Rok szkolny 2015/16 - Strona domowa Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Menu główne:

Rok szkolny 2015/16

Erasmus+ > In the fairy...
..........................................................
Erasmus+ II rok projektu rozpoczęty!
READY, STEADY, GO!

Witamy naszych uczniów, rodziców i nauczycieli w kolejnym roku szkolnym 2015/2016, w którym z wielkim zapałem zabraliśmy się do realizacji kolejnych etapów zaplanowanych w ramach projektu Erasmus+.
Etap III - Objazdowa wystawa.
We wrześniu wraz z naszymi uczniami zaczęliśmy realizację trzeciego etapu projektu pt. ,,Wystawa objazdowa”. Zadaniem dzieci było stworzenie pracy plastycznej dotyczącej środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki lasu, zwierząt i roślin. Technika była dowolna i to kryterium sprawiło, że nasi uczniowie wykazali się tak ogromną wyobraźnią i talentem, że powstały przepiękne ,,dzieła sztuki”, które prezentujemy poniżej.
Spośród wszystkich prac, w formie głosowania, uczniowie szkoły wybrali trzy najpiękniejsze. Zwycięskie prace zostaną zabrane na spotkanie projektowe na Węgry, gdzie nasi partnerzy również przywiozą dzieła swoich uczniów. Wszystkie rysunki pojadą na Słowację, gdzie przez trzy tygodnie będą prezentowane szerszej publiczności w szkole, gminie, domu kultury a następnie kolejno będą przesyłane do Bułgarii, na Litwę, do Turcji, do Słowenii, do Polski i do Grecji. My już nie możemy się doczekać kiedy wystawa przybędzie do nas!
Wszystkim uczniom zaangażowanym w pierwszą aktywność bardzo dziękujemy i gratulujemy tak wielkiego talentu i wyobraźni!!!
Projekt Erasmus + to przede wszystkim aktywności związane z tematyką lasu, ochrony środowiska naturalnego i z tego względu już we wrześniu nie próżnowaliśmy. Postanowiliśmy zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Wraz z uczniami wybraliśmy się na wielkie sprzątanie naszego małego lasku w pobliżu poczty. Uprzątnęliśmy śmieci i wszyscy mieliśmy poczucie, że dbanie o naszą Ziemię trzeba zacząć od najbliższego otoczenia.
Podczas wyprawy do lasu dzieci nazbierały pięknych kasztanów i żołędzi, które później wykorzystały do zrobienia wspaniałych zwierząt, postaci, którymi niewątpliwie pochwalimy się na spotkaniu projektowym nauczycieli na Węgrzech.
........................................................
Welcome to Hungary! Witamy na Węgrzech!
III spotkanie projektowe za nami!
W dniach od 06 do 10 października delegacja nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach gościła na Węgrzech. Wizyta, w ramach projektu Erasmus+  była już trzecim spotkaniem projektowym. Węgry przywitały nas słoneczną pogodą i już na samym początku oczarowały pięknymi zabytkami Budapesztu, które mogliśmy podziwiać wieczorem, podczas rejsu po Dunaju.

Wizyta na Węgrzech opierała się na trzech płaszczyznach: historycznej, przyrodniczej i warsztatowej. Gospodarze chcąc przedstawić nam historię ich kraju, pokazali przepiękne miejsca, zamki i kościoły. Mieliśmy okazję zwiedzić monumentalną katedrę, która jest największą świątynią na Węgrzech. To najważniejsza budowla w nieco ponad 30-tysięcznym Esztergomie, będącym dla Węgrów tym, czym dla Polaków jest Gniezno. Następnie cofnęliśmy się do XIV wieku i zwiedziliśmy zamek w Wyszehradzie, położony na górze, z przepięknym widokiem na Dunaj. Główną atrakcją był turniej rycerski odbywający się na arenie. Rycerze prezentowali swoje umiejętności przed królem i królową, którymi zostali goście z publicznościSztukę mogliśmy podziwiać w pałacu w miejscowości Edeleny, gdzie przepiękne freski Ferenca Lieba przykuwały naszą uwagę w sześciu salach zamkowych. Duże wrażenie wywarła na nas największa na świecie 346 stronicowa książka o wymiarach 4.18 x 3.77 metra, ważąca ponad 1 tonę i ukazująca najpiękniejsze cuda przyrody na Węgrzech.

Walory przyrodnicze Węgier podziwialiśmy zwiedzając jaskinię na terenie Parku Narodowego Aggtelek, która w 1975 roku uznana została przez UNESCO za Dziedzictwo Światowe. Przestronne korytarze i sale były wypełnione po brzegi ogromnymi formami naciekowymi. Z sufitów zwisały niezliczone ilości stalaktytów o różnych kształtach. Zauroczeni pięknem natury przenieśliśmy się do Szilvasvarad - dwutysięcznego miasta w środku Gór Bukowych. Miejscowość słynie ze stadniny rzadkiej rasy koni - lipicanów oraz hodowli pstrąga. Jednak główną atrakcją jest Dolina Szalajki, gdzie są malownicze wodospady, muzeum leśnictwa, skansen i jeziorka z pstrągami. Można ją zwiedzić pieszo, rowerem, konno, wozem konnym lub kolejką wąskotorową. Związane z tematyką projektu Erasmus+ było również zwiedzanie Muzeum Nasion, gdzie mogliśmy zobaczyć  przeróżne nasiona i  przepiękną wystawę prezentującą najpiękniejsze rośliny, drzewa widziane oczami dzieci.

Jednak głównym celem spotkania była wizyta w szkole podstawowej i przedszkolu w Szendro. Jak wszędzie zostaliśmy przywitani bardzo serdecznie, chlebem i solą. Uczniowie szkoły przygotowali piękny program artystyczny, podczas którego mogliśmy zachwycać się tańcem, muzyką na flecie, trąbce i podziwiać  inne talenty. Bardzo wzruszające były występy dzieci z przedszkola, które zaprezentowały tradycyjny, węgierski śpiew i taniec. Dyrektor placówki opowiedział o systemie szkolnictwa na Węgrzech, o ich sukcesach i problemach. Mogliśmy skosztować typowych dań i potraw przygotowanych przez rodziców.
Spotkanie projektowe rozpoczęliśmy od gromkich braw dla gospodarzy, za tak wspaniałą organizację i zaangażowanie. Następnie kraje prezentowały swoje prace dotyczące tematyki lasu. Każdy z partnerów przywiózł po pięć dzieł, więc było co oglądać i podziwiać. Kolejnym krokiem był pokaz prezentacji w PowerPoint dotyczący realizacji poszczególnych aktywności zaplanowanych na ten etap. My również szczegółowo ukazaliśmy etapy pracy nad objazdową wystawą, pochwaliliśmy się, co można zrobić z darów jesieni i jak nasi uczniowie dbają o najbliższe otoczenie i o nowo posadzony las. Na końcu spotkania ustaliliśmy cele i zadania do realizacji w kolejnym etapie projektu. Mieliśmy również okazję poznać burmistrza miasta Szendro, który przybliżył nam historię i kulturę miejscowości.

Węgry zachwyciły nas pięknymi krajobrazami, zabytkami, przyrodą ale gościnność, serdeczność gospodarzy, spotkanych tam ludzi zapadnie na długo w pamięć.
......................................................
LOOKING FOR THE BEST FOREST TALE
 
W ŚWIECIE BAJEK
 
Kolejny etap realizacji projektu Erasmus+ przenosi nas z rzeczywistego lasu, w świat zaczarowanych bajek. Działanie rozpoczęliśmy od poszukiwań najpiękniejszych opowieści związanych z lasem, bądź nawiązujących do leśnej tematyki. Dlatego udaliśmy się do naszej szkolnej biblioteki na poszukiwania. ,,Buszowaliśmy” między bibliotecznymi regałami odkrywając coraz piękniejsze baśnie i bajki.
 
Postanowiliśmy również, że stworzymy wystawę najpiękniejszych baśni. Każdy chętny uczeń, zaangażowany w realizację projektu przyniósł to, co znalazł wśród własnych zbiorów. Okazało się, że nasi uczniowie w swoich domach dysponują dużą ilością książek z bajkami, bo jak mówią szukając takiej tematyki przywołali najwspanialsze wspomnienia z dzieciństwa.
 
Zwieńczeniem poszukiwań było wykonanie pracy plastycznej, związanej z zaprezentowaniem ulubionej postaci bajkowej. Jak zwykle nasi uczniowie nie zawiedli nas. Powstały piękne dzieła, na których widnieją jak żywe leśne stwory, zwierzęta i fantastyczni bohaterowie.
 
....................................................
Objazdowa wystawa w naszej szkole!
We wrześniu wraz z naszymi uczniami zaczęliśmy realizację trzeciego etapu projektu pt. ,,Wystawa objazdowa”. Zadaniem dzieci było stworzenie pracy plastycznej dotyczącej środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki lasu, zwierząt i roślin. Technika była dowolna i to kryterium sprawiło, że nasi uczniowie wykazali się tak ogromną wyobraźnią i talentem, że powstały przepiękne ,,dzieła sztuki”. Spośród wszystkich prac, w formie głosowania, uczniowie szkoły wybrali trzy najpiękniejsze. Zwycięskie prace zostały zabrane na spotkanie projektowe na Węgry, gdzie nasi partnerzy również przywieźli dzieła swoich uczniów. I tak zaczęła się objazdowa wystawa! Wszystkie rysunki pojechały najpierw na Słowację, gdzie przez trzy tygodnie były prezentowane szerszej publiczności w szkole, gminie, domu kultury. Kolejnym krajem goszczącym wystawę były Węgry, a teraz przyszedł czas na Polskę. Przez cztery tygodnie mieliśmy ogromną przyjemność prezentować społeczności uczniowskiej, nauczycielom i rodzicom międzynarodową wystawę prac dzieci w szkole. Chcąc pochwalić się pracami dziećmi wystawa była również prezentowana na basenie ,,Perła”, gdzie szersze grono publiczności mogło nacieszyć wzrok tymi pięknymi dziełami. Prace odsyłamy dalej, do Bułgarii, na Litwę, do Turcji, do Słowenii i do Grecji.
Wszystkim uczniom zaangażowanym w pierwszą aktywność bardzo dziękujemy i gratulujemy tak wielkiego talentu i wyobraźni!!!
....................................................
Rio w Nowinach! Będą Igrzyska Olimpijskie w naszej szkole! OLYMPIC GAMES - NOWINY 2016
W ramach realizacji kolejnej aktywności w projekcie Erasmus+ pt. „Kalokagatia” organizujemy w naszej szkole Igrzyska Olimpijskie. Kalokagatia to greckie pojęcie oznaczające połączenie dobra z pięknem, to ideał wychowania, w którym kształtujemy harmonię ducha i ciała.
W Igrzyskach będą brać udział uczniowie klas IV-VI. Drużyny będą konkurować w kilku dyscyplinach sportowych, ale na wesoło. Będzie osiem  zespołów reprezentujących kraje, które są zaangażowane w projekt Erasmus+, dla przypomnienia są to: Polska, Węgry, Bułgaria, Słowacja, Słowenia, Grecja, Turcja i Litwa. Zawody będą umilać występy zespołów tanecznych oraz zaproszeni goście, jacy- to niespodzianka! To wielkie wydarzenie odbywać się będzie w greckiej scenerii, w atmosferze rywalizacji sportowej ale z dużą porcją zabawy. Zaś w celu zwrócenia uwagi nie tylko na tężyznę fizyczną, ale i na mentalną stronę przedsięwzięcia nasi uczniowie wykonują dwie prace związane z tematyką Igrzysk:
- logo imprezy
- plakat pt. ”Igrzyska Olimpijskie”.
Na prace czekamy do końca lutego. Zorganizujemy również naszym uczniom seans filmowy, podczas którego obejrzą film pt. ,,Asterix na olimpiadzie.”
                                                                                                           Finał imprezy 21 marca 2016 r. -  ZAPRASZAMY!
......................................................
Przygotowania do Igrzysk ruszyły pełną parą!
21 marca 2016 r. czeka nas wspaniała sportowa impreza - Igrzyska Olimpijskie! Już poczyniliśmy pewne przygotowania, żeby uświetnić to wydarzenie. W celu zwrócenia uwagi na mentalną stronę przedsięwzięcia, nasi uczniowie mieli za zadanie zaprojektować logo imprezy i stworzyć plakaty pt. "Igrzyska Olimpijskie”. Jak zwykle dzieci nie zawiodły. Stworzyliśmy galerię prac, którą możemy oglądać na dolnym holu. Wszystkie plakaty odzwierciedlają tematykę Igrzysk, ale jednocześnie pokazują wielką wyobraźnię dzieci, różne podejście do tematu i ich wielki talent. Każdy  uczeń został nagrodzony punktami plusowymi z zachowania, plusikami erasmusowskimi i ocenami bardzo dobrymi lub celującymi z plastyki. Powstały również piękne projekty logo, spośród których cztery wyróżniliśmy:
- I miejsce - logo Oliwiera Bierońskiego z klasy IV a
- II miejsce - logo Marii Zelek z klasy IV a
- III miejsce - logo Pauliny Okły i Amelii Kałuzińskiej z klasy IV b
- wyróżnienie - logo Dagmary Kozieł z klasy V b
Chcąc pokazać naszym uczniom tematykę Igrzysk od strony adaptacji filmowych obejrzeliśmy bajkę pt. ,,Asterix i Obelix na Olimiadzie”. Jak to podczas oglądania komedii, nie obyło się bez wybuchów gromkiego śmiechu i dobrej zabawy.
W celu wprowadzenia dzieci w atmosferę rywalizacji sportowej, dobrego kibicowania uczestniczyliśmy w meczu piłki ręcznej mężczyzn Vive Tauron Kielce z Kwidzynem. Możliwość zobaczenia takich gwiazd sportu jak Sławomir Szmal, Michał Jurecki czy Piotr Chrapkowski, piękna gra naszych zawodników, zaangażowanie kibiców, gromkie brawa sprawiły, że wróciliśmy w dobrych nastrojach, pełni energii i gotowi do podjęcia rywalizacji na naszych szkolnych Igrzyskach.
.....................................................
Igrzyska za nami!!!
Zakończyliśmy wszystkie zadania związane z kalokagatią czyli pracą nad harmonią ducha i ciała. W ramach pracy nad tą aktywnością odbyły się:
- Prelekcja dotycząca historii igrzysk olimpijskich,
- Konkurs na logo igrzysk,
- Projekcja filmu: „Asterix na Olimpiadzie”,
- Wyjazd na mecz piłki ręcznej.
Finałowym przedsięwzięciem była organizacja „Igrzysk Olimpijskich Nowiny 2016”. W zawodach wzięło udział 8 drużyn reprezentujących państwa partnerskie (Polska, Słowacja, Słowenia, Turcja, Grecja, Bułgaria, Węgry, Litwa). Nad całą imprezą opiekę sprawował Zeus i jego boginie.  Odbyło się mnóstwo konkurencji (biegi, rzut kurczakiem do celu) i pokazów tanecznych (zespół „Styl”, zespół „Świetliki”, grupa dziewcząt z IV b). Niespodzianką był pokaz judo i mecz piłki nożnej prowadzony przez „profesjonalną” trójkę sędziowską. Na koniec odbyło się podsumowanie wyników i wręczenie medali   i pucharów. Miło nam poinformować, że igrzyska wygrała  drużyna reprezentująca Polskę!!!
Olimpiada w naszej szkole okiem kamery...
....................................................
WYCIECZKA DO ENERGYLANDII - NAGRODA  DLA UCZNIÓW ZAANGAŻOWANYCH W PROJEKT ERASMUS+
Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowinach, aktywnie działających w projekcie „In the fairy forest” wzięła udział w wycieczce do Energylandii w dniu 23 maja 2016r. Ten pełen wrażeń wyjazd to nagroda dla uczniów zaangażowanych w realizację zadań projektowych, podziękowanie za czas poświęcony aktywnościom projektu Erasmus+. Młodzież miała okazję zrelaksować się w pięknym Zatorze, gdzie można było obejrzeć horror w kinie 7D, pojeździć na karuzelach, rollercoasterach, spróbować sił w różnych strefach: familijna, ekstremalna czy wodna. Wycieczka była możliwa dzięki pomocy i zaangażowaniu pani dyrektor Joanny Wojcieszyńskiej.
.....................................................
OSTATNIE ZADANIA WYKONANE.
Jedną z ostatnich aktywności realizowanych w tym roku w ramach projektu Erasmus + było wykonanie przez dzieci zakładek do książek. Jednakże nie były to zwykłe zakładki, pełniły one funkcję słownika polsko-angielskiego. Słówka przedstawione na nich, były ściśle związane z tematyką projektu czyli z lasem, zwierzętami i ekologią. Zakładki  były w kształcie sowy, co wyróżniało je spośród  zakładek zaprezentowanych przez kraje partnerskie.
Stworzyliśmy również oryginalny scenariusz bajki, którą planujemy wystawić dla szerszej publiczności w przyszłym roku. Sceneria, w której rozgrywają się losy naszych bohaterów nawiązuje do tytułu projektu „In the fairy forest”. Zwierzęta mówią ludzkim głosem, a magiczne zaklęcia powodują niezwykłe metamorfozy. Przygotowując się małymi krokami do przedstawienia stworzyliśmy kilka masek zwierząt – bohaterów naszego przedstawienia. Każda maska została opisana. Opis zawierał cechy charakterystyczne postaci oraz jej dobre i złe cechy charakteru. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie elementów dekoracji np. magicznego lasu, strojów czy drobnych rekwizytów.
....................................................
Piąte spotkanie projektowe w słonecznej Grecji.
W ramach realizacji projektu Erasmus+ delegacja nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach w dniach od szóstego do dziesiątego czerwca brała udział już w piątym spotkaniu projektowym.

Podczas prac projektowych mieliśmy okazję zaprezentować innym krajom aktywności, które każdy miał przygotować. Pierwszym zadaniem było stworzenie zakładek do książek, będących jednocześnie słownikiem polsko-angielskim. Nasze prace wyróżniały się nietypowym kształtem, piękną kolorystyką i estetyką, dlatego każdy chciał je mieć dla siebie. Starczyło dla wszystkich państw. My również przywieźliśmy zakładki zrobione przez uczniów z zagranicy. Wystawę z zakładkami można podziwiać w Szkole Podstawowej w Nowinach. Nie mniejszą furorę zrobił film prezentujący Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w naszej szkole w kwietniu. Ta piękna sportowa impreza była związana z realizacją kolejnej aktywności - kalokagatią, czyli pracą nad harmonią ducha i ciała.

Mogliśmy również pochwalić się prezentacją wykonaną w programie PowerPoint, w której w ciekawy, a jednocześnie zabawny sposób pokazaliśmy zaangażowanie naszych uczniów w realizację zadań projektowych. Wszystkie nasze działania zmierzały do wyboru najbardziej popularnej bajki wśród naszych uczniów (została nią bajka o Smoku Wawelskim) i do napisania scenariusza naszej baśni, którą wystawimy pod koniec przyszłego roku szkolnego.

W czasie, w którym nie pracowaliśmy nad projektem mieliśmy możliwość spotkania z historią Krety, podziwialiśmy ruiny Pałacu Knossos, zwiedziliśmy Muzeum Folkloru i Muzeum Archeologiczne w Sitii, spędziliśmy magiczny czas na wyspie Chrissi, która ze względu na swoje unikatowe piękno, roślinność jest rezerwatem przyrody.
 
Spotkaniem partnerów w Grecji zakończyliśmy II rok Projektu Erasmus+.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego