Apele i akademie - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Apele i akademie

Uroczystości > Rok 2022/23
.............................
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23
Rocznica bitwy pod Szewcami
 
     18 września 1944 roku w lesie pod Szewcami oddziały Armii Krajowej stoczyły bitwę z Niemcami. I mimo ogromnej przewagi okupanta, z walki zwycięsko wyszły oddziały partyzanckie. By upamiętnić to wydarzenie, kombatanci ufundowali pomnik, który powstał już w 1969 roku. Przy tym właśnie pomniku co roku odbywa się uroczysta msza polowa z udziałem mieszkańców, władz gminy i powiatu, a także pocztów sztandarowych ze wszystkich szkół z terenu gminy.
 
       W tym roku również naszą Szkołę godnie reprezentowały poczty sztandarowe ze Sztandarem Szkoły i Sztandarem Harcerskim, a delegacja uczniów wraz z Panią Wicedyrektor Elżbietą Rachwał złożyła przy pomniku wiązankę i zapaliła symboliczne znicze, by oddać hołd wszystkim poległym w okolicznych lasach Obrońcom Ojczyzny.
Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela, to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzoną z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
 
Właśnie z tej okazji 13 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole akademia, na którą przybyli nauczyciele i uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Wojcieszyńska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
 
W części artystycznej uczniowie klasy VII b, VIII d i VIII e prezentując scenki, wiersze i piosenki wyrazili swoją wdzięczność i słowa uznania dla trudnej pracy nauczycieli.
 
Krystyna Banasik-Gajos
Marzena Pitula
Jolanta Gołda
..............................
PASOWANIE NA UCZNIA KLAS PIERWSZYCH
  
„Raz, dwa, trzy – teraz my! Szkoło, szkoło – otwórz drzwi. Każdy z nas dobrze wie – nadszedł czas, by uczyć się!”
 
Z tymi słowami pierwszoklasiści w dniu 20 października 2022 roku zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach. Na uroczystość pasowania na ucznia przybyli wicedyrektor pani Elżbieta Rachwał, wicedyrektor pani Sylwia Trepka, nauczyciele uczący oraz rodzice.

Pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, w którym, poprzez pięknie zaśpiewane piosenki, wyrecytowane wiersze, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej dały dowód, że są gotowe do sumiennej pracy w szkole i z chęcią podejmują obowiązki ucznia. Następnie uczniowie złożyli swą pierwszą w życiu przysięgę i uroczyście ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrymi uczniami i kolegami, a swym zachowaniem oraz nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania pierwszoklasistów. „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im Orląt Lwowskich w Nowinach" - mówiła dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia. "Bądźcie zawsze koleżeńscy, mili i godnie reprezentujcie naszą szkołę!". Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach tej szkoły.

Uroczystość zakończyły wspólne zdjęcia i słodkie przyjęcie. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Wychowawcy klas pierwszych
............................
Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach
 
10 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Ale przygotowania do tej uroczystości rozpoczęto już znacznie wcześniej. Uczniowie klas IV – VIII tworzyli plakaty o tematyce patriotycznej, które ozdobiły szkolne korytarze i były elementem dekoracji podczas akademii.
 
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany we współpracy uczniów z klasy VI b i chóru szkolonego. Wiersze, których tematem była miłość do ojczyzny, walka o wolność i niepodległość przeplatały się z pięknymi piosenkami, z których jedna wywarła na widzach szczególne wrażenie – był to utwór Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu uczennicy klasy V a – Alicji Bzymek.
 
Nie zabrakło również akcentu ukraińskiego, ponieważ, jak mogliśmy usłyszeć z ust występujących – „dziś, kiedy toczy się wojna tuż za naszymi granicami, słowa takie jak wolność, niepodległość, ojczyzna, nabierają szczególnego znaczenia”.
Aktualizacja: grudzień 2022 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści