Klub Europejski - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Klub Europejski

Koła zainteresowań
.......................................................
12 października 2016 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie w ramach Klubu Młodego Europejczyka. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IVa i IV c, a spotkanie poprowadził Pan z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Kielce. Tematem spotkania była geneza powstania Unii Europejskiej oraz jej najważniejszych struktur. Uczniowie otrzymali wiele ciekawych informacji na temat praw i obowiązków wynikających z uczestnictwa we Wspólnocie oraz poznali symbole Unii. Uczniowie mieli również okazję wykazać się swoją wiedzą na temat Unii w trakcie przygotowanego przez prowadzącego quizu. Jednym z elementów spotkania było wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej.
                                                                                                                                             Agata Rogozińska, Dorota Świtowska
......................................................
W ramach Klubu Młodego Europejczyka w dniu 8 listopada 2016 r. klasa II c uczestniczyła w warsztatach „Pamiętajmy o przodkach – o obchodach Święta Zmarłych na świecie” w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Dzieci na zajęciach poznały odpowiedź na pytania: skąd się wzięło Święto Halloween, co jedzą z okazji święta dzieci meksykańskie, a gdzie puszcza się łódeczki na wodę? Jak wspominają swoich przodków w Skandynawii, na Filipinach czy w Afryce? W drugiej części warsztatów uczniowie wykonali maski, których używają dzieci meksykańskie w czasie obchodów Święta Zmarłych.
                                                                                                                                            Ilona Jaroszek-Kruk, Agata Rogozińska
.....................................................
W dniu 15 grudnia 2016 r. klasa IV a, w ramach Klubu Młodego Europejczyka, już po raz kolejny uczestniczyła w zajęciach na temat Unii Europejskiej. Pierwszym zadaniem uczniów było zaprojektowanie rewersu monety o wartości 1 euro dla Polski. Następnie uczniowie mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat Wspólnoty grając w grę „Gwiezdny Express”. Jej celem jest sprawdzenie wiedzy z geografii i historii Unii, jak również poznanie nowych informacji na jej temat.
Dorota Świtowska, Agata Rogozińska
.....................................................
W dniu 12 stycznia, klasa V c, w ramach Klubu Młodego Europejczyka, uczestniczyła w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej w Kielcach. Zajęcia przeprowadził współpracujący z Klubem przedstawiciel Europe Direct Kielce a dotyczyły one polityki regionalnej i strukturalnej Unii Europejskiej. W czasie prezentacji uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty na temat Wspólnoty, jak również poznali korzyści dla Polski wynikające z członkowstwa w Unii Europejskiej. W kolejnej części zajęć uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat państw członkowskich Unii, motywacją były również ciekawe nagrody, które mogli zdobyć.
 
Dorota Świtowska, Agata Rogozińska
.....................................
10 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskiej Grze Miejskiej zorganizowanej na terenie Kielc przez Europe Direct Kielce. Celem gry była popularyzacja wiedzy o Unii Europejskiej, funkcjonowaniu instytucji europejskich i wykorzystaniu funduszy unijnych. Uczniowie poznali również historię regionu i ciekawostki z nim związane.
Uczniowie poruszali się zgodnie ze wskazówkami podanymi na mapkach, które otrzymali na starcie. W każdym z pokonywanych punktów mieli do wykonania zadanie. Zawodnicy poruszali się po mieście szukając wyznaczonych punktów, takich jak Muzeum Zabawy i Zabawek, Galeria Echo, Regionalne Centrum Wolontariatu czy Stowarzyszenie AIESEC. Gra rozpoczynała się i kończyła w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Start dla naszej drużyny okazał się bardzo udany. Co prawda nie udało się wygrać ale w ręce uczniów trafiło wyróżnienie jak również liczne nagrody dla nich i dla szkoły.
Agata Rogozińska, Dorota Świtowska
......................................
Rok szkolny 2018/19
......................................
26 lutego 2019 r. odbyło się w naszej szkole kolejne już spotkanie w ramach Klubu Młodego Europejczyka. Spotkanie poprowadziła pani Karolina Jagielska z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Kielce. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy Va i Vb. Tematem spotkania była Unia Europejska. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat Unii, jej powstania oraz praw i obowiązków wynikających z uczestnictwa w Unii. Uczniowie mieli również okazję wykazać się swoją wiedzą na temat Wspólnoty w trakcie quizu.
 
Dorota Świtowska, Agata Rogozińska
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści