Rok 2019/20 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2019/20

Biblioteka
Dnia 27.09.2019 r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klas szóstych i siódmych odwiedzili swoich młodszych kolegów z klas 1-3 Szkoły Podstawowej. W miłej atmosferze przeczytali fragmenty książek dla dzieci o charakterze humorystycznym.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali zabawnych historii. Wybrana literatura zdecydowanie przypadła do gustu rezolutnym dzieciakom dzielnie powstrzymującym się od wybuchów śmiechu. Na koniec porozmawialiśmy o tym, że warto jak najszybciej nauczyć się alfabetu i zachęciliśmy dzieciaki do odwiedzania biblioteki szkolnej. Osoby odpowiedzialne za zorganizowanie spotkania to Panie: Grażyna Żak, Agnieszka Nowak, Anna Kij.
...................................
10 października 2019 r. biblioteka odnotowała rekordową liczbę odwiedzin. Tego dnia uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin biorąc udział w quizie, rozwiązując trudne rebusy, zagadki, a nawet matematyczne obliczenia. Każdy mógł znaleźć „coś dla siebie”. Niektórzy odkryli nowe umiejętności i uwierzyli w swoje możliwości. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana. Ta forma zabawy cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów i będzie kontynuowana.
 

.....................................
Książkowa Lista Przebojów
W październiku uczniowie z klas 1-5 wzięli udział w wyjątkowych wyborach. Ich celem było wytypowanie najfajniejszych, godnych polecenia książek. W wyniku trwającego kilka dni głosowania powstała lista ulubionych utworów.
W klasach I – III wytypowano 10 najczęściej proponowanych tytułów:
1.       „Basia” – seria
2.       „Magiczne słowa”
3.       „Dzieci z Bullerbyn”
4.       „O psie, który jeździł koleją”
5.       „Asiunia”
6.       „100 najsławniejszych piłkarzy świata”
7.       „Mecz o wszystko”
8.       „Słoń o ptasim sercu”
9.       „Martynka”
10.   „Scooby-Doo”
Wśród uczniów klas IV-V najwięcej głosów zebrały książki:
1.    „Dziennik Cwaniaczka”
2.    „Chłopcy z Placu Broni”
3.    „Harry Potter”
4.    „Opowieści z Narnii”
5.    „Hobbit”
6.    „Magiczne drzewo”
7.    „Nela, mała reporterka”
8.    „Wojownicy” – seria
9.    „Mikołajek”
10.   „Akademia Pana Kleksa”
Mamy nadzieję, że nasza szkolna Książkowa Lista Przebojów będzie zachętą dla niezdecydowanych czytelników do sięgnięcia po zaproponowane pozycje. Spośród uczniów, którzy wzięli udział w zabawie wylosowano 3 osoby, które nagrodzone zostały drobnymi upominkami.
.......................................
W dniach 14 i 15 listopada 2019 r. odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. W czasie uroczystego spotkania w czytelni uczniowie z uwagą wysłuchali przygotowanego przez starsze koleżanki przedstawienia. Zapoznali się z zasadami wypożyczania oraz regulaminem obowiązującym czytelników. Wykazali się też znajomością bohaterów bajek i baśni odpowiadając na pytania i rozwiązując zagadki. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie i samodzielnie wypożyczyli pierwszą książkę.
Wszystkim nowym czytelnikom życzymy, by czytanie sprawiało im wiele przyjemności.
....................................
25 listopada - Święto Pluszowego Misia w bibliotece!
Pluszowy Miś jest ulubionym przyjacielem dzieci. Ta popularna zabawka stała się  też bohaterem wielu bajek. Ich fragmenty obejrzeli uczniowie pierwszych klas, którzy tego dnia odwiedzili szkolną bibliotekę. Przypomnieli sobie między innymi postać Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Uszatka i słodkiego Misia Coralgola. Dzieci przyniosły też swoje pluszaki, które towarzyszyły im cały dzień.
....................................
„Czytam bo lubię” to program czytelniczy, którego celem jest popularyzacja  literatury dziecięcej, ale także  uświadamianie uczniom, że czytanie może być przyjemne. Biorący udział w programie uczniowie klasy II b samodzielnie czytają polecane książki i uzupełniają dzienniczki lektur. W czasie cyklicznych zajęć w bibliotece szkolnej chętnie dzielą się wrażeniami i opowiadają przygody bohaterów. Realizują także różne zadania łączące elementy zabawy, plastyczne. Jednym z nich było wspólne wykonanie drzewka czytelniczego, na którym zawisły kolorowe liście  z tytułami przeczytanych przez drugoklasistów książek. Drzewko przybrało jesienny wygląd i będzie zmieniało się wraz z porą roku.
 
Grażyna Żak, Ilona Jaroszek-Kruk
.....................................
Black Friday w bibliotece!
Ulubione przez uczniów quizy, zagadki ściągnęły do biblioteki tłumy. Zabawa była wyśmienita, chociaż pytania z różnych dziedzin nierzadko sprawiały odwiedzającym pewne trudności.
Uczniowie chętnie sprawdzali też swoją wiedzę ogólną biorąc udział w grze 5 sekund, gdzie liczy się nie tylko poprawność odpowiedzi, ale także czas na jej udzielenie. Emocje nie raz sięgały zenitu.
Wszyscy, którzy wzięli udział w zabawie otrzymali słodkie co nieco a najbardziej aktywni drobne gadżety.
....................................
10 grudnia uczniowie klasy 1c i 2b wzięli udział w spotkaniu autorskim z Wiesławem Drabikiem. Spotkanie odbyło sią w nowym lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowinach.
Pan Drabik jest autorem  wielu książek dla najmłodszych, chociaż z zawodu jest inżynierem. Pisarz z niezwykłą łatwością zdobył sympatię dzieci. Opowiadał jak powstają książki, skąd czerpie pomysły oraz prezentował pełne humoru fragmenty swoich utworów.  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania dotyczące znajomości bajek i baśni. Najbardziej zaangażowani w zabawę otrzymali zakładki, naklejki oraz książki. Pan Drabik okazał sią mistrzem rymowania, gdyż wręczając gadżety na poczekaniu układał rymowankę do imienia nagrodzonych uczniów. Największą frajdą dla dzieci była możliwość zdobycia autografu pisarza i dedykacji w zakupionych na miejscu książkach. Paniom z gminnej biblioteki dziękujemy za pełne humoru i miłe spotkanie.
 
Grażyna Żak, Ilona Jaroszek-Kruk, Małgorzata Swatowska
.....................................
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs w formie plastycznej pod hasłem: „Promuję czytelnictwo i bibliotekę szkolną”. Młodzież miała za zadanie stworzyć plakat zachęcający do czytania książek i poszerzania zainteresowań czytelniczych. Powstały ciekawe i oryginalne prace, które zostały wyeksponowane w czytelni biblioteki szkolnej.
A. Nowak
.......................................
Miłość niejedno ma imię
W poniedziałek 17 lutego w szkolnej kawiarence literackiej zgromadzili się uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego z Klasami Mistrzostwa Sportowego, aby zaprezentować wiersze o miłości. Wydarzenie było związane z niedawno obchodzonymi walentynkami.
Zgromadzeni wysłuchali utworów powstałych na przestrzeni wieków. Słowa poetów mówiące o miłości szczęśliwej, radosnej, ale także tej niespełnionej nie straciły swojej aktualności. Zmienił się jedynie sposób pisania o tym uczuciu.
Recytacji towarzyszyły dźwięki nastrojowej muzyki, a scenografia współtworzyła niezapomniany klimat spotkania.
 

Aktualizacja: maj 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści