Apele i akademie - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Apele i akademie

Uroczystości > Rok 2022/23
.............................
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23
Rocznica bitwy pod Szewcami
 
     18 września 1944 roku w lesie pod Szewcami oddziały Armii Krajowej stoczyły bitwę z Niemcami. I mimo ogromnej przewagi okupanta, z walki zwycięsko wyszły oddziały partyzanckie. By upamiętnić to wydarzenie, kombatanci ufundowali pomnik, który powstał już w 1969 roku. Przy tym właśnie pomniku co roku odbywa się uroczysta msza polowa z udziałem mieszkańców, władz gminy i powiatu, a także pocztów sztandarowych ze wszystkich szkół z terenu gminy.
 
       W tym roku również naszą Szkołę godnie reprezentowały poczty sztandarowe ze Sztandarem Szkoły i Sztandarem Harcerskim, a delegacja uczniów wraz z Panią Wicedyrektor Elżbietą Rachwał złożyła przy pomniku wiązankę i zapaliła symboliczne znicze, by oddać hołd wszystkim poległym w okolicznych lasach Obrońcom Ojczyzny.
Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela, to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzoną z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
 
Właśnie z tej okazji 13 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole akademia, na którą przybyli nauczyciele i uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Wojcieszyńska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
 
W części artystycznej uczniowie klasy VII b, VIII d i VIII e prezentując scenki, wiersze i piosenki wyrazili swoją wdzięczność i słowa uznania dla trudnej pracy nauczycieli.
 
Krystyna Banasik-Gajos
Marzena Pitula
Jolanta Gołda
..............................
PASOWANIE NA UCZNIA KLAS PIERWSZYCH
  
„Raz, dwa, trzy – teraz my! Szkoło, szkoło – otwórz drzwi. Każdy z nas dobrze wie – nadszedł czas, by uczyć się!”
 
Z tymi słowami pierwszoklasiści w dniu 20 października 2022 roku zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach. Na uroczystość pasowania na ucznia przybyli wicedyrektor pani Elżbieta Rachwał, wicedyrektor pani Sylwia Trepka, nauczyciele uczący oraz rodzice.

Pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, w którym, poprzez pięknie zaśpiewane piosenki, wyrecytowane wiersze, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej dały dowód, że są gotowe do sumiennej pracy w szkole i z chęcią podejmują obowiązki ucznia. Następnie uczniowie złożyli swą pierwszą w życiu przysięgę i uroczyście ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrymi uczniami i kolegami, a swym zachowaniem oraz nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania pierwszoklasistów. „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im Orląt Lwowskich w Nowinach" - mówiła dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia. "Bądźcie zawsze koleżeńscy, mili i godnie reprezentujcie naszą szkołę!". Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach tej szkoły.

Uroczystość zakończyły wspólne zdjęcia i słodkie przyjęcie. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Wychowawcy klas pierwszych
............................
Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach
 
10 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Ale przygotowania do tej uroczystości rozpoczęto już znacznie wcześniej. Uczniowie klas IV – VIII tworzyli plakaty o tematyce patriotycznej, które ozdobiły szkolne korytarze i były elementem dekoracji podczas akademii.
 
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany we współpracy uczniów z klasy VI b i chóru szkolonego. Wiersze, których tematem była miłość do ojczyzny, walka o wolność i niepodległość przeplatały się z pięknymi piosenkami, z których jedna wywarła na widzach szczególne wrażenie – był to utwór Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu uczennicy klasy V a – Alicji Bzymek.
 
Nie zabrakło również akcentu ukraińskiego, ponieważ, jak mogliśmy usłyszeć z ust występujących – „dziś, kiedy toczy się wojna tuż za naszymi granicami, słowa takie jak wolność, niepodległość, ojczyzna, nabierają szczególnego znaczenia”.
.............................
Jasełka w Szkole podstawowej im Orląt Lwowskich w Nowinach
 
 
Boże Narodzenie obfituje w niezwykłe zwyczaje i tradycje. Jedną z nich są jasełka. Ta radosna nowina o Bożym Narodzeniu w dniu 20 grudnia 2022 roku, po dwóch latach nieobecności, zawitała do Szkoły podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach.
 
Jasełka przygotowały dzieci z klasy 3a wraz z wychowawczynią Agnieszką Mańko oraz katechetką Edytą Wiechą. Z niezwykłym zaangażowaniem Maryja (Hania Adamczyk) oraz Józef (Kuba Gołuzd) rozpoczęli wędrówkę w poszukiwaniu miejsca, w którym może przyjść na świat Zbawiciel. Towarzyszyła temu wzruszająca piosenka świąteczna pt. „Mario, czy Ty wiesz” w wykonaniu uzdolnionej Alicji Bzymek. Józef z Maryją byli odsyłani z każdej gospody, aby ostatecznie w lichej stajence pełnej owieczek złożyć w żłóbku ukochanego Syna - Jezusa.  Na szczęście Aniołowie czuwali i szybko powiadomili pasterzy, aby zjawili się w stajence. Pastuszkowie, choć ubodzy, przynieśli to, co mieli: koszyk jabłek, śmietankę, miód, masełko, bułeczkę, a nawet cieplutki kożuszek. Jezusa przywitały również dzieci, które w ofierze przyniosły czyste i kochające serca. Tradycyjnie pokłon Panu oddali Trzej Królowie składając mirrę, kadzidło i złoto.
 
Całe wydarzenie swoim śpiewem wspierał szkolny chór pod przewodnictwem pani Marzeny Pituli. Młodzież wykonała wszystkim znane kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy śliczna Panna” oraz urocze pastorałki „Był pastuszek bosy”, „Skrzypi wóz, wielki mróz”.
 
W przeżywaniu jasełek towarzyszyli zaproszeni przez panią Dyrektor Joannę Wojcieszyńską goście: Kierownik CUW Justyna Skrzypczyk, Sekretarz gminy Ryszard Kusak, Radny Tadeusz Kucharczyk, ks. Proboszcz Józef Kubicza oraz rodzice i dziadkowie występujących dzieci. Jako świąteczny prezent zabrzmiała ujmująca pastorałka „Kołysanka Maryi Panny”, którą tenorem wykonał ks. Kamil Samiczak. Na zakończenie jasełek wspólnie została zaśpiewana kolęda „Bóg się rodzi”.
.............................
232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
...........................
Nauka to podróż, która trwa przez całe życie... Żegnaj szkoło.
W piątek 23 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Na uroczystości spotkali się uczniowie klas 1-7.  
Dyrektor szkoły, pani Joanna Wojcieszyńska, wręczyła nagrody i dyplomy uczniom, którzy z wyróżnieniem ukończyli rok szkolny, brali udział w konkursach na szczeblu szkolnym i wojewódzkim. Wręczone zostały również stypendia uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu. W podsumowaniu uroczystości pani dyrektor pogratulowała uczniom wyników, wymieniła sukcesy szkoły, zwracając uwagę na 19 finalistów i 9 laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Podziękowała również rodzicom i złożyła wszystkim życzenia dobrego wypoczynku oraz radosnych i bezpiecznych wakacji. Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami, gdzie otrzymali upragnione świadectwa.
Dzień wcześniej, 22 czerwca 2023 r., odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas ósmych. Pani Dyrektor wraz wójtem Gminy Nowiny Sebastianem Nowaczkiewiczem i zastępcą wójta Łukaszem Barwinkiem pożegnali ósmoklasistów, pogratulowali im uzyskania tytułu absolwenta Szkoły Podstawowej oraz życzyli pomyślności w dalszym etapie kształcenia. Następnie rozdano nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, reprezentowanie szkoły i rozsławianie jej imienia, za osiągnięcia w dziedzinie nauki, sportu i sztuki. Wręczono również listy gratulacyjne i podziękowania dla rodziców za zaangażowanie w życie szkoły. Uczniowie klas ósmych w krótkim programie artystycznym podziękowali swoim nauczycielom za codzienny trud włożony w ich nauczanie, wychowanie i troskliwą opiekę każdego dnia. Przedstawiciele klas siódmych pożegnali swoich starszych kolegów. Uroczystość była niezwykła, bo było to ostanie spotkanie w tym gronie.
Życzymy wszystkim uczniom samych słonecznych chwil i mile spędzonych wakacji.
Aktualizacja: maj 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści