Rok 2017/18 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2017/18

Biblioteka
......................................
20 września 2017 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyła się kolejna edycja Głośnego Czytania z okazji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które miało miejsce w Polsce 2 września. Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Nowinach czytali wybrane fragmenty dzieła, wcielając się w odgrywane postaci. Organizatorzy zadbali o dekoracje oddające klimat autentycznego wesela w Bronowicach, dzięki temu wszyscy obecni na spotkaniu goście mogli choć na chwilę przenieść się w tamte realia. Dyrekcja obydwu szkół podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie spotkania. Poloniści i nauczyciel biblioteki zaprosili na kolejną odsłonę akcji propagującej czytelnictwo wśród młodzieży i dorosłych.
...................................................
Szkoła da się lubić
Jeśli masz głowę pełną pomysłów, patrzysz na świat inaczej niż wszyscy i chociaż trochę lubisz naszą szkołę ten konkurs jest dla Ciebie. Napisz wiersz o tematyce związanej z Patronem, życiem szkoły i jej historią. Konkurs adresowany jest do Uczniów, Rodziców i Nauczycieli. Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 31 października.
.................................
Jeśli:
- jesteś ciekawy świata,
- lubisz rozmawiać z ludźmi,  
- jesteś nie odkrytym talentem literackim, poetyckim,
- masz ciekawą pasję, zainteresowania i chcesz się tym podzielić z innymi,
rozpocznij współpracę z nowopowstającą redakcją gazetki szkolnej „Głos Orląt”. Wiersze, opowiadania, recenzje przeczytanych książek, wspomnienia związane z naszą szkołą, doświadczenia szkolne, koleżeńskie, wywiady z ciekawymi ludźmi, wrażenia z wycieczek, imprez, krzyżówki, żarty, komiksy można przesyłać na adres: gazetka.orleta@onet.pl
 Zapraszamy do współpracy nie tylko dzieci. Mile widziani są rodzice (wszak niektórzy są absolwentami), byli nauczyciele i pracownicy szkoły.
.....................................
Każdego roku odbywa się w naszej bibliotece uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Jej celem jest zachęcenie najmłodszych do korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej, 13 listopada pierwszaki po obejrzeniu przedstawienia "Witajcie w Książkolandii”, przygotowanego przez starszych kolegów, z dumą i przekonaniem wypowiadały słowa przysięgi:
                                  „My uczniowie pierwszej klasy
                                  Tobie książko przyrzekamy,
                                  że szanować Cię będziemy,
                                  krzywdy zrobić Ci nie damy!
 
                                     Obowiązków czytelnika
                                     przestrzegać będziemy pilnie,
                                     a z Twych rad i Twych mądrości
                                     korzystać będziemy usilnie.”
 
Uczniowie zdali tez test znajomości baśni udzielając prawidłowych odpowiedzi na przygotowane zagadki i rozpoznając baśniowe postaci. Z uwagą wysłuchali próśb książki i zapewniali, że będą je przestrzegać. Tego dnia wypożyczyli w szkolnej bibliotece pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że dostarczą im one wiele radości, a czytanie będzie ulubionym zajęciem najmłodszych czytelników.
 
.......................................
22 listopada 2017 r. uczniowie klasy II b odbyli wycieczkę do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Uczestniczyli w zajęciach w szkole magii Harrego Pottera. Nowych uczniów Hogwartu uroczyście przywitał dyrektor Albus Dumbledor, a ciekawe warsztaty prowadziły panie profesor Minerwa McGonagall oraz Sybilla Trelawney. Przyszli czarodzieje otrzymali kapelusze, peleryny oraz różdżki. Zostali też przydzieleni do 4 domów: Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw, Slytherin, których nazwy pochodzą od nazwisk największych magów. Na zajęciach z różdżkarstwa nauczyli się jak trzymać różdżkę, a także zapoznali się z zasadami korzystania z tego magicznego przedmiotu. Natomiast w czasie lekcji zaklęć poznali tajniki magii, nauczyli się też jak przygotować eliksir szczęścia. Na zakończenie warsztatów uczniowie rozegrali mecz w Quidditcha. Lekcje w szkole magii były niezwykłe, podobnie jak cała seria książek o Harrym Potterze.  Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie dostępne są wszystkie części tej fantastycznej, powieści, która stała się światowym bestsellerem.
......................................
Mikołaje w bibliotece!
W dniu św. Mikołaja odwiedzający bibliotekę czekali w długiej kolejce. Wszystko to za sprawą Mikołajów, którzy o nas nie zapomnieli. Każdy, kto tego dnia wypożyczył książkę częstował się cukierkiem. Trzeba przyznać, że chętnych nie brakowało. Padł rekord wypożyczeń!
Mamy nadzieję, że ta mikołajkowa inicjatywa zachęci młodych czytelników do korzystania z bogatych zasobów naszej biblioteki.
.....................................
Przerwa na czytanie!
Chętni uczniowie klas młodszych w każdy wtorek w czasie 20 minutowej przerwy uczestniczą w bibliotece w spotkaniach z książką. Dzieci słuchają przyjemnej lektury, czytają innym książki, które ich zainteresowały i są godne polecenia. Wspólne czytanie jest nie tylko chwilą odpoczynku, relaksu, ale także okazją do zabawy. Czytanie jest w modzie. Zapraszamy do biblioteki!
.....................................
W środę, 7 marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ogólną, biorąc udział w quizie „Omnibus, czyli wiem… prawie wszystko” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Udział w konkursie był dobrowolny. Pytania były zróżnicowane w zależności od wieku uczestników, a dotyczyły między innymi znajomości baśni, lektur, ich bohaterów, zwierząt i ich zwyczajów. Niektórzy musieli zmierzyć się z zagadnieniami z dziedziny matematyki, języka polskiego, czy historii. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Warto nadmienić, że swoich sił chętnie próbowali także najmłodsi uczniowie - pierwszaki. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Następna edycja konkursu odbędzie się w kwietniu. Już dziś zapraszamy.
.....................................
Jestem ciekawski - wszystko mnie interesuje   
23 kwietnia 2018 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach literacko-plastycznych zorganizowanych dzięki współpracy biblioteki szkolnej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowinach. Głównym tematem spotkania były zabawne przygody ciekawskiego Georga-małpki, bohaterki serii książek, które uwielbiane są nie tylko przez dzieci w Polsce, ale na całym świecie. Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali fragmentów jednej z nich pt. „Ciekawski George jeździ na rowerze”, poznali dziwne pojazdy, którymi jeździli nasi przodkowie, a następnie zgodnie z instrukcją złożyli papierową łódkę. Mamy nadzieję, że George zaraził dzieci ciekawością i zainteresowaniem tym, co dzieje się wokół nas.
.....................................
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich- lansujemy modę na wspólne czytanie  
W tym roku święto książki  obchodziliśmy w bibliotece szkolnej z udziałem pierwszaków. Nasi najmłodsi czytelnicy wysłuchali fragmentów książki o figlarnym i nie zawsze słodkim kocie Cukierku. Opowiadanie o  pierwszej samotnej wyprawie tego niesfornego futrzaka przypadło do gustu uczniom. Wszyscy pokochaliśmy Cukierka, który szczególnie ceni sobie swobodę i dobrą zabawę. Książka „Cukierku, ty łobuzie” to pierwsza część zabawnej serii o kocie, z którym na pewno nie można się nudzić.
.....................................
„Moja ulubiona książka - projekt okładki”
Pod takim hasłem biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I-III. Bardzo ciekawe prace naszych czytelników potwierdziły ich umiejętności plastyczne, kreatywność oraz wyobraźnię. Aż 130 projektów wykonanych różnymi technikami plastycznymi tworzy wystawę, którą można obejrzeć w bibliotece szkolnej. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a ich autorzy otrzymali słodki upominek ufundowany przez Panią Dyrektor szkoły.
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści