Rok 2022/23 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2022/23

Erasmus+ > Bad eating habits OUT...
ERASMUS + W OTOČEC,  SŁOWENIA
  
Siedmioro  uczniów naszej szkoły,  wspólnie z panią dyrektor Joanną Wojcieszyńską oraz nauczycielami Iwoną Majchrzyk i Iloną Przybysławską uczestniczyło w dniach 16.10.2022 – 22.10.2022 w międzynarodowym spotkaniu w Słowenii, w ramach realizacji kolejnego etapu programu Erasmus+ ,,Bad eating habits Out, doing sports In”. Delegacja gościła w małej miejscowości Otčec niedaleko stolicy kraju – Ljubljany. Wyjazd był niezapomnianą okazją, by poznać słoweński system edukacji, zawrzeć przyjaźnie, poznać piękno kraju i podszkolić język angielski. Tematem przewodnim spotkania było hasło: ,,Healthy mind in a healthy body”. Wszyscy przekonaliśmy się, że aktywność fizyczna, dobre odżywianie działa zbawiennie na rozwój intelektualny, poprawia pamięć i koncentrację, a także przyczynia się do polepszenia kreatywności. Nasi uczniowie wraz z nowymi kolegami z Włoch, Turcji, Słowenii oraz Grecji brali udział w licznych zawodach sportowych, wspinaczce górskiej, quizach, seminariach i mieli okazje zwiedzić Ljubljanę, Novo Mesto i podziwiać piękne widoki nad jeziorem Bled.

Krótka relacja  z wyjazdu…..
 
16.10.2022 r.
 
Rozpoczął się pierwszy dzień naszej podróży! Spod szkoły wyjechaliśmy przed godziną siódmą, co oznaczało, że musieliśmy wstać wcześnie rano. Podróż na lotnisko przebiegła dość spokojnie. Lot również był całkiem przyjemny, mimo krótkotrwałych turbulencji. Po lądowaniu skierowaliśmy się po nasze bagaże, które na szczęście dotarły w jednym kawałku. Następnie pojechaliśmy do hotelu. Rozpakowaliśmy szybko rzeczy w nadziei, że uda nam się jeszcze wejść do basenu przed kolacją. Szczęśliwie, daliśmy radę popływać przez godzinę. Już na stołówce udało się zawrzeć nowe znajomości! Pod koniec dnia spaliśmy jak zabici!
 
17.10.2022 r.
 
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od śniadania, a zaraz po nim wszyscy razem ruszyliśmy do szkoły w Otočec.  Na miejscu czekał na nas świetnie przygotowany przez słoweńskich uczniów program powitalny. Następnie każde państwo miało za zadanie przedstawić uczestników projektu Erasmus+. Zostaliśmy także przydzieleni do grup, które oprowadzały nas po słoweńskiej szkole i opowiedziały o tutejszej kulturze. Oprócz tego poznaliśmy wiele świetnych osób, z którymi na pewno utrzymamy kontakt w przyszłości. Pod koniec dnia czas spędziliśmy na basenie, a następnie postanowiliśmy zagrać w grę UNO z nowo poznanymi ludźmi, przez co jeszcze bardziej polepszyliśmy relacje z obcokrajowcami.

18.10.2022 r.
 
Dziś mija trzeci dzień pobytu w Słowenii. Zaczęliśmy go od wczesnej pobudki i smacznego śniadanka. Następnie o 8.30 wyruszyliśmy do słoweńskiej szkoły. Pierwszą atrakcją była prezentacja o zaletach sportu przedstawiona przez nauczyciela akademickiego pana Starc. Po godzinnej przerwie wyruszyliśmy do pobliskiego miasta Novo Mesto, oddalonego od nas o ok. 10 km. Po dotarciu na miejsce zaczęliśmy zwiedzanie miasta, przy okazji zaczerpnęliśmy trochę jego historii. Zwiedzaliśmy dwa kościoły i rynek. Potem mieliśmy czas dla siebie. Pod koniec dnia zrobiliśmy zakupy i pojechaliśmy do hotelu. Podsumowując, dzień był bardzo udany!
 
19.10.2022 r.
 
Ten dzień zaczął się jak każdy inny, pyszne poranne śniadanie, toaleta i wczesny wyjazd. Naszym pierwszym przystankiem było malownicze jezioro Bled. Z pomocą przystojnego przewodnika, przepłynęliśmy całe jezioro. Jego centralnym punktem był kościół znajdujący się na wyspie. Po powrocie na stały ląd i krótkim spacerze, wyruszyliśmy w dalszą drogę. Po godzinie jazdy zatrzymaliśmy się na pyszny posiłek i udaliśmy się w dalszą podróż ku stolicy Słowenii. W Ljubljanie wjechaliśmy kolejką na górę, gdzie zwiedziliśmy piękny zamek. Mieliśmy również czas wolny, była to okazja do zakupu pamiątek i spróbowania pieczonych kasztanów. Wieczorem wróciliśmy do hotelu i zjedliśmy pyszną kolację. Cała wycieczka nie byłaby tak wspaniała bez naszych nauczycielek i Pani Dyrektor, które przez cały wyjazd były w świetnym humorze.
 
20.10.2022 r.
 
Kolejnego dnia po wstaniu i zjedzeniu śniadania wybraliśmy się do szkoły. Razem udaliśmy się na szczyt góry, gdzie znajdował się kościół. Po krótkim odpoczynku wróciliśmy do placówki, gdzie czekał na nas wyborny obiad. Kilka godzin późnej zrobiliśmy prezentację na temat zdrowych przekąsek podczas, której każdy kraj przedstawił swoje tradycyjne przysmaki. Następnie po dobraniu się w grupy dostaliśmy za zadanie ugotować jedno tradycyjne danie z każdego kraju. Polskim daniem była zupa ogórkowa, która bardzo posmakowała obcokrajowcom. Razem z innymi spędziliśmy czas w dobrej atmosferze po czym udaliśmy się do hotelu. Dzień zakończyliśmy grą w uno z Grekami.
 
21.10.2022 r.
 
Dzisiejszy dzień rozpoczął się tak jak zawsze: punktualne śniadanie i szybki marsz w kierunku szkoły. Zajęcia zaczęliśmy od integrujących całą grupę gier i zabaw. Po zakończeniu męczących ćwiczeń nadszedł czas na poczęstunek oraz czas wolny. Niestety w końcu przyszedł moment aby pożegnać nowo poznanych ludzi oraz grupę, bez której wyjazd ten nie miał racji bytu. Po wręczeniu prezentów, certyfikatów oraz przedstawieniu podsumowującej wyjazd prezentacji wszyscy wsiedli do autokaru i wyruszyli na ostatnią wycieczkę. Odwiedziliśmy klasztor oraz mały skansen, gdzie piekliśmy pyszne bułki. Była to idealna okazja do żartów i oczywiście, nauki. Wciąż jednak każdy z nas miał z tyłu głowy to, że niedługo będzie trzeba się rozstać.

Nauczyciele: Joanna Wojcieszyńska, Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska
Uczniowie: Maria Berkowicz, Oliwia Łysak, Malwina Zawadzka, Daria Zapała, Julia Kopolovets, Jan Niziołek, Igor Adamczyk
............................
Spotkanie 5 kultur w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach!
W dniach od 26 marca do 1 kwietnia 2023 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej w Nowinach uczniów i nauczycieli z Turcji, Słowenii, Włoch i Grecji. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Erasmus+ pod tytułem: ,,Bad eating habits Out, doing sports In”. Tematem przewodnim wizyty w Polsce było zwrócenie uwagi jak przyroda wpływa na nasze samopoczucie, jakie możemy czerpać korzyści z natury. Spotkanie miało na celu uświadomić  młodym ludziom jak wiele dostajemy od świata zwierząt i roślin. Dlatego  musimy dbać o środowisko i najbliższe otoczenie i robić wszystko, żeby utrzymać równowagę w relacji człowiek-przyroda.
Nie mniej ważne było zapoznanie gości z systemem szkolnictwa w Polsce, poznanie walorów naszego regionu, integracja międzynarodowa wśród uczniów i nauczycieli i szlifowanie języka angielskiego.
Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowinach Joanna Wojcieszyńska wraz z uczniami powitała uczestników projektu chlebem i solą. Następnie, po krótkim programie artystycznym goście zwiedzili szkołę i udali się na zajęcia związane z projektem.
Duży nacisk podczas spotkania kładziono na zajęcia warsztatowe, lekcje, wymianę dobrych praktyk, podczas których młodzież mogła posługiwać się językiem angielskim i wspólnie integrować. Uczniowie poznali system edukacji w Polsce, podczas lekcji geografii mieli okazję poznać kraje swoich projektowych partnerów. Multimedialna lekcja angielskiego była przykładem, jak w ciekawy sposób mówić o wyglądzie, opisywać siebie i innych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia wychowania fizycznego w szkolnej sali gimnastycznej jak i na basenie ,,Perła”. Konkurencje sportowe wzbudziły ogrom emocji, między innymi ze względu na mecz piłki nożnej z udziałem reprezentacji wszystkich pięciu państw. Wielką kreatywnością wykazali się uczniowie i nauczyciele podczas warsztatów artystycznych i kulinarnych. Goście wraz z naszymi uczniami wykonali komiks metodą kolażu pt. ,,How to be a champion?”, wiele radości sprawiło im robienie śmiesznych kanapek.  Bardzo ważnym elementem edukacyjnym były warsztaty dotyczące tematu projektu – Natural Food. Uczniowie w międzynarodowych grupach pod okiem fachowców przygotowywali pyszne, zdrowe posiłki. Każdy kraj przedstawił również prezentacje pt. ,,Natural values and benefits to people”. Uczniowie bardzo dokładnie przedstawili korzyści dla ludzi płynące ze środowiska naturalnego.
W programie nie zabrakło także czasu na poznanie naszej kultury i pięknego regionu. Goście mieli okazję podziwiać jaskinię Raj, poznać historię zamku w Chęcinach. Ogromne wrażenie wywarła wizyta w Oświęcimiu i kopalni soli w Wieliczce.
Nie zabrakło również aktywności, które zbliżyły uczestników do siebie, przełamały bariery językowe i kulturowe. Kręgle, wspólne obiady, karaoke, tańce, wieczór z pizzą, gry i zabawy integracyjne spowodowały, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele czuli się jak u siebie w domu.
Wizyta zakończyła się uroczystym obiadem, podczas którego rozdano certyfikaty i przekazano podziękowania w szczególności płynące do gospodarzy, koordynatora spotkania – do polskich uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły.
Goście byli pod wrażeniem polskiej gościnności, organizacji oraz życzliwości, jaką otrzymali podczas wizyty w naszym kraju. Oczarowani atmosferą panującą podczas wizyty, nie chcieli wyjeżdżać, a co więcej, większość zadeklarowała rychły powrót.
Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu pobytu naszych projektowych partnerów.
Koordynatorzy projektu: Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska
..............................
ERASMUS + W GRECKIEJ ODSŁONIE!
 
W dniach od 23 do 28 kwietnia 2023 r. uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Nowinach gościli w urokliwej miejscowości Drama w Grecji. Było to ostatnie spotkanie realizowane w ramach projektu  Erasmus+ ,,Bad eating habits Out, doing sports In”. Wyjazd był niezapomnianą okazją, by poznać grecką szkołę od podszewki, zawiązać nowe przyjaźnie, zobaczyć greckie zabytki i podszkolić język angielski. Tematem przewodnim spotkania było hasło: ,,Compliance and peace”. Wszystkie działania projektowe (warsztaty, seminaria, gry, zabawy, zawody) miały uświadomić uczestnikom, że ich zdrowie fizyczne jest równie ważne jak ich stan psychiczny. W związku z czym dla zachowania równowagi i zdrowia powinniśmy dbać zarówno o ciało jak i ducha.
 
Oto relacja naszych uczniów z wyjazd:
 
Poniedziałek
 
Dzień rozpoczął się od wczesnej pobudki i smacznego śniadania. Powitanie, które przygotowali greccy uczniowie w szkole było dla nas ogromnym zaskoczeniem, ponieważ, gdy tylko weszliśmy usłyszeliśmy piosenkę „Hej sokoły”. Następnie zwiedziliśmy szkołę, po czym każdy kraj przedstawił prezentacje dotyczące wpływu wielu różnych czynników na nasz umysł i dobre samopoczucie. Podczas przerwy spróbowaliśmy  greckich przysmaków przygotowanych przez uczniów i rodziców. Po wszystkich aktywnościach w szkole poszliśmy na pyszny obiad, po którym wyruszyliśmy na spacer po Dramie. Zmęczeni całym dniem trafiliśmy do hotelu, gdzie integrowaliśmy się z innymi narodowościami.
 
Wtorek
 
Dzień rozpoczął się jak zwykle od pobudki oraz pożywnego śniadania. Krótko po porannej toalecie oraz porządkach byliśmy już gotowi na długą podróż w stronę początkowego punktu naszej przygody, miasta Saloniki. Podróż odbywała się w przyjemnej atmosferze. Pod okiem czujnego przewodnika, mieliśmy okazję zwiedzić najgłębsze zakamarki ludzkiego ciała, w skali 50 do 1 oraz nauczyć się paru koszykarskich trików. Kolejnym przystankiem na naszej wycieczce była główna część miasta. Nasze kroki skierowaliśmy w kierunku najbliższej restauracji, gdzie każdy zjadł odpowiednią dla siebie porcję lokalnych przysmaków. Czując nieuchronny koniec naszego zwiedzania zrobiliśmy krótkie zakupy w lokalnym kiosku z pamiątkami i z niecierpliwością wyczekiwaliśmy na ostatnią atrakcję tego dnia - zwiedzanie miasta otwartym autobusem. W przerwach między podziwianiem kolejnych imponujących greckich zabytków nie zabrakło miejsca na integrację z innymi członkami wycieczki oraz nauki języków obcych. W końcu jednak musieliśmy wrócić do hotelu, położyć się spać i wypoczęci wstać następnego dnia.
 
Środa
 
Dzień zaczęliśmy od szybkiego śniadania i już przed godziną dziewiątą przybyliśmy na ranczo "Kosta". Tam, każdy kto chciał, mógł przejechać się na koniu. Nawet nasze nauczycielki poczuły się przez chwilę jak prawdziwe amazonki! Potem wyruszyliśmy w stronę ogromnej jaskini. To wręcz niesamowite jak, bez ingerencji człowieka, powstają stalaktyty i stalagmity, które tam widzieliśmy. Po wyjściu z jaskini czekała nas jeszcze jedna atrakcją, mianowicie przejażdżka pociągiem. Podczas owej przejażdżki również mogliśmy obserwować piękno natury, ponieważ naszym celem były dwa punkty widokowe w tutejszym kanionie. Jeśli chodzi o obiad to nasi greccy przyjaciele zabrali nas na najlepszą pizzę w mieście, oczywiście nie obyło się bez wygłupów! W drodze do hotelu udało nam się namówić ich jeszcze na lody. Środę zakończyliśmy partyjką uno.
 
Czwartek
 
Czwartego dnia już z samego rana czekało na nas wyzwanie, ponieważ musieliśmy wstać wcześnie, aby udać się autokarem do archeologicznego parku w Filippi. Są to ruiny starożytnego miasta greckiego w północno-wschodniej części Grecji. Oprócz tego, że mogliśmy tam podziwiać pozostałości po greckim amfiteatrze i mieście to także podszkoliliśmy oraz rozszerzyliśmy swoją wiedzę na ten temat. Następnie udaliśmy się nad rzekę Nestos, gdzie spędziliśmy miło czas na różnych aktywnościach sportowych takich jak: wspinaczka, strzelanie z łuków czy jazda na tyrolce. Po powrocie do hotelu, podczas uroczystej kolacji otrzymaliśmy drobne upominki oraz certyfikaty. Z racji tego, że była to ostatnia noc w tym miejscu, korzystaliśmy z niej śmiejąc się i bawiąc wraz z naszymi nowo poznanymi przyjaciółmi do późna w nocy.
 
Piątek
 
Dzień zaczęliśmy od wczesnej pobudki i przygotowania walizek do dalszej podróży. Po śniadanku udaliśmy się autokarem do szkoły, gdzie mieliśmy ostatnie atrakcje. Najpierw lekcja angielskiego poprowadzona przez jedną z greckich nauczycielek. Zajęcia sportowe i pyszne tutejsze przysmaki. Potem prezentacje przygotowane specjalnie na tą okazję. Praca w grupach i ostanie pożegnanie z naszymi nowymi przyjaciółmi, pełne łez i wzruszeń. Przerwa na jedzonko na lotnisku i lot samolotem. Powrót w całości do domku.
 
Nauczyciele: Joanna Wojcieszyńska, Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska
Uczniowie: Maria Berkowicz, Oliwia Łysak, Julia Kopolovets, Jan Niziołek, Igor Adamczyk
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści