Rok 2017/18 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2017/18

Organizacje szkolne > Szkolny Klub Bezp.
....................................................
22 WRZEŚNIA - EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Od lat w całej Europie 22 września obchodzony jest EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU. W tym roku uczniowie z naszej szkoły aktywnie włączyli się w akcję. Zachęcali osoby dorosłe (wręczając ulotki), aby w tym dniu auta zostawili w garażach, a korzystali z komunikacji miejskiej, przesiedli się na bardziej ekologiczne rowery lub chodzili pieszo.
 
Pomysł Dnia bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w związku z globalnym ociepleniem i wciąż rosnącym zanieczyszczeniem powietrza poprzez rosnącą emisję spalin. Zadecydowano, że walka z pewnością będzie bardziej efektywna, jeśli zwiększy się świadomość społeczna związana z tymi zjawiskami. W tym dniu w wielu województwach, również w świętokrzyskim, mieszkańcy mieli możliwość darmowego skorzystania z komunikacji miejskiej.
 
Mamy nadzieję, że poprzez zorganizowanie tej akcji udało nam się zwiększyć świadomość kierowców oraz zachęcić, aby w miarę możliwości zostawili auta przed domem.

Szkolni organizatorzy
Opiekunowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa
.....................................
W PRZEDSZKOLU O BEZPIECZEŃSTWIE
Dnia 26 września 2017 r. uczniowie klasy IV a wraz z opiekunami Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa udali się z wizytą do Przedszkola Samorządowego nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętokrzyskie Skrzaty w Kielcach, gdzie zaprezentowali przedszkolakom przedstawienie mówiące o bezpieczeństwie na drogach, ulicach i chodnikach. Przypomnieli jak bezpiecznie poruszać się na przejściach dla pieszych, aby bezpiecznie dotrzeć do celu oraz co oznaczają znaki drogowe.

Ciekawe wierszyki i scenki ogromnie podobały się najmłodszym. Nie zabrakło też piosenek i popisów tanecznych, które bardzo urozmaiciły występ. Na koniec uczniowie otrzymali podziękowania od Pani dyrektor, nauczycieli i dzieci oraz zostali miło uhonorowani upominkami i słodkim poczęstunkiem. Na pewno jeszcze kiedyś wybierzemy się z wizytą do przemiłych przedszkolaków i ich Pań.
.....................................
„Odblaskowo, widocznie, bezpiecznie”
W październiku opiekunowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa zorganizowali konkurs plastyczny „Odblaskowo, widocznie, bezpiecznie”, którego celem było promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach dzieci, a w szczególności seniorów; uświadomienie uczniom potrzeby poznania i utrwalenia zasad i przepisów ruchu pieszych w drodze do i ze szkoły; zainteresowanie uczniów, nauczycieli i rodziców problematyką bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz uświadomienie uczniom, seniorom konieczności noszenia elementów odblaskowych, według obowiązującej ustawy o obowiązku noszeniu odblasków.
26 października komisja spośród wielu prac wyłoniła 14 laureatów konkursu, którzy otrzymali nagrody. Dziękujemy nauczycielom i uczniom za aktywny udział w konkursie.
......................................
MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
W grudniu 2017 roku miało miejsce rozstrzygnięcie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Odblaskowo, widocznie, bezpiecznie”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych. Głównymi celami konkursu było: promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach dzieci, a w szczególności seniorów; uświadomienie uczniom potrzeby poznania i utrwalenia zasad i przepisów ruchu pieszych w drodze do i ze szkoły; zainteresowanie uczniów, nauczycieli i rodziców problematyką bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego; uświadomienie uczniom, seniorom konieczności noszenia elementów odblaskowych. Tematyka prac konkursowych obejmowała bezpieczeństwo seniorów oraz dzieci w ruchu drogowym. Komisja konkursowa spośród wielu prac wyłoniła laureatów, wśród których znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
W kategorii klas 1 – 3 wyróżnienie otrzymali: Kacper Papież (I a) i Zofia Petelicka (III a).
W kategorii klas 4 – 7 - I miejsce zdobyła Anna Kozieł (IV a).
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa.                  
......................................
BEZPIECZNY UCZEŃ
 
W celu poprawy bezpieczeństwa naszych uczniów - uczestników ruchu drogowego, policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”,  przeprowadziła spotkanie z klasami II-IV.
 
Podczas wizyty dzieci dowiedziały się m.in.: jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, którą stroną drogi należy się poruszać gdy nie ma chodnika oraz jak wyglądają znaki drogowe, ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących pieszych. Policjantka zwróciła szczególną uwagę na widoczność na drodze, podpowiadając jak najlepiej należy zakładać i nosić elementy odblaskowe, aby kierujący samochodem szybciej po zmroku zauważyli pieszego.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie odpowiadali na zadawane pytania i wykazali się dużą znajomością przepisów ruchu drogowego.
 
Opiekunowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa
.....................................
Uczniowie klas I-III wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym „AKTYWNIE, BEZPIECZNIE – NA ROWERZE”, którego organizatorem był Szkolny Klub Bezpieczeństwa. Tematyka prac obejmowała bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy na rowerze.
 
Celem konkursu było promowanie idei bezpiecznego poruszania się na rowerze przez dzieci, uświadomienie uczniom potrzeby poznania i utrwalenia zasad i przepisów drogowych oraz konieczności posiadania kasków, elementów odblaskowych podczas jazdy na rowerze.
 
Wyniki konkursu:
I miejsce – Filip Kulka III a
II miejsce – Erika Gervasi III c, Zofia Petelicka III a
III miejsce – Gabriela Bednarska III c, Dawid Madej I b
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Aktualizacja: maj 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści