Rok 2022/23 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2022/23

Biblioteka
............................
2 i 3 listopada 2022 r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na czytelników szkolnej biblioteki. Jest to ważny moment dla uczniów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z książką. W dobry nastrój wprowadziła pierwszoklasistów inscenizacja wiersza „Chory kotek”, którą przygotowali dla nich starsi koledzy. Uczniowie poznali zasady zachowania się w bibliotece, „prośby książki”. Świetnie poradzili sobie z rozwiązaniem zagadek związanych z książką. Dzieci mają świadomość, że książki mają wiele zalet. Udowodnili to wymieniając zaskakująco dużo korzyści płynących z czytania.
W czasie spotkania wszyscy złożyli przyrzeczenie, że będą książki czytać i szanować. Wypożyczyli pierwszą lekturę, otrzymali też w prezencie zakładkę i książkę „Pierwsze abecadło” - wyprawkę czytelniczą ufundowaną przez Ministerstwo Kultury.
Mamy nadzieję, że biblioteka będzie dla nich miłym i bezpiecznym miejscem, które będą chętnie odwiedzali

...............................
7 listopada 2022 r. uczniowie klasy 2a uczestniczyli w bibliotece w kolejnym spotkaniu z cyklu „Czytam, bo lubię”. Celem tych wizyt jest promocja czytelnictwa oraz literatury dziecięcej wśród najmłodszych. Uczniowie przynieśli ze sobą lekturniki, w których zapisali swoje refleksje i przemyślenia związane z ostatnio przeczytaną samodzielnie książką. Opisali w nich przygody bohaterów, najważniejsze wydarzenia. Wszyscy wypożyczyli kolejne książki. Następne spotkanie zaplanowano jeszcze w listopadzie. Życzymy miłej lektury!
............................
SZACHOWY ZAWRÓT GŁOWY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W czytelni biblioteki szkolnej podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie różnych klas bardzo chętnie grają w szachy. Gra ta zaliczana jest do sportów umysłowych, ma wiele walorów edukacyjnych. Szachy poprawiają koncentrację, uczą cierpliwości i wytrwałości, ćwiczą pamięć. Nasi uczniowie trenując grę i rozgrywając partie szachowe przygotowywali się do Szkolnego Turnieju Szachowego, w którym uczestnictwo zadeklarowali niemal wszyscy zainteresowani. Chociaż potyczki turniejowe mamy już za sobą pasja uczniów nie wygasła i wciąż na przerwach rozwijają swoje zainteresowania szachami.
...........................
W  100 rocznicę urodzin naszej poetki - laureatki nagrody Nobla rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji w szkole zorganizowano dla klas  5-8 konkurs recytatorski. Choć poezja Szymborskiej wydaje się być trudna dla młodzieży, to jednak uczniowie zaprezentowali się wyjątkowo dobrze. Sami wyszukali wiersze i podjęli się trudu ich wyrecytowania. Uczniowie wykazali się znajomością tekstów, pamiętali o właściwej dykcji i interpretacji.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce - Bartłomiej Woś kl. 5c za recytację wiersza „Atlantyda”
II miejsce - Veronika Kontsevych z kl. 5c za wiersz „Pierwsza miłość”
III miejsce przypadło Mai Gorzelskiej za piękną interpretację wiersza „Radość pisania”
Przyznano również wyróżnienia dla Franciszka Kani z kl. 5b za wiersz „Fotografia z 11 września” i Marii Rioboslapka z kl. 5c za interpretację wiersza „Niektórzy lubią poezję”.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe kubki. Wszyscy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.
Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy!
Organizatorzy: Małgorzata Kita, Agnieszka Nowak, Grażyna Żak
Aktualizacja: maj 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści