Rok 2019/20 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2019/20

Erasmus+ > Human Rights...
....................................
ERASMUS W RUMUNII!
W dniach od 29.09.19 do 05.10.19 grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach brała udział w spotkaniu w Rumunii w ramach realizacji programu Erasmus+. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach szkolnych, dzięki czemu mieli możliwość poznania swoich rówieśników z Rumunii, Włoch i Turcji, a także usprawniać język angielski. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących praw człowieka, a w szczególności praw dzieci. Oprócz lekcji organizowane były wycieczki, tańce, śpiewy i wiele innych aktywności.
Takie wyjazdy, to wspaniałe doświadczenie. Kolejne spotkanie partnerów projektu zaplanowane jest w maju, we Włoszech.
A oto relacja naszych uczennic:
Poniedziałek
W pierwszy dzień naszego pobytu w Rumunii pojechaliśmy do szkoły w miejscowości Blaj. Na miejscu bardzo ciepło nas przywitano chlebem oraz solą. Następnie  obejrzeliśmy przygotowane dla nas przedstawienie. Uczniowie szkoły zaprezentowali swoje talenty muzyczne, taneczne i recytatorskie. W bardzo dobrych humorach udaliśmy się na lekcję angielskiego a potem uczyliśmy się ja wyhaftować piękny wzór. Po zakończeniu zajęć wybraliśmy się na zwiedzanie Blaj. Odwiedziliśmy kościół greckokatolicki oraz park. Po całym dniu poszliśmy odpoczywać w hotelu.
Wtorek
Po śniadaniu pojechaliśmy do szkoły na zajęcia. Uczestniczyliśmy w warsztatach poświęconych równouprawnieniu osób niepełnosprawnych oraz zwracaliśmy uwagę na to, że każdy człowiek ma prawo do własnego zdania. Po lekcjach w ramach zabawy, robiliśmy bransoletki, którymi wymienialiśmy między sobą. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad i mieliśmy trochę czasu na odpoczynek. Po wszystkim pojechaliśmy na grilla, gdzie mogliśmy się wszyscy wspólnie bawić, tańczyć i śpiewać. Wykończeni dobrą zabawą, wróciliśmy do hotelu. Był to naprawdę bardzo wspaniały dzień.
Środa
Trzeci dzień naszego pobytu w Rumunii spędziliśmy na całodniowej wycieczce. Wstaliśmy bardzo wcześnie rano, a następnie udaliśmy się na śniadanie. Po zjedzeniu wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę. Jechaliśmy bardzo długo. Po pewnym czasie zatrzymaliśmy się na krótką przerwę w uroczym miasteczku. Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę. Około godziny 14 dojechaliśmy do Brasov, gdzie czekał na nas przewodnik. Rozpoczęliśmy zwiedzanie niewielkiego, ładnego miasta. Na szczęście pogoda dopisała. Słońce mocno przygrzewało a temperatura była dosyć wysoka. Na początku przewodnik przedstawił nam wiele ciekawych miejsc takich jak jedną z najwęższych ulic oraz czarną katedrę, której historia wszystkich bardzo zaciekawiła. Pod koniec zwiedzania mogliśmy zrobić zdjęcia na tle całego miasta. Około godziny 17 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wjechaliśmy do kolejnego miasta, gdzie weszliśmy do muzeum Draculi. Zmęczeni udaliśmy się na kolację, a od razu po niej do łóżek
Czwartek
Po śniadaniu pojechaliśmy do szkoły, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji geografii. Rozmawialiśmy o podstawowych informacjach dotyczących Polski, Rumunii, Włoch i Turcji. Te wiadomości przydały nam się później do zagrania w grę ,,Kto chce zostać milionerem?”. Kolejne przygotowane dla nas zajęcia to zajęcia sportowe. Tańczyliśmy i graliśmy w gry, po czym poszliśmy na zajęcia z gotowania. Przygotowywaliśmy zdrowe słodycze i napoje. Po czasie wolnym i kolacji było karaoke, na którym dużo śpiewaliśmy i tańczyliśmy.
Piątek
Ostatniego dnia  poszliśmy, jak zazwyczaj na śniadanie o 8, a następnie pojechaliśmy do szkoły busem. Naszym pierwszym zadaniem było pomalowanie farbami figurek, na których byli wyrzeźbieni ludzie w Rumuńskich strojach ludowych. Byliśmy podzieleni na grupy więc przy naszej pracy mogliśmy porozmawiać po angielsku z osobami z Włoch, Rumunii i Turcji. Po skończeniu malowania nadszedł czas na nasze następne zdjęcie. Pani prowadząca przyniosła przepiękne, żółte kwiaty, która mieliśmy odwzorować na kartce. Wszyscy starali się aby ich malunek wypadł jak najlepiej. Następnie poproszono nas, abyśmy poszli do sali w której miało odbyć się pożegnanie. Przy przemowie pożegnalnej zostaliśmy obdarowani upominkami oraz wylało się dużo łez, za równo tych ze szczęścia jak i ze smutku. Po wyjściu z pokoju, na korytarzu czekali na nas nasi przyjaciele z Rumuńskiej szkoły. Przytulaliśmy się z nimi oraz robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, wyznając jak bardzo będziemy za sobą tęsknić. Potem wróciliśmy do hotelu i zjedliśmy obiad, by po nim wsiąść do naszego busa i odjechać w stronę Polski.
Uczniowie: Małgorzata Gajek, Natalia Zwierzchowska, Wiktoria Basiak, Oliwia Staniec, Katarzyna Zwierzchowska, Maja Kluska, Wiktoria Rogóz, Kinga Wito, Weronika Jaworska.
Nauczyciele: Elżbieta Rachwał, Iwona Majchrzyk, Małgorzata Kościelecka, Ilona Przybysławska, Szymon Ubożak.
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści