Klasy IV-VIII - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Klasy IV-VIII

Organizacje szkolne > Samorząd Ucz.

...................................
SAMORZĄD UCZNIOWSKI TO MY WSZYSCY - UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORLĄT LWOWSKICH  W NOWINACH
Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie naszej szkoły. Reprezentuje on interesy uczniów w stosunku do nauczycieli, rodziców czy administracji oświatowej. Wywiera zatem wpływ na życie szkoły. Jego zadaniem jest więc rozwiązywanie problemów uczniów oraz organizowanie życia kulturalnego szkoły. Samorząd Uczniowski działa na demokratycznych zasadach. Uczniowie wybierają swoich przedstawicieli do Rady Samorządu Uczniowskiego. Opiekunkami Samorządu Uczniowskiego są panie: Małgorzata Kościelecka, Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska i Monika Domańska.

Rok szkolny 2023/2024
.......................................
Gmina Nowiny liczy 50 lat!
Z okazji jubileuszu 50-lecia Gminy Nowiny 3 września 2023r. w Kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców gminy, rolników i strażaków. W uroczystości uczestniczył Poczet Sztandarowy naszej szkoły, a także pozostałych szkół podstawowych z terenu gminy Nowiny. Zgromadzonym akompaniowała Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta
...........................
17. września pod Pomnikiem Bitwy Żołnierzy AK w Szewcach odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę z 18 września 1944 roku oraz uczczenie pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w 1948 r.
Jak co roku przedstawiciele naszej Szkoły wzięli udział w tej uroczystości. Poczty Sztandarowe pełniły wartę podczas uroczystej Mszy Świętej, a tuż po jej zakończeniu Pani Wicedyrektor Elżbieta Rachwał i uczniowie z naszej Szkoły złożyli wiązankę i zapalili znicze pod pomnikiem.
Rok szkolny 2022/23
.................................
Wybory do Samorządu Uczniowskiego klas IV – VIII
Miło nam poinformować, że w wyborach do Samorządu Uczniowskiego klas IV – VIII, które odbyły się 27 października 2022 r., najwięcej głosów zdobył Jakub Dąbek z klasy VII a. W związku z tym Jakub będzie pełnił funkcję Przewodniczącego Szkoły w bieżącym roku szkolnym. Drugie miejsce zajęła Hanna Dańczuk z klasy VII b, a trzecie Maksymilian Możdżeń z klasy V a. Liczymy na owocną współpracę przedstawicieli SU z całą społecznością szkolną, ciekawe inicjatywy i pomysły wpływające pozytywnie na atmosferę i funkcjonowanie szkoły.  
Życzymy powodzenia – opiekunowie SU
Szalony Tydzień w naszej Szkole
W naszej szkole trwa Szalony Tydzień. To już ostatni tydzień przed feriami, a nasi uczniowie wyszli z inicjatywą umilenia tego czasu szalonymi pomysłami. W poniedziałek zrobiło się w szkole kolorowo, wesoło. Dzień Kolorów był pretekstem do urozmaicenia naszej codziennej garderoby kolorami – swetry w kolorowe pasy, jaskrawe bluzy, zielone spodnie to tylko niektóre z Waszych pomysłów.
We wtorek przynieśliście książki w najdziwniejszych przedmiotach, które tego dnia zmieniły swoje przeznaczenie. I tak za plecaki posłużyły: skrzynki na narzędzia, wiaderka, garnki, walizki, a nawet pufy czy HIT – suszarka na pranie.
Gratulujemy inwencji twórczej i czekamy na dalsze pomysły w kolejnych dniach Szalonego Tygodnia.

........................
Wtorek
Trzeci dzień Szalonego Tygodnia
Misie, pluszowe zabawki, mięciutkie postacie z gier czy bajek zagościły dziś na szkolnych korytarzach, a nawet w ławkach. To już trzeci dzień Szalonego Tygodnia, a nasi uczniowie rozkręcają się coraz bardziej. Olbrzymi pingwin czy wiewiórka to tylko niektóre z niezwykłych pluszaków, które wprawiały w dobry nastrój nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych. Odznakę wzorowego ucznia zdobył zielony, cudny Shrek, który pilnie uczył się polskiego pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Adach. Sprawdźcie w galerii, jak słodko razem wyglądali.

........................
Środa
.............................
„My też tam byliśmy…”
14 kwietnia 2023 roku delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach reprezentowała gminę Nowiny w uroczystości organizowanej przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” na cmentarzu w Cedzynie.
Było to odsłonięcie i poświęcenie nagrobka Żołnierzy Wyklętych Jana Wosińskiego i Piotra Pecela, którzy zostali zamordowani w lasach zgórskich koło Nowin przez bandytów z UB. Zasypani w „dołach śmierci” mieli być wymazani z naszej pamięci.
Odnaleziono ich po 66 latach przez Fundację Niezłomni w 2015 roku a pogrzeb odbył się w 2019 roku. „Dzięki tym dwóm wielkim bohaterom możemy dzisiaj stanąć wolni i dumni pod biało-czerwoną flagą” – powiedział minister Jan Kasprzyk.
My uczniowie trzymając w rękach biało-czerwone flagi z dumą i powagą wyraziliśmy nasz szacunek dla poległych bohaterów. Złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicz pamięci.
Całe wydarzenie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Rok szkolny 2021/22
..............................
19 września 2021 r. przy Pomniku Bitwy Żołnierzy AK w Szewcach zgromadzili się uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły, mieszkańcy gminy, przedstawiciele władz samorządowych oraz środowisk żołnierskich i kombatanckich, by wspólnie uczcić pamięć tych, którzy 77 lat temu oddali życie za Ojczyznę.
Bitwa pod Szewcami w 1944r. była jednym z większych sukcesów militarnych  2 i 3 pp. Legionu Armii Krajowej. Toczona była przez cały dzień w najbliżej okolicy Kielc i pomimo ogromnych nakładów osobowych i sprzętowych okupanta, była bitwą zwycięską dla partyzantów.
Uczniowie z pocztem sztandarowym uczestniczyli  w uroczystej Mszy Świętej, a następnie wraz z Panią Wicedyrektor Elżbietą Rachwał złożyli pamiątkową wiązankę i zapali znicze. Uroczystość była bardzo podniosła i wzruszająca. Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za udział i zaangażowanie.
.......................................
Pamięć bohaterom!
10 października 2021 r. w kościele parafialnym w Nowinach odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Był wśród nich mieszkaniec naszej gminy, śp. Bronisław Kucharczyk i jego brat Stanisław.
Uroczystość uświetniły swą obecnością poczty sztandarowe - Poczet Sztandarowy naszej Szkoły, a także drużyny harcerskiej, jak również Poczet Sztandarowy Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno – Desantowych „Czerwone Berety”. Zgromadzonym akompaniowała Orkiestra Dęta Nowiny. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, gdzie złożyli wieńce i znicze na grobie zmarłego Obrońcy spod Monte Cassino.
Wybory Szkolnego Samorządu
25 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny. Wybory poprzedziła kampania, w czasie której kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, a na nich umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania.
Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas IV-VII mógł oddać jeden głos na przygotowanych kartach wyborczych. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Nową Przewodniczącą SU została Maja Gorzelska z klasy VI b, a jej zastępcą Karol Orawiecki również z klasy VI b.
Wszystkim uczniom dziękujemy za oddanie głosu, a nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.
....................................
Rok szkolny 2020/21
Miło nam poinformować, że w wyniku wyborów do Samorządu Uczniowskiego przeprowadzonych w klasach siódmych i ósmych, Przewodniczącą Szkoły została Aleksandra Kotwica z klasy VIII c. Jej zastępcą będzie Piotr Szczepanik z klasy VII c - a warto dodać, że różnica głosów była naprawdę niewielka. Z racji panującej sytuacji, wybory w tym roku miały specyficzna formę - klasy siódme i ósme głosowały w salach, podczas godziny wychowawczej.
 
Natomiast w budynku Szkoły Podstawowej uczniów reprezentować będzie Oliwia Łysak z klasy VI e, która będzie poznawać zasady funkcjonowania Samorządu Uczniowskiego, by w przyszłym roku móc startować w wyborach z większym  bagażem doświadczeń.
 
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i liczymy na owocną współpracę (zwłaszcza w tak specyficznych warunkach) - opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.
.....................................
Mikołajki zdalnie
Co roku w naszej szkole w Mikołajki uczniowie przychodzą ubrani w biało – czerwone czapeczki – symbol Świętego, którego kochają wszystkie dzieci (i nie tylko). W salach lekcyjnych od razu robi się weselej, zwłaszcza, że magiczne czapeczki zwalniają z odpytywania przez nauczycieli. Ale w całej akcji nie chodzi tylko o te bardzo wymierne korzyści. Chodzi też o budowanie wspólnoty, więzi, o kultywowanie tradycji i tworzenie przyjaznej atmosfery.
W tym roku wszystko wygląda nieco inaczej. Inne będą też tegoroczne Święta Bożego Narodzenia. Ale Samorząd Uczniowski klas IV – VIII nie zrezygnował z akcji „Magiczna Czapka Mikołaja”. Bo przecież w tym roku, jak nigdy dotąd, potrzebujemy poczucia wspólnoty, wzmacniania więzi łączących naszą szkolną społeczność. Tym bardziej ucieszył fakt, gdy 7 grudnia na monitorach komputerów ukazały się uśmiechnięte buzie w mikołajowych czapeczkach.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w akcję SU. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Mikołajki będziemy mogli już obchodzić w szkolnych ławkach.
..................................
Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa 2020
Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby wysłać kartki najbliższym i przyjaciołom. Kartki świąteczne to wspaniała tradycja, którą warto podtrzymywać. Kartki na Boże Narodzenie ręcznie robione zachwycają obdarowanych i stanowią przepiękną ozdobę świąteczną. Uczniowie klas IV–VIII bardzo chętnie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Wykonali przepiękne prace, za które każdy z nich został nagrodzony punktami z zachowania. Wyróżnione kartki zostały wykonane przez:
Klaudię Kroczak VIIB
Szymona Sołtysa  VIA
Jakuba Giełżeckiego VB
Zofię Petelicką  VIA
Szymona Pichetę IVA
Gratulujemy zwycięzcom! Wasze prace zostały wręczone Wójtowi Gminy, Dyrekcji SP w Nowinach oraz wychowawcom. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i wysiłek włożony w wykonanie tak pięknych i wyjątkowych kartek.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII
.............................
Świętujemy – zdalnie, ale wspólnie!!!
Co roku w naszej szkole świętujemy w Tłusty Czwartek – przynosimy do szkoły pączki, faworki, babeczki i inne pyszności, rozkładamy je na stołach ustawionych na szkolnym korytarzu i rozpoczyna się słodkie szaleństwo. Zawsze towarzyszy nam dobry humor, miła atmosfera. Niestety w tym roku nie mogliśmy podzielić się z kolegami i koleżankami pysznościami, które przygotowaliśmy na zakończenie karnawału. Ale, by poczuć magię tego dnia, by utrwalać więzi łączące naszą szkolną społeczność, postanowiliśmy podzielić się fotografiami, jak pałaszujemy pączki w domowych pieleszach. Powstała z tego prezentacja, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy – Samorząd Uczniowski klas IV - VIII.
...............................
Zdalny Walenty!!!
W naszej szkole przez cały miniony tydzień świętowaliśmy Walentynki. Było zabawnie, ciekawie i kolorowo!
To serduszkowe święto, również teraz w tym dziwnym czasie, wywołuje uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych i sprawia, że doceniamy przyjaźń i drobne gesty sympatii.
Na lekcjach wychowawczych uczniowie wraz z wychowawcami świetnie się bawili. Była to doskonała okazja do integracji klasy i spędzenia wspólnie czasu w miłej atmosferze.
Ciekawym pomysłom nie było końca… oto niektóre z nich.
Klasa 4a bawiła się przy kalamburach, wyobraźnia dzieci była nieoceniona, w 4b ciekawe było odgadywanie osób na podstawie zdjęć z dzieciństwa, w 4c uczniowie wykonali własnoręcznie walentynki i wysyłali losowo wybranym osobom.
Gry, zabawy, quizy, łamigłówki, aktywności online królowały w klasach 5b, 6a, 6e, 7c. Ciekawa zabawa w listonosza zorganizowana w klasie 8c przysporzyła uczniom wiele radości i śmiechu. Jedna osoba była listonoszem i przyjmowała wiadomości od klasy. Następnie czytała te wiadomości, życzenia konkretnym osobom, nie mówiąc kto je przesłał. Później uczniowie losowali numery i musieli w pięciu słowach opisać wylosowaną osobę. Klasa zgadywała o kim mowa.
Podczas lekcji wychowawczej w klasie 8a oprócz gier i zabaw większość osób przygotowała sobie również wszelkiego rodzaju smakołyki i przekąski, aby móc coś zjeść podczas lekcji. W czasie tego święta nie zabrakło  także tematycznej prelekcji o walentynkach.
Uczniowie klasy 7d przygotowali prezentację o Walentynkach. W oparciu o wiadomości w niej zawarte, wśród pozostałych uczniów został przeprowadzony quiz.
W klasie 7a osoby chętne zrobiły piękne serca. Były pozdrowienia, rymowanki, wierszyki i słowa od siebie napisane. Rozmowom nie było końca…
I jeszcze jeden ciekawy pomysł na Zdalne Walentynki!
Uczniowie klasy 5a przypomnieli historię Dnia Zakochanych związaną ze świętym Walentym, patronem wszystkich zakochanych. Następnie w znanych sobie filmach, bajkach czy książkach wyszukiwali bohaterów zakochanych w sobie, lubiących się lub po prostu sobie życzliwych. Powstała też ciekawa instrukcja, jak dbać o serce. Ważne są: właściwe odżywianie, spacery, sport, realizacja marzeń, ale najcudowniej działa bliska, ukochana osoba u boku, co koniecznie znalazło się w instrukcji jako ważne zalecenie w trosce o serce jak dzwon.
Na koniec chętni uczniowie wykazali się sztuką origami – powstało serce z papieru dla ukochanej osoby.
I tak oto bawiliśmy się w naszej szkole, dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Samorząd Uczniowski klas IV – VIII
.....................................
Życzenia Wielkanocne
W tym roku po raz kolejny spędzamy okres Wielkiej Nocy w izolacji. Nie chodzimy do szkoły, nie możemy się zobaczyć, uścisnąć sobie dłoni i złożyć życzeń. Uczniowie naszej Szkoły postanowili uczcić te Święta przesyłając życzenia i swoje zdjęcia za pomocą internetu. Przygotowali prezentacje multimedialne, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.
W tym roku po raz kolejny spędzamy okres Wielkiej Nocy w izolacji. Nie chodzimy do szkoły, nie możemy się zobaczyć, uścisnąć sobie dłoni i złożyć życzeń. Uczniowie naszej Szkoły postanowili uczcić te Święta przesyłając życzenia i swoje zdjęcia za pomocą internetu. Przygotowali prezentacje multimedialne, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.
.....................................
Rok szkolny 2019/20
..................
 
Nowińskie Orlęta pamiętają!!!
 
Wrzesień to miesiąc ważnych dat i rocznic związanych z II wojną światową. Uczniowie naszej szkoły zawsze aktywnie uczestniczą w uroczystościach organizowanych przez władze gminy, mających na celu upamiętnienie bohaterskich czynów Polaków tamtego okresu.
1 września byliśmy obecni wraz z pocztem sztandarowym na Mszy Świętej w kościele parafialnym w Nowinach, a 15 września na Mszy Świętej pod Pomnikiem Bitwy Żołnierzy AK pod Szewcami. Obie uroczystości były bardzo podniosłe i wzruszające. Pod pomnikiem w Szewcach uczniowie klas ósmych wraz z Panią Wicedyrektor Sylwią Trepką złożyli pamiątkową wiązankę i zapali znicz. Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za udział i zaangażowanie.
.....................................
Wkręceni w dobroczynność!
Poruszeni losem Pani Agnieszki Masternak – chorej na glejaka mózgu pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Gorze – uczniowie naszej szkoły postanowili pomóc. Samorząd Uczniowski ogłosił zbiórkę nakrętek, które zostały przekazane rodzinie Pani Agnieszki. Dochód z ich sprzedaży zasili konto, na którym zbierane są pieniądze na leczenie immunologiczne na terenie Niemiec. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego wyrażają wdzięczność wszystkim zaangażowanym w akcję uczniom i rodzicom. W bardzo krótkim czasie udało nam się zebrać naprawdę imponującą ilość, którą 26 września odebrała od nas osobiście córka Pani Agnieszki.
....................................
Słodkie święto
Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili Tłusty Czwartek w baaardzo smaczny sposób. Każda klasa przygotowała słodki poczęstunek, którym dzieliliśmy się na szkolnym korytarzu podczas przerwy śródlekcyjnej. Na stołach królowały oczywiście pączki, ale oprócz nich można było skosztować faworków, oponek czy babeczek. Było wesoło, gwarno i smakowicie. Dziękujemy za zaangażowanie uczniom i rodzicom – dzięki Wam wszystkie działania podejmowane przez Samorząd Uczniowski mają szansę na realizację.
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści