DSD 2020/21 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

DSD 2020/21

Program DSD
 
Informacje o programie DSD
 
Program DSD (Deutsches Sprachdiplom der Kulturministerkonferenz) realizowany jest w Nowinach od 2009 roku w klasach/grupach ze zwiększoną liczbą godzin języka niemieckiego. Zajęcia odbywają w nowoczesnych, dobrze wyposażonych pracowniach językowych.
 
Co to jest DSD I?
 
Deutsches Sprachdiplom (DSD I) jest egzaminem z języka niemieckiego przeznaczonym dla uczniów szkół zagranicznych, przeprowadzanym co roku na całym świecie. Egzamin Stałej Konferencji Ministrów Oświaty RFN jest wspólnym przedsięwzięciem Federalnego Urzędu Administracji Niemiec i krajów związkowych.
 
Program DSD realizowany jest w szkołach podstawowych i  w liceach, które po spełnieniu określonych kryteriów mogą zostać przyjęte do grona Szkół Partnerskich Republiki Federalnej Niemiec. Szkoły te w ścisłej współpracy z ZfA (Centralą Szkolnictwa za Granicą) przygotowują uczniów do bezpłatnego państwowego egzaminu certyfikatowego. Uczniowie szkoły podstawowej zdają egzamin na poziomie A2/B1 (poziom średniozaawansowany). Do egzaminu mogą przystąpić jedynie uczniowie grup ze zwiększoną liczbą godzin języka niemieckiego. Egzaminu nie mogą zdawać osoby, które przygotowywały się indywidualnie i nie były uczniami grup DSD. Absolwenci szkoły podstawowej mogą również kontynuować naukę języka niemieckiego i przygotowywać się do egzaminu DSD II B2/C1 w VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Jest to najwyższy poziom egzaminu Republiki Federalnej Niemiec możliwy do osiągnięcia przez uczniów poza granicami Niemiec.
 
Jak wygląda egzamin DSD I?
 
Egzamin DSD I odbywa się zazwyczaj w marcu i  składa się z dwóch części:
  • część  pisemna sprawdza:
- umiejętność  rozumienia ze słuchu,
- umiejętność rozumienia tekstów czytanych,
- umiejętność formułowania dłuższej wypowiedzi pisemnej.
  • część ustna obejmuje:
- prezentację tematu wybranego przez ucznia,
- krótką rozmowę.  

Egzamin pisemny sprawdzany jest przez Centralną Komisję w Bonn w Niemczech, a egzamin ustny przeprowadzany jest przez egzaminatora oddelegowanego z Niemiec oraz nauczyciela języka niemieckiego. Punkty z egzaminu pisemnego są sumowane z punktami z egzaminu ustnego, a egzamin uważa się za zdany wówczas, gdy kandydat osiągnie z każdej części egzaminu odpowiednią liczbę punktów.
 
Uczniowie klas DSD:
 
  • realizują ciekawe projekty oraz zdobywają liczne nagrody podczas różnorodnych konkursów językowych;
  • biorą udział w warsztatach z języka niemieckiego, mają bezpośredni kontakt z osobami posługującymi się językiem niemieckim, jako językiem ojczystym (zajęcia z native speakerem);
  • pogłębiają swoje umiejętności językowe w czasie wyjazdów do krajów niemieckiego obszaru językowego;
  • wyjeżdżają na kilkutygodniowe stypendia dla uczniów klas DSD do Niemiec finansowane przez ZfA (Centralę Szkolnictwa za Granicą);
  • są doskonale przygotowani do udziału Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z języka niemieckiego (rekordowa liczba laureatów i finalistów konkursu, co zapewnia dodatkowe punkty na świadectwie lub przyjęcie niezależnie od kryteriów do wybranej szkoły średniej);
  • uczą się praktycznego zastosowania języka niemieckiego;
  • absolwent programu DSD zwiększa swoje szanse na zatrudnienie na polskim i europejskim rynku pracy.
 
Opiekunowie grup DSD:
Agnieszka Miszczyk

........................

.........................
Po czterech latach intensywnej nauki języka niemieckiego grupa 8a,b pisała 10 marca 2021 r. Międzynarodowy Egzamin Językowy DSD B1.
.............................
W tym roku szkolnym  uczniowie klas szóstych i siódmych DSD w czerwcu zdawali egzamin z języka niemieckiego. Uczniowie klas VI a, b, c i VI d, e po raz pierwszy mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, pisząc test na poziomie A1. Klasy VII a, c i VII b, d zdawały egzamin na poziomie A2. Wszystkie egzaminy językowe w ramach programu DSD składają się z części pisemnej (słuchanie, czytanie i pisanie) oraz z części ustnej, w której trzeba wykazać się umiejętnością komunikacji w języku niemieckim. Uczniowie otrzymają dyplomy potwierdzające ich umiejętności językowe.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
..................................
12 uczniów grup DSD klas VII realizowało wiosną 2021 projekt pod hasłem „Die Freundschaft zwischen Polen und Deutschland - 50 Jahre seit dem Kniefall Willy Brandts in Warschau“ („Przyjaźń polsko-niemiecka: 50 lat od uklęknięcia Willy‘ego Brandta w Warszawie“). Organizatorami projektu byli: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, ZfA (Centrala Szkolnictwa Zagranicznego) oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie. Nadrzędnym celem naszych działań, oprócz rozwoju kompetencji językowych, było zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że pozytywne relacje i przyjaźń miedzy narodami są możliwe, nawet gdy kraje łączy trudna przeszłość. Przygotowując projekt uczniowie skoncentrowali się na pokazaniu różnorodnych obszarów współpracy obydwu krajów np.: życia prywatnego, edukacji, sportu, polityki i stworzyli barwną „Chronikę przyjaźni polsko-niemieckiej“ („Chronik der deutsch-polnischen Freundschaft”). Praca zdobyła uznanie jury, w skład którego wchodzili m.in. niemieccy gimnazjaliści i zdobyłaI miejsce w konkursie na najciekawszy projekt DSD na terenie Polski południowej.
Gratulacje!!!
.............................
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zajęli II miejsce w konkursie „Die beste DSD-Klasse” („Najlepsza klasa DSD”). Dzięki zdobyciu I miejsca w rywalizacji o najciekawszy projekt DSD w roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas VII mieli okazję powalczyć o zaszczytny tytuł. 31 maja odbył się finał konkursu, który poprowadziły Nina Diehl i Susann Bräunig. Rywalizacja toczyła się pod patronatem Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ZfA Deutsche Auslandsschularbeit International, Konsulatu Generalnego RFN, a honorowym gościem spotkania była Susanne Lindemann – koordynator programu DSD w Polsce. Nasi uczniowie klas VII grup DSD dzielnie odpowiadali na czasami zaskakujące pytania quizowe oraz wykonywali zabawne zadania. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale siódmoklasiści świetnie sobie poradzili.
Gratulujemy sukcesu!!!
............................
Wyniki rekrutacji do grupy DSD na rok szkolny 2021/2022.
 
Zakończyła się rekrutacja do grupy DSD. Postępowanie klasyfikacyjne odbyło się na podstawie oceny z języka niemieckiego i średniej ocen uzyskanych na koniec klasy czwartej szkoły podstawowej.
Aktualizacja: marzec 2025 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści