Rok szkolny 2015/17 - Strona domowa Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Menu główne:

Rok szkolny 2015/17

Biblioteka

Biblioteka szkolna posiada ponad 13 tysięcy woluminów, prenumeruje 10 tytułów czasopism dla  uczniów i nauczycieli. Z jej zbiorów korzystają uczniowie, nauczyciele, rodzice i inni czytelnicy.
W bogatej ofercie biblioteki znajdują się nie tylko lektury szkolne, ale także literatura dziecięca, młodzieżowa, książki historyczne i przyrodnicze. Nauczyciele mają dostęp do systematycznie  aktualizowanego księgozbioru z dziedziny psychologii, pedagogiki i dydaktyki.

Czytelnia stanowi integralną część biblioteki, w której wyeksponowano czasopisma oraz księgozbiór podręczny. Wyposażona jest w cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Uczniowie mają możliwość samodzielnego wyszukiwania informacji korzystając z tradycyjnych oraz multimedialnych źródeł, nabywając umiejętność samokształcenia.

W bibliotece prowadzone są zajęcia edukacji czytelniczej i medialnej w klasach IV-VI, które wyrabiają u uczniów właściwe nawyki czytelnicze, przygotowują ich do korzystania z różnorodnych źródeł informacji w celu poszerzenia wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań.
W bibliotece działa grupa aktywnych czytelników, uczniów klas IV-VI. Zajmują się oni różnymi pracami na rzecz biblioteki (pomoc w organizacji uroczystości, konkursów, wystaw bibliotecznych, wykonywanie prostych  czynności biblioteczno
technicznych).
Nauczyciele bibliotekarze organizują szereg imprez bibliotecznych oraz konkursów popularyzujących książkę jako źródło wiedzy i rozrywki.  Każdego roku biblioteka zaprasza swoich  czytelników do wzięcia udziału w szkolnych konkursach przeprowadzanych w różnej formie (czytelnicze, twórczości uczniowskiej
plastycznej i literackiej).  Konkursy umożliwiają  uczniom zaprezentowanie swoich zdolności i talentów.
Jedną z większych imprez bibliotecznych, jest organizowana corocznie uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników.
Istotnym działaniem promującym czytelnictwo jest prezentowanie wystawek i gazetek pod hasłem „Czytanie moim hobby”.
W bibliotece działa „pogotowie lekcyjne”. W czytelni uczniowie odrabiają lekcje, korzystając z dostępnych materiałów, komputerów oraz pomocy nauczyciela bibliotekarza.
Biblioteka włącza się w realizację zadań, wynikających z rocznego planu pracy szkoły.

.......................................................
W roku szkolnym 2015/2016 biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego PoczytajMy, którego celem jest popularyzacja literatury dziecięcej wśród najmłodszych. Cotygodniowe spotkania czytelnicze z uczniami klas pierwszych oraz grupą przedszkolną odbywają się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Uczniowie, członkowie koła czytelniczego klas IV – VI, którzy cenią książki i chętnie po nie sięgają, czytają młodszym kolegom ciekawe, dostępne w bibliotece utwory z kanonu literatury dla dzieci. Chcielibyśmy, aby pasją czytania zarazili wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z książką.

.......................................................
Od października w bibliotece odbywają się  cykliczne spotkania z książką pod hasłem Czas na czytanie, na które nauczyciele bibliotekarze zapraszają wszystkie chętne dzieci. Najbliższe spotkania poświęcone będą baśniom z różnych stron świata.
...........................................................
Swoje święto biblioteka uczciła organizując konkurs czytelniczy dla klas I – III Znam wiersze Brzechwy i Tuwima. Wzięli w nim udział uczniowie odwiedzający bibliotekę. Pytania konkursowe dotyczyły treści znanych i wciąż chętnie czytanych wierszy między innymi: Lokomotywa, Okulary, Rzepka, Samochwała, Słoń Trąbalski. Uczestnicy utwierdzili nas w przekonaniu, że znają większość wierszy, a niektóre z nich cytują w całości.

...........................................................
W bibliotece spotykają się uczniowie klas młodszych, którzy w ramach Koła Młodego Czytelnika wprowadzani są w świat książki. Cotygodniowe zajęcia poświęcone są na czytanie i opowiadanie utworów współczesnej literatury dziecięcej, interesujących tę grupę czytelników.
...................................................

Wybrane przez uczniów książki są już dostępne!
W tym roku szkolnym biblioteka dzięki pieniądzom pozyskanym w ramach programu „Książki naszych marzeń” wzbogaciła swój księgozbiór o wiele ciekawych pozycji z literatury dla dzieci i młodzieży. Lista zakupów ustalona zastała w oparciu o propozycje uczniów zatwierdzone w ogólnoszkolnym  głosowaniu. Zakupione nowości o tematyce współczesnej i bliskiej uczniom poszerzą ofertę biblioteki i na pewno zainteresują naszych  czytelników. Program „Książki naszych marzeń” jest częścią wieloletniego planu rozwoju czytelnictwa realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przy finansowym wsparciu Urzędu Gminy Sitkówka–Nowiny. Dziękujemy!
....................................................
 
Spotkanie z Kolorową Wróżką -  inscenizację pod tym tytułem przygotowali uczniowie z klasy V d w ramach programu PoczytajMy. Dzieci z klas pierwszych i grupy zerowej z zainteresowaniem obejrzały występ, podczas którego uczniowie zaprezentowali wiersze, których tematem były kojarzące się z różnymi kolorami przedmioty, zwierzęta, zjawiska przyrodnicze. Podczas prezentacji każdej barwy widzowie odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki, grali w kolory ze starszymi kolegami. Było to bardzo udane spotkanie z poezją dla najmłodszych, pełne kolorowych strojów i rekwizytów.
....................................................
 
23 lutego uczniowie klasy 5b wybrali się do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Czytam więc jestem. Jak dobrać książki do swoich zainteresowań – to temat zajęć poprowadzonych przez pracownika biblioteki. Wszyscy z uwagą obejrzeli film o tym, jak książki mogą stać się pasją na całe życie, wzięli udział w dyskusji na temat swoich zainteresowań. Okazało się, że tylko niektóre dzieci sięgają po książkę, gdy wybierają sposób na spędzanie wolnego czasu. Wszyscy jednak doszli do wniosku, że książki mogą być również atrakcją wśród licznych propozycji rozrywki we współczesnym świecie. Po zwiedzeniu ciekawych zakątków biblioteki uczniowie mogli spróbować samodzielnego wyszukiwania wybranej książki w katalogach tradycyjnych i elektronicznych.
.....................................................
Z okazji Światowego Dnia Książki w bibliotece zorganizowano maraton czytania. Uczniowie klas I-III według ustalonego harmonogramu przychodzili do biblioteki, aby wysłuchać czytanych przez nauczycieli naszej szkoły fragmentów książek Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy…” i „Co to znaczy …po raz drugi”. Maraton wystartował o godz. 8.00 i przez kilka godzin biblioteka gościła czytających i słuchaczy. Przeczytaliśmy wiele zabawnych historyjek, które pozwoliły zrozumieć dzieciom znaczenie niektórych powiedzeń, np.: leżeć do góry brzuchem, mieć długi język, wyprowadzić z równowagi. Odtąd uczniowie będą wiedzieli, jak robić maślane oczy i wiercić rodzicom dziurę w brzuchu oraz, że strach ma wielkie oczy. Maraton był świetną okazją do nauki poprzez zabawę słowami, dlatego nie zamierzamy spoczywać na lurach i już planujemy kolejną zabawę z książką.



...................................................
Już wkrótce w szkolnej bibliotece….
W najbliższym czasie wzbogacimy szkolny księgozbiór o kolejne nowości z literatury dziecięcej i młodzieżowej. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymaliśmy znaczącą kwotę 12 tysięcy złotych, którą zamierzamy przeznaczyć na zakup chętnie czytanych przez naszych uczniów książek, oczekujących na kolejne przygody swoich ulubionych bohaterów. Jesteśmy pewne, że nowości zachęcą mniej aktywnych czytelników oraz tych, którzy mają sprecyzowane zainteresowania i oczekiwania. Dokonując zakupów uwzględnimy potrzeby naszych uczniów, na pewno w bibliotece znajdą się książki z „top listy”, którą sporządzono w wyniku szkolnego głosowania.
....................................................
Z wizytą w bibliotece w Kielcach- Łysa Góra – ziemia legend i baśni.  
17 maja 2016 r. uczniowie klas 1 e, 1 c i 2 b wzięli udział w ciekawych zajęciach zorganizowanych przez bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną związaną tematycznie z Łysą Górą. Łysiec, inna nazwa tej góry, owiany jest wieloma legendami. Uczniowie poznali niektóre z nich - między innymi o sabatach czarownic, o Łyścu i Łysicy oraz o powstaniu gołoborzy. W czasie spotkania rozwiązywali rebusy, zagadki, malowali talizmany. Swoje magiczne kamienie zabrali do domu z wiarą, że przyniosą im one szczęście.
 
..................................................
Rok szkolny 2016/2017

29 września biblioteka szkolna była szczególnie chętnie odwiedzanym miejscem w szkole. Z okazji dnia głośnego czytania dzieciom uczniowie klas młodszych mieli możliwość słuchania fragmentów książek Grzegorza Kasdepke czytanych przez ich starszych kolegów. Książki tego autora są bardzo lubiane i często wypożyczane przez naszych czytelników. Uczniowie cenią zawarty w nich humor i ciekawy sposób opisywania  różnych sytuacji z życia codziennego. Czytający świetnie wywiązali się ze swojej roli, o czym świadczyło duże grono słuchaczy.
................................       
Zapraszamy!
Biblioteka szkolna dzięki staraniom Dyrektora szkoły i bibliotekarzy przy wsparciu finansowym władz gminy otrzymała środki na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przyznaną kwotę 15000 zł  przeznaczyliśmy na zakup nowości dostępnych na rynku wydawniczym. Duży udział w wyborze książek kupowanych do szkolnej biblioteki mieli uczniowie  uczestniczący w tworzeniu wykazu, najciekawszych ich zdaniem  pozycji współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Poszukiwane przez uczniów książki z serii „Dziennik Cwaniaczka”, „ Nela mała reporterka”, „Harry Potter”,  kolejne części „Zaopiekuj się mną” oraz wiele innych interesujących pozycji jest już dostępnych w szkolnej bibliotece. Zachęcamy wszystkich  do odwiedzania biblioteki i skorzystania z jej bogatej oferty.
............................
Spotkanie w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowinach
Biblioteka szkolna nadal współpracuje z biblioteką gminną. Uczniowie systematycznie uczestniczą we wspólnie organizowanych warsztatach czytelniczych. Na zajęciach dzieci poznają książki różnych autorów, uczestniczą w zabawach, konkursach, grach i świetnie się przy tym bawią. Spotkania z książką są też okazją do kształtowania i rozwijania zainteresowań uczniów.  
....................................................
Z pierwszą wizytą w bibliotece
14 grudnia 2016 r. naszą bibliotekę odwiedziły pierwszaki. Starsi koledzy przygotowali dla nich inscenizację „W krainie książki”, w której przedstawili bibliotekę i jej zbiory. Uczniowie w ciekawy sposób zapoznali najmłodszych z zaletami czytania i zasadami wypożyczania książek. Dzieci złożyły obietnicę, że będą książki szanować i dbać o nie, by służyły również innym czytelnikom. Wizyta w bibliotece była okazją do wypożyczenia  pierwszej książki.
Liczymy na częstą obecność w bibliotece naszych nowych czytelników. Biblioteka ma w swoich zbiorach wiele ciekawych i ładnie wydanych książek dla najmłodszych. Zapraszamy!
.....................................................
22 lutego 2017 r. – Dzień Głośnego Czytania w bibliotece!
Uczniowie klas 1-2, którzy odwiedzili nas tego dnia odbyły wraz z Misiem Miodalem kilka ciekawych podróży po Polsce i Europie. Na pierwszy zimowy spacer wybrali się do Parku Łazienkowskiego i przechadzali się alejkami, którymi ponad dwieście lat temu spacerował nasz ostatni król Stanisław August Poniatowski. Wszystkich zachwycił Pałac na Wodzie oraz amfiteatr ze sceną na wyspie, gdzie wciąż można podziwiać występy aktorów, muzyków. Celem kolejnych wypraw z Misiem – podróżnikiem była Holandia - kraj tulipanów i wiatraków oraz słoneczna Italia. Dzieci wykonały prace plastyczne, które prezentowane są w bibliotece.
.........................................
Pisarki, poetki – autorki znane i mniej znane.
Święto Kobiet było okazją do zaprezentowania  dorobku  pań - autorek książek dla dzieci i młodzieży. Zorganizowana w bibliotece wystawa ukazywała jak wiele kobiet zajmuje się twórczością literacką. Wśród autorek prezentowanych książek znalazły się: noblistka Wisława Szymborska, Ewa Nowacka, Krystyna Siesicka, Hanna Ożogowska, Wanda Chotomska, Joanna Chmielewska, Małgorzata Musierowicz oraz współcześnie tworzące: Barbara Gawryluk, Agnieszka Stelmaszyk, Elżbieta Zubrzycka, Renata Piątkowska, Agnieszka Chylińska...
Bogactwo tytułów i nazwisk pokazuje jak aktywnew dziedzinie literatury są polskie kobiety. Uczniowie chętnie oglądali wystawę, która była również znakomitą okazją do popularyzacji nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
.....................................
14 marca 2017 r. odbył się zorganizowany przez bibliotekę konkurs pięknego czytania dla uczniów klas II – IV. Każda klasa wybrała po trzech przedstawicieli, których zadaniem była właściwa  interpretacja wybranego fragmentu książki. W tekstach dużo było dialogów, wyrazów, których przeczytanie mogło sprawić trudność każdemu. Wszyscy czytali bezbłędnie, płynnie, wyraziście  i dlatego jury oceniające uczestników długo zastanawiało się nad wyborem zwycięzców i przyznało kilka nagród książkowych:
Klasy II
Julia Piętek - II a
Mateusz Bernacki - II b
Martyna Kumor, Miłosz Wilk  - II c
Karol Adamczyk -  II d
Ania Stępniewska -  II e
Klasy III
Amelia Bielecka – III a
Karol Palmąka, Zuzia Toczek, Marcelina Pijorek – III b
Julia Świerczyńska, Marika Kołodziej – III c
Filip Antoniak – III d
Klasy IV
Janek Wójcik – IV a
Mateusz Wróblewski – IV b
Zuzia Palus, Wiktor Kasza – IV c
Gratulujemy!
......................................
Każdego dnia uczniowie poszukują informacji z różnych dziedzin wiedzy. Dzięki bogatej ofercie biblioteki możliwe jest szybkie i skuteczne znalezienie potrzebnych wiadomości. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich obchodzonego 23 kwietnia, biblioteka zorganizowała wystawę książek popularnonaukowych dla dzieci. Pod hasłem Czytasz i wiesz. Najlepsze książki dla poszukujących odpowiedzi na trudne pytania zaprezentowano szereg pozycji, które mogą pomóc w przygotowaniu się do lekcji czy też w rozwijaniu zainteresowań. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem, była również okazją do kolejnej prezentacji nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
.....................................
Warsztaty w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach
W maju z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy 3 b i 3 c odwiedzili bibliotekę w Kielcach. Dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych z cyklu „Spotkania z historią - Papier ręcznie czerpany”, których celem było przybliżenie historii i sposobu wytwarzania papieru. Każde dziecko samodzielnie wykonało kartkę papieru ręcznie czerpanego, barwiło kartki techniką japońską, pisało gęsim piórem i odciskało pieczęcie lakowe. Warsztaty przeprowadzili doświadczeni papiernicy w strojach mnichów. Była to dla dzieci  ciekawa lekcja historii i fantastyczne doświadczenie.
....................................
„Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach”
Przedstawienie o takim tytule obejrzały w bibliotece szkolnej dzieci  z klas 2 e, 2 d i 1 b. W tym dniu gościliśmy aktorów krakowskiego teatru „Maska”, którzy w interesujący sposób pokazali, jaką rolę odgrywa wyobraźnia i jak ją rozwijamy. Dzieci przeniosły się wraz z artystami do krainy, w której nikt już nie wiedział, co to jest książka. Razem z Agatką musiały wytłumaczyć Tygryskowi, co to znaczy czytać i posiadać wyobraźnię. Dzieci dowiedziały się, że wyobraźnia kreuje magiczny świat i rozwijamy ją przede wszystkim poprzez czytanie książek.
......................................
 
W piątek 2 czerwca 2017 r. grupa uczniów z klas czwartych i piątych wzięła udział w spotkaniu w bibliotece szkolnej w ramach Ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, przebiegającej pod hasłem „Czytanie porusza”. Inspiracją była seria wydawnicza Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, obejmująca kilkadziesiąt książek szwedzkiego autora Martina Widmarka. Fragmenty jednej z nich przeczytaliśmy, a także obejrzeliśmy film próbując rozwiązać zagadkę kryminalną razem z młodymi detektywami. Kilkugodzinne spotkanie wypełniły liczne zabawy, których celem była integracja grupy  oraz popularyzacja książek, czytania. Zabawy „szpieg”, „cztery żywioły”, „synonimy” , czy „łamaniec językowy” dostarczyły nam nie tylko wiele radości, ale także były okazją do ćwiczenia refleksu, spostrzegawczości, umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, oraz współpracy. Aby mieć energię do dalszych zabaw zjedliśmy wspólnie przygotowaną pyszną kolację. Uczestnicy już zadeklarowali chęć wzięcia udziału w kolejnym takim spotkaniu w bibliotece.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego