Szkolny Klub Wolontariatu - Strona domowa Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Menu główne:

Szkolny Klub Wolontariatu

.......................................
Rok szkolny 2017/18
....................................
 "Chodź pomaluj mój świat na żółto…"
Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole
 
21 listopada 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Po raz pierwszy akcja ta została zorganizowana przez Szkolny Klub Wolontariatu i już spotkała się z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem naszych uczniów.

Ideą tego dnia było okazywanie wzajemnego szacunku, obdarzanie się uśmiechem i dobrym słowem oraz niesienie pomocy innym. Uczniowie ubrani w żółte kolory, na znak optymizmu i radości, świętowali wykonując różne zadania specjalne wobec swoich kolegów. Za obdarzenie kogoś komplementem, poniesienie plecaka czy pomoc w pracy domowej otrzymywali wdzięczność kolegów oraz symboliczne „medale życzliwości”. Najaktywniejszych uczniów w tym szczególnym dniu nagrodzono pamiątkowymi dyplomami.

Był  to dzień wyjątkowy - pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji i wzajemnej koleżeńskiej pomocy. Mamy nadzieje, że takich dni w naszej szkole będzie jak najwięcej.
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
......................................
Dzień Wolontariusza w naszej szkole
Chwile spędzone z książką należą do niezapomnianych. Mamy wówczas możliwość odbyć podróże do nieznanych miejsc, wzruszyć się losami bohaterów lub powrócić do krainy dzieciństwa, kiedy rodzice zapoznawali nas z wierszami o lokomotywie, czy kaczce – dziwaczce. Właśnie utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima czytały uczniom klas pierwszych wolontariuszki z klasy VII b należące do Szkolnego Klubu Wolontariatu. Pierwszoklasiści mogli poznać opowieści kłamczuchy, skarżypyty lub razem z sójką wybierać się za morze, a także podsłuchać rozmowę warzyw ,,Na straganie w dzień targowy’’. Celem akcji było zaakcentowanie Dnia Wolontariusza, a także zachęcenie najmłodszych do częstych kontaktów z książką. Przedstawione przez uczennice wiersze bardzo podobały się pierwszoklasistom, którzy z uwagą słuchali ciekawych historii. Oby sami często sięgali po kolejne pozycje autorów dla dzieci.
 
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu
...................................
Konkurs na nazwę dla naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu został  rozstrzygnięty! Od dziś nazywamy się "Pomocne Orlęta". To dzięki  twórczości i kreatywności naszych uczniów - Filipa Odziemek i Zuzanny  Wojsa, możemy działać pod nowym hasłem. Gratulujemy i dziękujemy  wszystkim uczniom za różnorodne i ciekawe pomysły.
....................................
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do Akcji „Opatrunek na Ratunek”. Zbieraliśmy bandaże, gazy, plastry, igły, strzykawki oraz rękawiczki jednorazowe, aby przekazać je misjonarzom pracującym w szpitalach i przychodniach w Afryce. Serdecznie dziękujemy Wam kochani za wsparcie!!!
.....................................
AKCJA „GÓRA GROSZA” TRWA!!!
Drodzy uczniowie, rodzice i wszyscy ludzie dobrej woli. Od listopada w naszej szkole trwa zbiórka drobnych monet w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”.  Zebrane grosze to realna pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Wiemy, że rodzina jest ważna dla każdego, jest ostoją i fundamentem na lata. Dlatego pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone.
Do końca lutego 2018 roku wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu będą systematycznie przeprowadzać zbiórki monet w klasach. Monety można także wrzucać do puszek umieszczonych w pokoju pedagoga i psychologa szkolnego (sala 18).
„Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie” – POMAGAJMY!
Opiekunowie akcji: Magdalena Cedro, Ewelina Włodarska.  
.....................................
W środę podsumowaliśmy akcję pt. „Pies w potrzebie” na rzecz nowińskiego schroniska. SKW pragnie z przyjemnością poinformować, że zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem. Zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów karmy suchej i mokrej, dużą ilość koców i kołder oraz zabawki i inne akcesoria. Akcja ta pokazała, że nasi uczniowie są wrażliwi na los zwierząt i chętni do pomocy. Wszystkim, którzy wspomogli naszą akcję serdecznie dziękujemy oraz pragniemy przypomnieć, że do końca roku szkolnego można nadal wspierać bezdomne pieski. Przynoście produkty i rzeczy, które mogą chociaż trochę umilić żywot zwierząt w schronisku do opiekunów SKW lub do p. Świtowskiej (podziękowania kierujemy także do niej za pomoc oraz uczennicom kl. V a).
.....................................
Akcja Góra Grosza zakończona!
W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasza Szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza", której patronuje Minister Edukacji Narodowej. Głównym organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
 
Dla naszych uczniów akcja wniosła również wiele korzyści. Przede wszystkim integracja uczniów wokół szczytnego celu. Wolontariusze z naszego klubu "Pomocne Orlęta" z zaangażowaniem zbierali monety do puszek i propagowali idee pomocy potrzebującym. Dzięki wsparciu uczniów i nauczycieli , w naszej szkole udało się zebrać kwotę 365 zł i 61 groszy. Już dziś wiemy, że w przyszłym roku będziemy chcieli pobić ten rekord! A wszystko to dla dobra potrzebujących dzieci. Koordynatorami akcji byli: p. Magdalena Cedro i p. Ewelina Włodarska.
 
W imieniu wszystkich obdarowanych DZIĘKUJEMY!
 
...................................
Uczniowie działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu „Pomocne Orlęta”  wraz z opiekunami postanowili dołączyć do ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”. Akcja ta polega na pisaniu i wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci, często przebywających długotrwale na oddziałach szpitalnych. Na stronie Marzycielska Poczta.pl prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowaniach i pasjach czy krótką historię ich życia. Szkolny Klub Wolontariatu w miesiącu kwietniu szczególnie zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w tej akcji. Przedstawiciele każdej klasy będą odpowiedzialni za gromadzenie listów i przekazywaniem ich wolontariuszom. Przeprowadzimy także akcje wspólnego pisania listów i tworzenia kartek  –  30 kwietnia (poniedziałek) dla uczniów klas VI i VII oraz 26 kwietnia (czwartek) dla uczniów klas I-V.
Wszystkie zebrane listy i kartki zostaną wysłane przez naszych wolontariuszy do wybranych dzieci z Marzycielskiej Poczty.
....................................
Akcja „Marzycielska Poczta” – listy wysłane!
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”.  Polega ona na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, zwłaszcza klas III-V, którzy mogli także liczyć na wsparcie członków Szkolnego Klubu Wolontariatu. Posłaliśmy do dzieci mnóstwo kartek i listów. Większość z nich została wykonana w tradycyjnej formie pocztówki, a inne były bardziej osobiste.
Mamy nadzieję, że tym sposobem uda się nam wywołać uśmiech na twarzach chorych dzieci i dodać im otuchy. Niech ten drobny gest, jakim jest wysłanie kartki lub listu będzie dla nich dowodem naszego wsparcia w ich walce i zmaganiach z chorobą.
Planujemy kolejne akcje Marzycielskiej Poczty w przyszłości.
Szkolny Klub Wolontariatu „Pomocne Orlęta”
Nasi uczniowie w „Manii działania”
Członkinie Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z koleżankami zostały laureatami młodzieżowego konkursu grantowego „Mania działania”, realizowanego na terenie województwa świętokrzyskiego.
„Mania Działania” to autorski program Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa. Celem programu jest przede wszystkim aktywizacja młodzieży poprzez umożliwienie im samodzielnej realizacji swoich pomysłów na projekty społeczne. Mania Działania w każdej gminie uruchamia także potencjał lokalnych instytucji i osób na rzecz młodzieży, buduje relacje i ożywia środowisko lokalne.
Uczennice naszej szkoły na swój autorski projekt pt.: „Siła rodziny w Gminie Sitkówka-Nowiny” otrzymały wsparcie finansowe w wysokości 1000 zł. Zdolna i kreatywna młodzież w projekcie pragnie odświeżyć znaczenie wartości rodzinnych oraz zintegrować wielopokoleniowo społeczność lokalną.  W planach manii działania są m.in. warsztaty fotograficzne, konkurs fotograficzny, rajd rowerowy dla rodzin, rodzinny konkurs recytatorski i warsztaty artystyczne z seniorami.
24 maja przedstawicielki grupy młodzieżowej: Zuzanna Guz, Dagmara Kozieł, Zuzanna Wojsa wzięły udział w uroczystej inauguracji Manii Działania, gdzie prezentowane były zwycięskie projekty oraz wręczano symboliczne granty.
Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży, widząc jak są aktywni, chętnie działają na rzecz lokalnej społeczności, wykazują inicjatywę w działaniu oraz mają kreatywne pomysły i zdolność do ich realizacji.
Gratulujemy!
Więcej informacji o programie „Mania działania” na fanpage’u  www.fb.com/maniadzialania
.....................................
Wolontariusze z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku
13 czerwca 2018 roku członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu Pomocne Orlęta wraz z uczniami z klasy Va  spotkali się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku, aby przekazać zebrane w szkole artykuły piśmiennicze, gry i zabawki edukacyjne. Zbiórka odbyła się w ramach akcji, której inicjatorem był jeden z uczniów naszej szkoły – Oliwier Król. Wychowankowie ośrodka mogli wybierać spośród puzzli, gier planszowych, artykułów papierniczych, książek a podarowane prezenty bardzo im się podobały. Wszystkie pomoce będą wykorzystane w czasie terapii zajęciowej.
 
W trakcie spotkania uczniowie z klasy piątej rozegrali emocjonujący mecz piłki nożnej z wychowankami Domu Pomocy, a wolontariuszki z klasy VII b przeprowadziły zabawy, angażując wszystkich chętnych.
 
Na pewno ta wizyta nie będzie ostatnią. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu planują kolejne spotkania w następnym roku szkolnym. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i wielkiej wrażliwości jaką okazali zarówno w trakcie zbiórki jak i samego spotkania wobec osób z niepełnosprawnością.
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
 
.......................................
Rok szkolny 2018/19
........................
ZNAJDŹ SIĘ WŚRÓD ŻYCZLIWYCH!
A co by było gdyby każdy z nas na co dzień był dla siebie i innych życzliwy? Taką wizję mogliśmy zrealizować w tym szczególnym dniu 21 listopada 2018 r. Wolontariusze SKW „Pomocne Orlęta” samodzielnie przygotowali całą serię ciekawych zadań i akcji, dzięki którym pozostali uczniowie mogli świętować Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Były uśmiechy, zadania dobroczynne,  słodki poczęstunek. Dla tych, którzy świętując przyszli do szkoły ubrani symbolicznie w żółte kolory czekała także życzliwa niespodzianka ze strony nauczycieli. Uczniowie mogli także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tzw. „Ławeczce życzliwości”. Korytarze szkolne ozdobione były cytatami mówiących o dobroci, życzliwości i uśmiechu.
Dzień Życzliwości został ustanowiony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych.  Dwóch młodych Amerykanów, w reakcji na konflikt wojenny, który toczył się wówczas między Egiptem a Izraelem, powołało do życia to święto. W ich zamyśle, dzień ten miał uzmysławiać i przypominać, że wzajemna życzliwość to początek i podstawa w budowaniu pokoju i w owocnych relacji międzyludzkich.
Pomysł dwójki braci fenomenalnie się przyjął i aktualnie Dzień Życzliwości jest obchodzony w 180 miejscach na Ziemi. Jest to święto bardzo otwarte i „dla każdego”, bo żeby wziąć w nim udział wystarczy zrobić coś miłego dla osób ze swojego otoczenia.
Tradycja życzliwości jest, stara, lecz wciąż jara – czemu więc się w nią nie włączyć? Pomóż staruszce przejść przez ulicę, uśmiechnij się do sąsiada, ustąp miejsca w kolejce. To nic nie kosztuje, a pomoże podtrzymać najdłuższą tradycję na świecie – tradycję życzliwości.
..................................
Z MISJĄ U NAJMŁODSZYCH! JAK ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia 2018 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji nasi wolontariusze postanowili podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. W klasach pierwszych odbyło się czytanie znanych utworów literackich w podziale na role, tak aby jeszcze bardziej przybliżyć młodszym kolegom świat bohaterów literackich oraz zachęcić ich do częstych kontaktów z książką. Mamy nadzieję, że wśród młodych słuchaczy znaleźli się nie tylko przyszli czytelnicy ale także zaangażowani wolontariusze!
.....................................
Święta Bożego Narodzenia to czas, który każdy powinien spędzić w miłej, rodzinnej atmosferze. Ten okres dla wielu z nas kojarzy się z pysznymi potrawami. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na organizację wyjątkowej wieczerzy wigilijnej. Właśnie dlatego Bank Żywności postanowił zorganizować zbiórkę produktów spożywczych. Wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach chętnie zaangażowały się w tę akcję.
1 grudnia 2018 roku, pod okiem nauczycieli, uczennice zapraszały klientów jednego z pobliskich sklepów do udziału w zbiórce. Kupujący nie odmawiali pomocy i chętnie zostawiali w koszykach produkty spożywcze.
W ten świąteczny czas nasze serca powinny szczególnie otwierać się na innych. Z pozoru skromny uczynek może sprawić ogromną radość. Mamy nadzieję, że między innymi dzięki naszym wolontariuszkom te Święta Bożego Narodzenia będą dla wszystkich wyjątkowym, radosnym czasem.
Za udział w Świątecznej Zbiórce Żywności nasza Szkoła otrzymała podziękowania od Banku Żywności – organizatora akcji.
 
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
...................................
KONCERT NOWOROCZNY DLA MIESZKAŃCÓW DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W ZGÓRSKU
5 lutego 2019 r. odbył się wyjątkowy koncert noworoczny pt. "Pomagamy przez  muzykę". Nasi uczniowie wybrali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku, gdzie zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez wolontariuszy Szkolnego Klubu "Pomocne Orlęta" oraz chórzystów Zespołu Kameralnego SP Nowiny i instrumentalistów z Koła Gitarowego. Na sali rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki, przypominając wszystkim radosny czas świąt. Główną ideą tego spotkania była możliwość obcowania z muzyką na żywo oraz zintegrowanie się ze społecznością osób chorych i potrzebujących opieki. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, prezentując swoje talenty wokalne i muzyczne oraz wykazując się życzliwością i zrozumieniem dla podopiecznych. Widać było, że koncert  przypadł do gustu mieszkańcom domu. Dziękujemy serdecznie pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku za umożliwienie nam wystąpienia przed tak wyjątkową publicznością. Liczymy na dalszą współpracę z ośrodkiem, aby nasi uczniowie mogli wnieść odrobinę radości w codzienne zajęcia podopiecznych, a sami uczyli się podstawy życzliwości, empatii i wrażliwości na drugiego człowieka.

.....................................
Wolontariat „Pomocne Orlęta” w akcji! „SOS dla Afryki” – Podaruj dzieciom szkołę
 
Nasza szkoła przyłączyła się w tym roku po raz pierwszy do ogólnopolskiej akcji pomocy pod hasłem „Wyślij pączka do Afryki” Fundacji Kapucyni i Misje. Ta charytatywna akcja ma na celu pozyskanie środków na projekty realizowane w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie. Datki zostaną przeznaczone na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację, budowanie studni z wodą oraz wsparcie tamtejszych szkół i wspólnot.
 
W zeszłym roku do akcji przystąpiło ponad 300 szkół i przedszkoli w całej Polsce. W okresie karnawału wolontariusze Klubu „Pomocne Orlęta” zorganizowali kiermasz słodkości, na którym sprzedawali przygotowane przez siebie ciasta, pączki i ciasteczka. W ten sposób zebrali kwotę pieniędzy, którą wsparli swoich afrykańskich rówieśników. Zachęcając innych do zakupu i tym samym udziału w akcji, uczyli innych uczniów szacunku i dzielenia się z innymi. „Wiem, że to ma sens. Pomaganie innym naprawdę ubogaca. To jest jak efekt domina – popychasz jeden klocek, a reszta toczy się dalej dzięki sile współpracy i chęci pomagania” – mówi wolontariuszka.
 
Z informacji zamieszczonych na stronie fundacji wiemy, że udało się zebrać całą kwotę potrzebną na realizację projektów misjonarzy w 2019 roku. Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tej inicjatywy.
 
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu.
.....................................
Nadzieja na pierwszym miejscu!
Koniec roku szkolnego to czas refleksji i podsumowań. Patrząc wstecz widzimy jak wiele działań zostało zrealizowanych przez wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, który rozszerzył w tym roku swoją działalność o dzieła miłosierdzia w ramach „Caritas”. Jedną z akcji, do których przyłączyła się nasza szkoła była akcja „Pola nadziei” organizowana na rzecz pomocy dla potrzebujących w Hospicjum Caritas im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Oprócz propagowania wśród uczniów postaw altruistycznych, otwartości na drugiego człowieka zwłaszcza chorego i cierpiącego, akcja pozwalała na uczestniczenie w różnych konkursach talentów.
 
Nasza uczennica z klasy VII a, Wiktoria Chołuj, wzięła udział w muzycznym konkursie, którego celem było stworzenie autorskiej piosenki o tematyce nadziei oraz życia jako wartości. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Wiktoria zdobyła w tym konkursie I miejsce. Utwór zatytułowany „Bo żyć to mieć nadzieję” został zaprezentowany przez Wiktorię podczas Uroczystej Gali Pola Nadziei 2018/2019, podsumowującej całą akcję w województwie świętokrzyskim. Z organizatorami akcji, uczniami, nauczycielami oraz wolontariuszami kieleckiego Hospicjum im św. Matki Teresy z Kalkuty spotkali się senator Krzysztof Słoń, wicemarszałek Renata Janik i biskup kielecki Jan Piotrowski. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem występu Wiktorii Chołuj oraz fotorelacją.
......................................
W dniach 4-5 października 2019 r. odbyła się w sklepie Lewiatan w Nowinach zbiórka żywności pod hasłem Paczka dla seniora. Współorganizatorem akcji było Stowarzyszenie ,,Siła Woli”. Wzięli w niej udział wolontariusze z naszej szkoły. Zachęcali kupujących do udziału w zbiórce żywności na rzecz osób potrzebujących. Zebrane produkty trafią do podopiecznych lokalnych organizacji charytatywnych wspieranych przez Kielecki Bank Żywności.
Dzięki udziałowi w akcji mogliśmy pomóc osobom starszym, często chorym i opuszczonym. Wierzymy, że otrzymana paczka przyniesie seniorom dużo radości.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie i czas poświęcony  dla innych.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego