Rok 2019/20 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2019/20

Organizacje szkolne > Szkolny Klub Bezp.
 
.....................................
18 i 19 września 2019 r. naszą szkołę odwiedziły Policjantki - st. post. Katarzyna Zapała i mł. asp. Alicja Bartłomiejczak z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Mundurowe przeprowadziły w klasach V – VIII prelekcje na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, przemocy rówieśniczej oraz cyberprzemocy.
 
Podczas spotkań policjantki tłumaczyły, czym jest odpowiedzialność prawna nieletnich oraz jakie środki wychowawcze i poprawcze może zastosować Sąd Rodzinny. Funkcjonariuszki wyjaśniały również pojęcia takie jak: demoralizacja, czyn karalny. Mówiły o rodzajach przemocy ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy. Poruszały kwestie związane z zagrożeniami w sieci internetowej oraz informowały, jak bezpiecznie z niej korzystać. Omawiane zagadnienia popierały przykładami z życia. Uczestnikom wskazywano właściwe postawy oraz sposoby radzenia sobie w przypadku pojawienia się problemów. Na koniec wyświetlono film edukacyjny podsumowujący przekazane treści.
 
Uczniowie z chęcią angażowali się w dyskusję podczas trwania spotkań i zadawali policjantkom wiele pytań. Liczymy na to, że była to dobra lekcja, która zaowocuje w przyszłości.
....................................
 
KONKURS PLASTYCZNY „DROGI PRZYSZŁOŚCI”
 
A droga wiedzie w przód i w przód
Choć zaczęła się tuż za progiem –
I w dal przede mną mknie na wschód,
A ja wciąż za nią – tak jak mogę…
Skorymi stopy za nią w ślad –
Aż w szerszą się rozpłynie drogę,
Gdzie strumień licznych dróg już wpadł…
A potem dokąd? – rzec nie mogę.
J.R.R. Tolkien (z książki: Władca Pierścieni)
 
Ten rok jest szczególny dla drogowców z uwagi na obchodzony jubileusz 200 rocznicy powstania Centralnej Administracji Drogowej. Z tej okazji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (zwana dalej: „GDDKiA”) przygotowała konkurs plastyczny, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły.
Poprzez organizację tego projektu GDDKiA chciała zachęcić uczniów do czynnego zainteresowania się tematem dróg w Polsce, a także popularyzować wiedzę o sektorze drogownictwa oraz jego roli w procesie rozwoju kraju. Celem konkursu było także rozwijanie umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, a także inspirowanie do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki.
Konkurs polegał na przygotowaniu pracy plastycznej o tematyce obejmującej wyobrażenia o drogach w przyszłości, bezpieczeństwie na drogach, oznakowania dróg oraz podróżowania nimi. Został on objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
 
Konkurs został przeprowadzony, w dwóch kategoriach wiekowych:
1) uczniowie klas I-III;
2) uczniowie klas IV-VIII.
 
LAUREACI KLAS I-III:
- AMELIA GRUSZCZYŃSKA  III A
- ILLIA DOBROTWORSKI  II C
- MARCELINA SZUMERA  III A
 
LAUREACI KLAS IV-VIII:
- ERIKA GERVASI  V C
- SZYMON SOŁTYS  V A
- ZOFIA PETELICKA V A
 
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.
 
Opiekunowie SKB
Aktualizacja: lipiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści