; kierując się znakami umieszczonymi przez organizatorów, szukali miejsc, gdzie ukryte były zadania. Należało wykazać się wiedzą o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w okolicznych lasach, ale również sprawnością fizyczną (rzucanie granatem, strzelanie z karabinu) oraz umiejętnością z zakresu udzielania pomocy przedlekarskiej.
 
Pomimo dużej rywalizacji uczniowie wspierali się w pokonywaniu trudności, ale co najważniejsze świetnie się bawili. Podziękowania należą się także rodzicom uczniów, którzy wyruszyli w trasę ze swoimi dziećmi. Po czterogodzinnej wędrówce drużyny dotarły do świetlicy w Szewcach, gdzie podsumowano wyniki, wyłoniono zwycięzców oraz wręczono nagrody.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego