Rok 2020/21 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2020/21

Erasmus+ > Human Rights...
Spotkanie projektowe online
 ‘So far yet so close’
 Włochy, Salemi 17.05-21.05
 
W dniach 17- 21 maja 2021 r. odbyło się ostatnie spotkanie online członków projektu: Human Rights and Citizenship. Gospodarzami projektu był partner włoski. Pozostałymi uczestnikami byli nauczyciele i uczniowie z Polski, Rumunii i Turcji.
 
Spotkanie rozpoczęło się bardzo uroczyście od odśpiewania hymnów. Następnie poznaliśmy włoski system edukacji.
 
Tematem przewodnim było zwrócenie uwagi na to, jakie prawa człowieka nie są przestrzegane w poszczególnych państwach i jak temu zapobiec. Każdy kraj przedstawił prezentację na ten temat. Zwrócono również uwagę na różnorodność każdego człowieka. Każdy z nas jest inny, mieszka gdzie indziej, wygląda inaczej ale wszyscy są ludźmi i mają te same prawa. Na to też zwróciła uwagę młodzież podczas realizacji krótkich filmików. Uczniowie nagrali wywiady ze swoimi kolegami, którzy przybyli do szkoły z innych państw. Bohaterowie filmów wypowiedzieli się na temat trudności jakie ich spotkały w nowym domu, szkole, ale też odnieśli się do tego, co im się podobało i jak się zaklimatyzowali. Podsumowaniem tej tematyki były warsztaty online: ,,Associations that defend human and children's rights”.
 
Ciekawym punktem spotkania była lekcja angielskiego: ,,Friends help you live longer". Uczniowie rozmawiali o przyjaźni, poznali wiele nowego słownictwa, robili ćwiczenia gramatyczno-leksykalne, śpiewali. Najcenniejszym doświadczeniem była rozmowa o swoich przyjaciołach, o ich zaletach i wadach.
 
Lekcja geografii dotyczyła zorganizowania wycieczki dla sławnej osoby. Uczniowie mieli zaprojektować  krótki przewodnik turystyczny, w którym opisali ciekawe miejsca do zwiedzania, tradycyjne jedzenie, kulturę swojego państwa. Dzięki temu szlifowaliśmy język angielski, mówienie, ale jednocześnie była to lekcja o kulturze i tradycjach państw partnerskich.
 
Odbyliśmy też krótką wycieczkę po Sycylii, dostaliśmy przepis na cannoli, poznaliśmy włoski taniec Tarantella, a na koniec obejrzeliśmy wzruszający film, w którym przedstawiono zdjęcia ze wszystkich spotkań projektowych.
 
To było ostanie spotkanie. Projekt został zakończony, ale przyjaźnie zawarte podczas wyjazdów, spotkań, zajęć  pozostaną z nami na całe życie!
 
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w projekt Human Rights and Citizenship.
 
Warto obejrzeć:
 https://www.youtube.com/watch?v=P2WBmrh_VCY
https://www.youtube.com/watch?v=_Z983781MCQ
https://www.youtube.com/watch?v=P-eq_cQ_0gY
https://www.youtube.com/watch?v=0zSP73ioumo
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści