Wycieczki tematyczne - Strona domowa Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Menu główne:

Wycieczki tematyczne

Rok szkolny 2019/20
........................................
Dnia 15 listopada  2019 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Ekspozycja ECN opowiada o energii i składa się z interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Umieszczony w specjalnej kapsule „Generator Mocy” jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów uczniowie przeprowadzili wiele naukowych eksperymentów. Odkrywali w jaki sposób działa bateria. Dowiedzieli się czym jest prąd i jak zbudować obwód elektryczny, aby nie doprowadzić do zwarcia. Poznali materiały, które przewodzą prąd i te, które go izolują, a na koniec zbudowali obwody elektryczne z ziemniaków! Młodzież przekonała się, że można bawić się nauką!
 
Dorota Młynarska
 Ewa Cedro-Odziemek
Rok szkolny 2018/19
.......................
Dnia 19 października 2018 roku uczniowie klasy VIII a, VIII b, VIII c wybrali się na wycieczkę, aby poznać miejsca związane z wybitnymi pisarzami: Stefanem Żeromskim i Henrykiem Sienkiewiczem.
 
Jako pierwsze odwiedzili Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pani przewodnik interesująco przedstawiła najważniejsze fakty związane z życiem pisarza i jego rodziny. Zwróciła uwagę na patriotyczne przedmioty nawiązujące do powstania styczniowego znajdujące się w gablotach. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądał typowy salonik w szlacheckim dworku. Kolejna ekspozycja przedstawiała salę lekcyjną w rosyjskiej szkole w drugiej połowie XIX wieku. Młodzież naszej szkoły mogła porównać lekcje dawniej a dziś.
 
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Opowieść pani przewodnik pozwoliła uczniom poznać tajniki sztuki pisarskiej Sienkiewicza, dowiedzieć się o jego przyzwyczajeniach i zamiłowaniu do podróży.
 
Wycieczka była wspaniałą okazją, aby zobaczyć miejsca związane z pisarzami. Jej dodatkową atrakcją była ciepła, słoneczna pogoda odkrywająca różne odcienie jesieni.
 
 
Krystyna Banasik-Gajos
 Beata Woźniak
 Marzena Janaszek
 Mirosław Sikora
....................................
Dnia 7 listopada 2018 r. uczniowie klasy IIa i IIIb pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę szkolną do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin.
Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Prezentuje również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wystawa ma na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom gry i układanki logiczne. Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach „GDY WIDZĘ SŁODYCZE TO KWICZĘ…” – CZYLI DOBRE BO SŁODKIE. Cukier jest to powszechnie lubiany związek chemiczny. Swoją sławę zyskał niewątpliwie dzięki temu, iż niesie za sobą słodkie odczucia smakowe, co w przyjemny sposób pobudza ludzkie podniebienia. Co jednak sprawia, iż spośród pięciu podstawowych smaków, najchętniej wybieramy właśnie słodycz? Na to oraz wiele innych pytań uczniowie wykonując doświadczenia znaleźli odpowiedź w trakcie niniejszych warsztatów. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się nie tylko, dlaczego słodycze smakują ludziom tak bardzo, ale również, w jakich produktach spożywczych jest spotykany cukier. Dodatkowo poznali, jaką główną rolę odgrywa on w organizmach żywych oraz jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy spożywamy go w nadmiarze. Ponadto uczniowie zgłębili tajniki produkcji, lubianych powszechnie żelowych misiów, a także pod okiem prowadzącego wykonają własne żelki. Skorzystali również z placów zabaw, które mieszczą się wewnątrz obiektu, jak i poza nim.
...................................
Święta tuż tuż!
5 grudnia uczniowie klas Ic, IIa i IIIb z wychowawcami odwiedzili Pracownię Artystyczną „Ralfik” w Skarżysku Kamiennej, gdzie wzięli udział w warsztatach plastycznych, których celem była popularyzacja pięknej tradycji wykonywania ozdób choinkowych. Podczas warsztatów, w ciepłej, przedświątecznej atmosferze uczestnicy przygotowali ozdoby świąteczne. Na szklanych bombkach stworzyli piękne kompozycje malarskie okraszane brokatem. Dzieci poznały technikę dmuchania szklanych kul oraz magię srebrzenia bombek. Obejrzały film o produkcji i zdobieniu bombek. WŁASNORĘCZNIE WYMALOWANĄ I UDEKOROWANĄ BOMBKĘ, ZAPAKOWANĄ W PUDEŁKO ZABRAŁY DO DOMU. Po warsztatach dzieci zjadły pyszną pizzę w Pizzerii Ralfik.
Warsztaty zdobienia bombek pomogły naszym milusińskim wgłębić się w tę wzniosłą atmosferę i być jej integralną częścią. Dzięki tym zajęciom umożliwiły najmłodszym choć na chwilę poczuć ducha czasów, w których własnoręczne wykonywanie ozdób choinkowych było najpiękniejszą częścią świąt. Zajęcia pobudziły dziecięcą wyobraźnię i kreatywne myślenie, a stworzona bombka ozdobi świąteczne drzewko. Zajęcia dostarczyły im nie tylko radości, ale pozwoliły twórczo spędzić czas. Choinka usiana samodzielnie zrobionymi dekoracjami będzie wyglądała wyjątkowo i nada magii Świętom!
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego