Rok 2017/18 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2017/18

Erasmus+ > Imagine yourself...
......................................
Nowy projekt - nowe możliwości w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach
 
We wrześniu Polska Agencja Narodowa ogłosiła wyniki pierwszej rundy selekcyjnej w sektorze Edukacja Szkolna w programie Erasmus Plus. Ku naszej radości projekt, który złożyliśmy w marcu, znalazł się w grupie dofinansowanych. Okazało się również, że jest to jedyny zaakceptowany wniosek aplikacyjny z województwa świętokrzyskiego, w którym koordynatorem jest strona polska, czyli nasza szkoła.
 
Przez kolejne dwa lata będziemy realizować projekt, we współpracy z czterema państwami, zatytułowany ,,Imagine Yourself in Future”. Aktywności projektu dotyczą postrzegania i funkcjonowania młodych ludzi, uczniów w przyszłości. Naszymi partnerami są uczniowie i nauczyciele z Bułgarii, Rumunii, Włoch i Turcji.
 
W projekcie biorą udział uczniowie klas IV-VII. Udział jest dobrowolny. Każda aktywność jest oceniana plusami erasmusowskimi. Najbardziej zaangażowani, będą mogli wziąć udział w mobilnościach.
Jesteśmy przekonani, że realizacja projektu wpłynie na rozwijanie umiejętności komunikacji w języku angielskim naszych uczniów, ponadto nauczy ich tolerancji i współpracy w grupie.
 
Zapraszamy do zaglądania na stronę internetową szkoły.
 
Koordynatorzy projektu: Ilona Przybysławska, Iwona Majchrzyk
........................................
......................................
Ruszyła realizacja projektu, pierwsze zadania za nami!!!
Pracę w projekcie rozpoczęliśmy od utworzenia zespołu zadaniowego, w skład którego wchodzą nauczyciele i chętni uczniowie. Ponadto, utworzyliśmy otwartą grupę na portalu społecznościowym Facebook, gdzie będziemy umieszczać wszystkie rezultaty naszej pracy. Grupa nosi nazwę: Erasmus+ Future. Już teraz można zapoznać się tam z uczestnikami projektu. Uczniowie jak i nauczyciele szkół partnerskich umieścili tam krótkie informacje o sobie. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony.
....................................
Spotkanie projektowe inaugurujące projekt Erasmus + już za nami…
 
Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia nasza szkoła gościła delegacje z krajów partnerskich, realizujących projekt Erasmus+: Imagine Yourself in Future. (Włochy, Rumunia, Bułgaria, Turcja). Już pierwszego dnia odwiedziły one naszą szkołę. Uczniowie tradycyjnie powitali gości chlebem i solą, po czym zaprosili ich na program artystyczny. Tańce, piosenki zachwyciły naszych gości. Pojawił się też Święty Mikołaj, który  z pomocą pani Dyrektor wręczył im prezenty. Goście zwiedzili budynek szkoły, spotkali się ze społecznością uczniowską. Następnie odbyły się warsztaty, podczas których  nauczyciele  z krajów partnerskich wspólnie z naszymi uczniami stworzyli prace plastyczne do tematu: „Pejzaż zimowy”. Po warsztatach wszyscy uczestnicy wzięli udział w I części spotkania projektowego. Uczniowie i nauczyciele obejrzeli prezentacje przedstawiające kraje partnerskie, szkoły realizujące projekt. Zostali również zapoznani z systemami edukacyjnymi w poszczególnych państwach. W II części spotkania (tylko dla koordynatorów) nakreślono plan działań na następne miesiące, ustalono terminy aktywności, a także zasady wyboru logo projektu. Pełen emocji dzień zakończył się uroczystą kolacją z nauczycielami naszej szkoły. W trakcie kolejnych dni wizyty nasi goście mieli okazję malować bombki według własnego pomysłu w fabryce bombek w Miechowie, podziwiać piękno, pełnego iluminacji świątecznych Krakowa, poznać rękodzieło rzemieślników podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, a także wziąć udział w zabawach integracyjnych w Kopalni Soli  w Bochni. Te trzy dni, pełne wrażeń na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.
....................................
Mamy logo!!!
Aktywnością, która zaangażowała nie tylko uczniów, ale i nauczycieli okazał się wybór logo projektu. W pierwszej fazie powstało kilka projektów przygotowanych przez uczniów ze wszystkich państw partnerskich. Zostały one zaprezentowane podczas I spotkania projektowego. Zaraz po spotkaniu wszystkie propozycje zostały umieszczone na Facebook-u. Można je nadal oglądać na grupie Erasmus+Future. Wszyscy członkowie grupy mieli tydzień czasu na to, by zagłosować na najładniejsze i najciekawsze ich zdaniem. Uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w akcję od pierwszego dnia, głosowali przez „Like”.
Oto propozycje:
Zdjęcia
Po tygodniu okazało się,że najwięcej zwolenników zdobyła propozycja uczniów z Rumunii. Gratulujemy!!!
......................................
 
Erasmus+ w bułgarskiej odsłonie…
 
W ramach realizacji kolejnego etapu projektu Erasmus+ - IMAGINE YOURSELF IN FUTURE delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły gościła w szkole bułgarskiej w miejscowości Berkovitsa. Nasi uczniowie wraz z nowymi kolegami z Włoch, Rumunii, Turcji i Bułgarii doskonalili swoje umiejętności z języka angielskiego, poznawali inne kultury, zawiązywali nowe przyjaźnie.
 
Krótka relacja oczami naszych uczennic:
Dzień1
Dzisiejszy dzień zaczęłyśmy od smacznego posiłku. Później też się nie nudziłyśmy - wybrałyśmy się zwiedzać klasztor. Tak poznałyśmy inną wiarę oraz sztukę malowania ikon. Miałyśmy szansę obejrzeć efekty pracy uczniów z innych państw w postaci filmów o globalnym ociepleniu. Pod koniec dnia odbyła się impreza integracyjna, naprawdę dobrze się bawiłyśmy. Mogłyśmy między innymi wsłuchiwać się w angielski głos Nikoli Sideł.
Dzień 2
Dzisiejszego dnia, po zjedzeniu śniadania pojechaliśmy odwiedzić tutejszą szkołę, gdzie otrzymaliśmy ciepłe powitanie. Po wyjściu ze szkoły udaliśmy się do muzeum etnograficznego, a potem na zakupy. Wróciliśmy do hotelu trochę po drugiej i zjedliśmy lunch. Po godzinie odpoczynku zeszliśmy na dół na lekcje geografii, było bardzo ciekawie. Zjedliśmy kolacje, po czym mieliśmy pół godziny dla siebie. W planach mieliśmy uczenie się tradycyjnego tańca Bułgarskiego, zatem właśnie tego się uczyliśmy. Wszyscy mieli mnóstwo zabawy i każdy trochę się do siebie zbliżył. Po wszystkim wróciliśmy zmęczeni do swoich pokoi.
Dzień 3
Dzisiejszy dzień zaczął się jak zwykle smacznym śniadaniem. Potem w szkole gotowaliśmy tradycyjne potrawy. Wszystko było naprawdę pyszne. Następnie podzieliliśmy się na grupy   w których udaliśmy się na lekcje angielskiego. Po szybkich zakupach w markecie wróciliśmy do hotelu. Po posiłku graliśmy w siatkówkę z naszymi nowymi kolegami i malowaliśmy garnki. Dzień zakończyliśmy miło w  towarzystwie Włochów.
Dzień 4
Poranek zaczęłyśmy od ciężkiej pobudki. Następnie wyszykowałyśmy się i zeszłyśmy na śniadanie. Po śniadaniu udaliśmy się do szkoły, w której była eco lekcja i były zajęcia sportowe. Następnie wróciliśmy na obiad i mieliśmy czas dla siebie. O 19.00 poszliśmy na wspaniałą kolacje. Po kolacji robiliśmy grafitti. Skończyliśmy bardzo późno ale nie za późno żeby spotkać się z naszymi nowymi koleżankami i kolegami.
Dzień 5
Dzisiejszy dzień rozpoczął się od wczesnego wyjazdu do stolicy Bułgarii - Sofii. Udaliśmy się do Muzeum Nauki, gdzie dowiedzieliśmy się więcej na temat komórek w ciele ludzkim, ich budowy i funkcji. Mieliśmy także szansę zobaczyć różne preparaty pod mikroskopem. Później poszliśmy na zakupy, kupiliśmy pamiątki. Dzień zakończyliśmy imprezą pożegnalną oraz rozdaniem certyfikatów.

Uczniowie: Zuzanna Gajewska, Zuzanna Guz, Weronika Woźniakiewicz, Alicja Piotrowska, Nikola Sideł
Nauczyciele: Iwona Majchrzyk, Małgorzata Kościelecka
 
......................................
Przyjaźń polsko-słowacka kwitnie! Z wizytą u naszych słowackich przyjaciół!
W dniach 21-23 maja grupa 25 uczniów z klas VI-VII ze Szkoły Podstawowwej im. Orląt Lwowskich w Nowinach ponownie uczestniczyła w wyjeździe na Słowację. Jest to kontynuacja nawiązanej przyjaźni w latach poprzednich w ramach realizacji programu unijnego Erasmus+. Pomimo, że projekt zakończył się, to nawiązane znajomości zarówno wśród dzieci jak i nauczycieli zaowocowały kolejnym spotkaniem. Nasi uczniowie mogli kolejny raz zobaczyć się ze swoimi słowackimi rówieśnikami w Madunicach. Cały wyjazd był poświęcony zabawom, grom i zajęciom sportowym, dzięki którym dzieci mogły ze sobą rywalizować, bawić się i jeszcze bardziej integrować. Nie obyło się bez smacznego grilla, dyskoteki czy wspólnych zakupów. Była to także niepowtarzalna okazja do sprawdzenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim w codziennych sytuacjach. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych przyjaciół. :)
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści