Rok 2016/17 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2016/17

Sport
Rok szkolny 2016/2017
10 września na stadionie w Nowinach odbyły się biegi przełajowe o Nowińskie Kominy. Reprezentacja naszej szkoły spisała się na medal. Dość liczna. Na starcie stanęło ponad 50 dziewcząt i chłopców z klas I – VI. Maluchy pokonały dystans 400 metrów, zaś starsze dzieci 700 metrów. Wszyscy dzielnie walczyli przy wsparciu rodziców i oklaskach widowni.
Bieg małolata - dziewczęta
1.    Kołodziej Marika
3.    Kopolovets Julia
4.    Kruzel Marta
5.    Pijorek Marcelina
Chłopcy
4.   Miś Filip
5.   Chatys Bruno
6.   Kruzel Piotr
Bieg - mistrz podstawówki – dziewczęta
1.   Skowronek Anna
2.   Miś Julia
5.   Kasprzycka Aleksandra
6.   Bedla Maja
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody, pozostali uczestnicy – medale. Celem zawodów było aktywne spędzanie czasu wolnego oraz zachęcanie do wspólnego biegania. Była to niewątpliwie wspaniała zabawa dzieci i rodziców którzy tłumnie przybyli na stadion.
 
                                                                                                                                    Lidia Jędrocha-Kubicka
..................................................
Gimnastyka korekcyjna
Ograniczenie aktywności ruchowej na rzecz siedzącego trybu życia powoduje występowanie wad postawy. Możemy się temu przeciwstawić jeżeli zorganizujemy odpowiednio warunki życia dziecka, w którym gimnastyka korekcyjna może dać pozytywne rezultaty. Znaczna część dzieci potrzebuje oddziaływań korekcyjnych przez wiele lat. Możliwość pogłębienia się wad występuje do okresu zakończenia wzrostu kostnego. Celem zajęć jest wypracowanie u uczniów nawyku utrzymania prawidłowej postawy i umiejętne zastosowanie go w życiu. Wykonywane ćwiczenia ogólnorozwojowe mają zapewnić dziecku harmonijny rozwój fizyczny oraz wzmożenie jego wydolności i sprawności fizyczno-ruchowej. Wykształcenie u dziecka nawyku prawidłowej postawy przyniesie w przyszłości efekty zdrowotne i wychowawcze.
 
                                                                                                                                                       Lidia Jędrocha-Kubicka
.....................................................
 
W dniu 15 XI 2016 roku  pani wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Nowinach  Elżbieta Rachwał wraz z nauczycielami uczestniczyli w konferencji inaugurującej projekt pod nazwą „Dziecięca piłka ręczna”, która została zorganizowana w hali sportowej przy ul. Krakowskiej w Kielcach. Z tym projektem Marszałek Województwa pan Adam Jarubas oraz dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Jacek Wołowiec wiążą olbrzymie nadzieje. Wysiłki tych osób wspiera zarząd Vive Tauron Kielce. Kieleckiemu klubowi szczypiorniaka chodzi o wychowanie młodych kadr sportowych – następców Karola Bieleckiego, czy Sławomira Szmala. Ostatnie lata przyniosły niepokojący spadek aktywności ruchowej dzieci i młodzieży. Projekt ma pobudzić wszystkie dobre działania zmierzające do uzdrowienia tej sytuacji oraz wspierać świętokrzyskie szkoły w zakresie poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego na pierwszym etapie edukacyjnym, a co za tym idzie promocja aktywności fizycznej wśród uczniów klas I–III.
 
W naszej szkole koordynują ten projekt  nauczyciele: Ilona Jaroszek-Kruk (edukacja wczesnoszkolna) i Sebastian Braksator (wychowanie fizyczne). Nauczyciele Ci przywieźli do szkoły dar od organizatorów projektu w postaci piłek ręcznych, bramek, kamizelek oraz znaczników do tworzenia boiska. Sprzęt ten zostanie wykorzystany podczas zajęć ruchowych dla klas I-III prowadzonych przez w/w nauczycieli. Na zajęciach dzieci będą uczyły się podstawowych elementów technicznych piłki ręcznej oraz uproszczonej formy gry.
...................................................
Świętokrzyski Dzień Badmintona
,,Wielkie Granie w Badminton”, tak można nazwać dzień w którym nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowinach brali udział w akcji organizowanej przez Świętokrzyski Związek Badmintona oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Dnia 25 listopada uczniowie z klas I –VI od samego rana uczestniczyli w grach i zabawach związanych z badmintonem, tj. ,,kolorowe odbijanie z balonem”, ,,bitwa na lotki”, ,,zakręcony slalom”, ,,mini turniej klasowy”. Uczniowie chętnie i z wielkim zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia oraz gry i zabawy. Łączna liczba uczestników biorąca udział w Wielkim Graniu w Badmintona to 385 uczniów oraz 25 nauczycieli naszej szkoły. Celem akcji jest niewątpliwie popularyzacja tej dyscypliny sportu wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców, która powoli zaskarbia sobie coraz większą liczbę zwolenników badmintona.  
                                                                                    Ze sportowym pozdrowieniem: Adrianna Tarach, Szymon Ubożak
..................................................
Finał wojewódzki jest Nasz!
Awans do wielkiego finału wojewódzkiego w Turnieju Tymbarku wywalczyli nasi najmłodsi adepci piłki nożnej ze Szkoły Podstawowej w Nowinach. Uczniowie z klas drugich walczyli ze swoimi rówieśnikami z Mniowa, Łopuszna i Zaborowic. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu młodzi piłkarze wywalczyli awans wygrywając wszystkie swoje mecze. Na szczególne wyróżnienie zasługiwali Filip Miś (najlepszy strzelec) oraz Kacper Wencel (najmłodszy zawodnik). Drużynę SP Nowiny reprezentowali: Brunon Chatys, Mateusz Bernacki, Bartłomiej Jacecko, Filip Miś, Kacper Wencel, Jakub Kumański, Szymon Sołtys, Mateusz Majdziński, Franciszek Gołuzd, Natan Wójcik. Finał wojewódzki będzie rozgrywany wiosną, dlatego też, już teraz zapraszam wszystkich serdecznie do kibicowania naszym najmłodszym piłkarzom.
                                                                                                                                                              Szymon Ubożak
....................................................
DZIECIĘCA PIŁKA RĘCZNA
Szkoła Podstawowa w Nowinach, w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiła do programu realizowanego przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski oraz ŚCDN w Kielcach pod nazwą Świętokrzyski Program Wspierania Rozwoju Aktywności Fizycznej Dziecięca Piłka Ręczna. Zajęcia w ramach programu prowadzone są dla klas I-III w poniedziałki, w godz. 8.45 - 9.40 przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej Ilonę Jaroszek-Kruk oraz nauczyciela wychowania fizycznego Sebastiana Braksatora. Celem programu jest poprawa sprawności fizycznej uczniów i zachęcenie dzieci już od najmłodszych lat do uprawiania tej dyscypliny sportu.
                                                                                                               Ilona Jaroszek-Kruk, Sebastian Braksator
...................................................
„Świętokrzyski Dzień Tenisa Stołowego” to trzecia z akcji w ramach projektu „Świętokrzyskie Dni Sportu”. W naszej szkole w rozgrywkach wzięło udział 164 uczniów z klas II-III i IV-VI. Akcja polegała na zorganizowaniu dowolnej imprezy sportowej związanej z tenisem stołowym.
W pierwszej akcji poświęconej badmintonowi wzięło udział 130 placówek oświatowych na terenie których odbyły się imprezy sportowe. Uczestniczyło w nich ponad 13 tysięcy osób. Natomiast w drugiej poświęconej siatkówce wzięły udział 142 szkoły – ponad 10 tysięcy uczestników. Celem projektu jest promocja aktywności fizycznej wśród uczniów, propagowanie wybranych sportów oraz wspieranie i promowanie działalności szkół w zakresie rozwoju kultury fizycznej.
 
Sebastian Braksator
.................................................
Czwartoklasiści kibicują Vive Tauron Kielce
Uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej w Nowinach wspierali swoim dopingiem piłkarzy ręcznych Vive Tauron Kielce podczas ligowego meczu z MMTS Kwidzyn. Nasi uczniowie pojawili się w Hali Legionów w blisko 60-osobowej grupie. Wsparcie młodych kibiców pomogło żółto-biało-niebieskiej drużynie w odniesieniu zwycięstwa 35-24. Nie mniejszą atrakcją od meczu była zabawa oraz wspólne zdjęcia z maskotką klubu – dzikiem „Kiełkiem”. Dzięki uprzejmości pracowników klubu, tuż po zakończeniu spotkania, nasi uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z zawodnikami najlepszej drużyny Europy. Wyjazd wzbudził wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.
 
Wychowawcy klas IV
W sobotę, 25 marca 2017 r. na stadionie GKS Nowiny odbyły się finały wojewódzkie ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego ,,Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W turnieju tym, wzięli również udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowinach. Należy podkreślić, że nasi najmłodsi zawodnicy grali z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Niestety, pomimo wsparcia kibiców nie udało im się awansować do rundy finałowej, zajmując miejsca w przedziale 9-16. Nie mniej jednak, sam udzial w turnieju wojewódzkim był dużym osiągnięciem naszych najmłodszych piłkarzy. Warto dodać, że w nagrodę za rywalizację sportową uczniowie otrzymali pamiątkowe medale oraz zdrowe smakołyki ufundowane przez firmę Tymbark. Drużynę z Nowin reprezentowali: Filip Miś, Bartłomiej Jacecko, Mateusz Majdziński, Mateusz Bernacki, Brunon Chatys, Franek Gołuzd, Szymon Sołtys, Kacper Wencel, Jaś Nowaczkiewicz, Jakub Kumański, Natan Wójcik.
Ze sportowym pozdrowieniem
Szymon Ubożak
.......................................
WOJEWÓDZKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
26 kwietnia 2017 r. reprezentacja Szkoły Podstawowej w Nowinach uczestniczyła w biegach przełajowych. Trasy biegów przebiegały wokół Klasztoru Pokamedulskiego w Rytwianach. Na starcie stanęło około 600 zawodników z terenu województwa świętokrzyskiego. Siedmioosobowa reprezentacja naszej szkoły zdobyła dwa brązowe medale: Anna Skowronek w biegu na 800 metrów i Filip Rozborski na dystansie 500 metrów. Dobre lokaty, choć poza podium zajęli pozostali zawodnicy: Julia Miś, Wiktoria Stępień, Maja Bedla, Michalina Bedla, Adam Wieczorek. Choć panowały wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe na starcie stanęło tak wiele dzieci i młodzieży. Królowa sportu – lekka atletyka jest jedną z najchętniej uprawianych dyscyplin sportowych w szkołach podstawowych. Zapewnia prawidłowy rozwój młodego organizmu i daje efekt smukłej, wysportowanej sylwetki. Wzmacnia się odporność na infekcje i zwiększa wydolność całego organizmu. Sport uczy szacunku do własnego ciała i pracy nad zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej. Zachęca do zabawy i nauki jednocześnie. Pokazuje, że uczenie się to nie tylko siedzenie w szkolnej ławce czy przed komputerem, ale też ciągłe próbowanie czegoś nowego, poznawanie nowych ludzi i dzielenie się doświadczeniami sportowymi i życiowymi z rówieśnikami. Z solidnie zbudowanym systemem wartości młody człowiek poradzi sobie w życiu wszędzie.
Lidia Jędrocha-Kubicka  
......................................
23 maja 2017 r. odbyły się w Kielcach zawody powiatowe, rozgrywane w ramach programu "Dziecięca Piłka Ręczna". Były one podsumowaniem całorocznej pracy z dziećmi z klas I-III, które na lekcjach wychowania fizycznego oraz zajęciach pozalekcyjnych ćwiczyły elementy piłki ręcznej. W zawodach wzięło udział 8 drużyn z powiatu kieleckiego. Nasi uczniowie zajęli 3 miejsce w grupie i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Drużynę z naszej szkoły reprezentowali: Emilia Dudek, Olivia Prokopoudi, Paweł Gajek, Mikołaj Wojtaszek, Jakub Bielecki, Radosław Majdziński, Igor Drąg, Robert Kubecki, Sebastian Bentkowski, Bartłomiej Widurski.
Koordynatorzy
Ilona Jaroszek-Kruk
Sebastian Braksator
......................................
 
Sukcesy młodych lekkoatletów
 
30 i 31 maja 2016 r. w Strawczynie odbyły się Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkół Podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. Zawody miały miejsce przy słonecznej pogodzie, co pomagało zawodnikom osiągnąć optymalne rezultaty. Indywidualnie Anna Skowronek zajęła II miejsce, Bartłomiej Łyczek był III, a Mateusz Kawecki V. Zgodnie z przepisami uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach: bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg długi. Dziewczęta drużynowo zajęły II miejsce, ustępując tylko kieleckiej szkole. Chłopcy mimo dobrych wyników w poszczególnych konkurencjach uplasowali się na VI miejscu. Szkoła otrzymała pamiątkowy puchar, a uczniowie medale. Od wielu lat sukcesy w lekkiej atletyce stały się tradycją naszej szkoły.
 
Lidia Jędrocha-Kubicka
.......................................
Dnia 9 czerwca 2017 r. na basenie Perła w Nowinach odbyły się IV zawody pływackie. Impreza została zorganizowana dla uczniów z klas II - VI z terenu naszej gminy przez Stowarzyszenie „Między Rajem a Piekłem”. Każdy uczestnik miał do pokonania jedną długość basenu.
Uczniowie z naszej szkoły zajęli czołowe miejsca:
Klasy I-II (dziewczęta)
1 miejsce - Gabriela Kozieł, klasa II b
2 miejsce - Julia Kopolovets, klasa II d
3 miejsce - Jowita  Gryń, klasa II a     

Klasy I-II (chłopcy)
1 miejsce - Michał  Wamej, klasa II e
2 miejsce - Olgierd Grudziecki, klasa II d
3 miejsce - Jakub Zwierzchowski, klasa II e
 
Klasy III-IV (dziewczęta)
1 miejsce - Magdalena Matysik, klasa IV a
2 miejsce - Antonina Nowaczkiewicz, klasa III d
 
Klasy III-IV (chłopcy)
1 miejsce - Konrad Misztal, klasa kl. IV a
2 miejsce - Igor  Drąg, klasa III c
3 miejsce - Jakub Bielecki, klasa III c
 
Klasy V-VI (dziewczęta)
1 miejsce - Weronika Jaworska, klasa VI a
2 miejsce – Marcelina Syska, klasa VI a

Pierwsze trzy osoby z każdej kategorii wiekowej otrzymały puchar i nagrody, a każdy uczestnik medal. Na koniec zawodów wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia.
                                                                                              Opiekunowie uczniów: S. Braksator, E. Gruszczyńska, E. Zawadzka.

Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści