Apele i akademie - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Apele i akademie

Uroczystości > Rok 2023/24
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24
...........................
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
.............................
"Serce dla Polski dzisiaj składamy..." , "..Co to jest niepodległość? Teraz wiem już ma pewno.." oraz "Dziś idę walczyć mamo, może nie wrócę więcej..." - tak śpiewali uczniowie klas trzecich, którzy przygotowali uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości. Wzruszający występ poruszył serca tak, że niektórym zakręciła się łza w oku.
..........................
Coraz bliżej Święta.
Ostatni tydzień przed Bożym Narodzeniem to w szkole bardzo szczególny czas. Klasowe wigilie, odgłosy kolęd, łamanie się opłatkiem, no i oczywiście Jasełka! W tym roku mali aktorzy z klasy II d zaprosili nas do betlejemskiej szopy i opowiedzieli o najważniejszych wydarzeniach towarzyszących narodzinom Jezusa. Przedstawienie urozmaicały kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów klas VII i VIII, a także Pani Edyty Wiechy - katechetki uczącej religii w klasach I - III. Była to też okazja do złożenia życzeń przez Panią Dyrektor Joannę Wojcieszyńską i Wójta Gmina Nowiny Pana Sebastiana Nowaczkiewicza.
Zobaczcie, jak wyglądała scena i jak prezentowali się wykonawcy.
..............................
Niedawno minęła kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. "Kocham Cię Polsko" to hasło przewodnie występu artystycznego, który przygotowali uczniowie naszej szkoły. Dzieci wcieliły się w postacie, które w czasach panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odegrały kluczową rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Mieliśmy okazję przyjrzeć się kłótni zaborców o polskie ziemie, obradom Sejmu Czteroletniego. Droga Polski ku niepodległości trwała jednak jeszcze długo. Aktorzy przypomnieli o bohaterskiej postawie młodych Lwowiaków - patronów naszej szkoły, którzy dzielnie bronili granic ojczyzny. W czasie przenosiły nas tajemnicze bicie zegara i taniec Chochlików. Uzupełnieniem całości były oprawa muzyczna, śpiew chóru, scenografia i stroje z tamtych czasów. Mamy nadzieję, że ta lekcja historii na długo zapisze się w pamięci uczniów.
.........................
26 maja - święto Mam, dzień szczególny, pełen miłości i wzruszeń. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach odbyła się uroczysta akademia.
Nasze bohaterki - Mamy - licznie przybyły na uroczystość, oddając się refleksjom przy wierszach, sentencjach oraz piosenkach. W repertuarze nie zabrakło takich przebojów jak: Nie ma jak u mamy, A ja wolę moja mamę, List do Mamy czy Co się stało z mamą. Ponadto uczniowie zaśpiewali tytułową piosenkę dla mam - Wyśpiewać chcemy Wam życzenia oraz song Eleni - Odpowie  ci wiatr. Były łzy wzruszenia, ale nie zabrakło też chwil radości i zadowolenia.
Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści