Bezp. droga do szkoły - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Bezp. droga do szkoły

Projekty
..............................
Dnia 16 lutego 2023 r. szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Bezpieczna droga do szkoły – XIV edycja”, którego organizatorem jest Studium Prawa Europejskiego. Celem projektu jest zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego, które przyczynią się do ich bezpieczeństwa m.in. podczas drogi do szkoły.
.............................
Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Bezpieczna droga do szkoły- XIV edycja”. Z tej okazji w środę (1 marca) przeprowadzona została akcja profilaktyczna przypominająca o obowiązku posiadania przez pieszych elementów odblaskowych.
Celem takich działań było zachęcenie do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg, ponieważ najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania ograniczają ich widoczność, dlatego koordynatorzy projektu przypomnieli o obowiązku posiadania elementów odblaskowych. Uświadomili również, że jak wykazują eksperymenty, po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ją ominąć. Zwrócili uwagę, że elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
.............................
Dnia 10 marca odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VIII z policjantem asp. Łukaszem Kołaczkiewiczem pracownikiem Posterunku Policji w Nowinach. Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo na drogach. Jak uniknąć zagrożeń”. Podczas spotkania niektórzy uczniowie ubrani byli w kamizelki odblaskowe oraz posiadali różne inne elementy odblaskowe. Aspirant przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Opowiedział o czyhających zagrożeniach oraz o tym, jak ich uniknąć. Przedstawił filmy instruktażowe ukazujące różne niebezpieczne sytuacje, do których może dojść w ruchu drogowym. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie, uczniowie będą odpowiedzialnie zachowywać się na drogach oraz w pełni wykorzystywać zdobytą wiedzę, co uchroni ich przed wieloma zagrożeniami.
...........................
Sprawozdanie z Konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści