OTK - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

OTK

......................................................
V Ogólnopolski Tydzień Kariery – o zawodach od najmłodszych lat

Policjant, tancerka, kwiaciarka, kosmetyczka, lekarz czy dziennikarz. To tylko niektóre z zawodów jakie uczniowie naszej szkoły odkryli podczas trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach już po raz piąty bardzo aktywnie włączyła się w tę akcję. A to nie koniec spotkań z ciekawymi ludźmi jakie przygotowały dla najmłodszych Pani Edyta Szwed, Adriana Tarach i Agata Rogozińska - koordynatorki projektu.
Pomysłodawcą OTK, czyli Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych. W tym roku przebiega pod hasłem "Odkrywamy talenty najmłodszych". Teoretycznie projekt powinien trwać od 14 do 20 października, ale w naszej szkole podobnie jak w latach ubiegłych przygotowaliśmy dla uczniów tak dużo ciekawych spotkań, że nie sposób zmieścić je w te kilka dni.
Wszystko zaczęło się już 23 września. W tym dniu naszą szkołę odwiedził policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji w Kielcach, który spotkał się z uczniami klas 1 - 3. Trzy dni później odbyły się warsztaty taneczne. Pierwsza godzina zajęć przeznaczona była dla uczniów z klas 2 -3, a druga dla czwartych.
Tradycyjnie podczas tego projektu nie tylko przedstawiciele różnych zawodów odwiedzają naszą szkołę, ale także my odwiedzamy różne ciekawe miejsca. Tak było we wtorek 1 października. Klasa 3d wybrała się na wycieczkę do kwiaciarni „Meranti”, a klasa 5a do zakładu kosmetycznego „Antares”  w Nowinach.
W następnych dniach uczniowie naszej szkoły ponownie ruszyli w teren. Odwiedzili siedzibę Poczty Polskiej w Nowinach, aptekę „Nowiny”, gabinet stomatologiczny, zakład krawiecki „Klara” i Młyn Gospodarczy w Kowali. 7 października byli gośćmi kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej. Tam nie tylko poznali tajniki pracy dziennikarza, operatora kamery czy realizatora wizji, ale sami mogli spróbować swoich sił jako prezenterzy telewizyjni.
Dzięki temu projektowi najmłodsi mogą uzyskać informację o zawodach, które być może będą wykonywać w przyszłości.

.............................................................................
V Ogólnopolski Tydzień Kariery – z wizytą w Urzędzie Gminy Sitkówka-Nowiny

W ramach realizowanego przez Szkołę Podstawową w Nowinach V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery dnia 8 października uczniowie klasy piątej pod opieką koordynatora i nauczycielki języka polskiego - Pani Moniki Domańskiej mieli możliwość zwiedzić Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny, a także porozmawiać z Wójtem Gminy – Stanisławem Baryckim. Dzieci cieszyły się, że mogą zasiąść w gabinecie Gospodarza Gminy i zadać nurtujące je pytania. Pan Wójt opowiedział o swojej pracy, wytłumaczył, do czego służą urządzenia znajdujące się w gabinecie, zaprezentował statuetki i dyplomy zdobiące pomieszczenie.
Następnie uczniowie mogli odwiedzić poszczególne referaty Urzędu Gminy i porozmawiać z ich pracownikami. Podczas wędrówki po gminie, po którym oprowadzała dzieci Pani Izabela Lesik, poznały one m.in. wydział do spraw podatków, gruntów, ochrony środowiska poznając w ten sposób różne stanowiska pracy. Największe zainteresowanie wzbudziła praca Pani Marii Turczyn – kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, która zajmuje się m. in. wydawaniem dowodów osobistych.
Prawdziwą frajdę sprawiła uczniom wizyta w znajdującym się w podziemiach Urzędu Gminy schronie. Specjalista ds. obronnych i OC – Pan Ireneusz Koszarecki – opowiedział o sposobach zarządzania gminą w sytuacjach kryzysowych, a każdy uczeń mógł samodzielnie uruchomić urządzenie zapewniające dopływ świeżego powietrza.
Ostatnim punktem zwiedzania była wizyta w sali konferencyjnej, gdzie dzieci mogły zasiąść na fotelu Przewodniczącego Rady Gminy, a także skorzystać z mikrofonów Radnych Gminy, by wygłosić swoje przemówienia. Było przy tym mnóstwo zabawy. Uczniowie w podziękowaniu za poświęcony czas wręczyli Wójtowi Gminy i pracownikom Urzędu dyplomy.


Koordynatorzy projektu oraz opiekun grupy- Monika Domańska

.........................................................................
Kolejne spotkania w ramach OTK - nasi uczniowie odkryli kolejne zawody

Jak pisaliśmy już wcześniej w związku z V Ogólnopolskim Tygodniem Kariery w Szkole Podstawowej w Nowinach odbywało się wiele spotkań z przedstawicielami ciekawych zawodów. Uczniowie odwiedzali miejsca, w których być może będą w przyszłości pracować. Na początku października odwiedził nas między innymi policjant czy tancerka, a uczniowie byli w aptece, kwiaciarni, u stomatologa, a także w kieleckim oddziale Telewizji Polskiej.
8 października uczniowie klasy 3b mieli okazję przekonać się na czym polega zawód fryzjera. Cała klasa odwiedziła Zakład Fryzjerski „Anna” w Nowinach. Niektórzy wrócili do szkoły nie tylko z nowymi doświadczeniami, ale także … nową fryzurą wykonaną przez Panią Annę Dobrodziej i Iwonę Małecką.
Dzień później klasa Ib udała się z wizytą do znajdującego się nieopodal szkoły zakładu krawieckiego „Klara”. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jak szyje się ubrania. Dowiedzieli się jak łączy się materiały, jak pracuje maszyna do szycia, a nawet sami mogli przymierzać uszyte przez krawcową Panią Monikę Kot stroje.
Kiedy klasa Ib poznawała tajniki krawiectwa w tym samym czasie uczniowie z klas 2c i 3a spotkali się w szkole z Panią doktor Martą Wertką. Pani doktor na co dzień jest internistą, czyli  lekarzem pierwszego kontaktu. Nie tylko opowiadała o tym jak leczy ludzi, ale także pokazała naszym uczniom jak prawidłowo założyć opatrunek, jak zabandażować ranę, a także przebadała kilka osób mierząc im ciśnienie.
15 i 17 października odbyły się warsztaty prowadzone przez doradcę zawodowego,  Panią Monikę Petelicką- Banasik z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Słowiku. W warsztatach wzięły udział klasy VI, które dowiedziały się jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze przyszłej drogi zawodowej oraz poznały swoje predyspozycje zawodowe.
22 października naszą szkołę odwiedził leśniczy, Pan Mariusz Wertka, który przekonywał uczniów, że nie ma przyjemniejszej pracy niż dbanie o zwierzęta i obcowanie z przyrodą.
Tuż przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie klas piątych wzięli udział w warsztatach na temat wpływu zainteresowań na wybór przyszłego zawodu, przeprowadzonych przez Panią Przemysławę Nowak z Miejskiego Urzędu Pracy.
4 listopada uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest bezpieczeństwo w miejscu pracy. Tego dnia odwiedziła nas prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Pani Maja Adamczyk oraz specjalista ds. BHP Pani Anna Butenko. Przy pomocy filmów pokazowych, a także rekwizytów takich jak maski i płaszcze ochronne przekonywały, że bez względu na to jaki zawód się wykonuje trzeba być niezwykle ostrożnym i zawsze myśleć o bezpieczeństwie.

                                                                       Koordynatorzy projektu
Edyta Szwed, Adriana Tarach, Agata Rogozińska


........................................................................
W naszej szkole odbył się apel podsumowujący V Ogólnopolski Tydzień Kariery, którego hasłem przewodnim było „Odkrywamy talenty dzieci”. Podczas niego zostały przedstawione działania jakie były realizowane w związku z tym projektem. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje talenty. Na początku wystąpił zespół taneczny „Świetliki” w układzie choreograficznym „Power Zumba”, następnie zaprezentowała swój talent Wiktoria Basiak, która zaśpiewała piosenkę „Być kobietą”. Kolejnym wykonawcą była Katarzyna Podczasiak, która zaprezentowała utwór „Chłopaki”. Na koniec wystąpił zespół taneczny „Styl” z układem „Piraci”.
Kolejnym punktem apelu było wręczenie nagród w konkursach, których sponsorami byli Państwo Lucyna i Janusz Adamczyk (właściciele sklepu „Bartosz”) oraz Dyckerhoff Polska spółka z o.o.

WYNIKI KONKURSÓW

KONKURS WIEDZY O ZAWODACH
Klasy II
I miejsce klasa IIc
II miejsce klasa IIb
III miejsce klasa IIa

Klasy III
I miejsce klasa IIIc
II miejsce klasa IIId
III miejsce klasa IIIb
IV miejsce klasa IIIa

KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-III  „ ODKRYWAMY TALENTY NAJMŁODSZYCH”
Rysunki - klasy II
I miejsce Marysia Zelek IIa
             Olgierd Wertka IIa
             Weronika Zięba IIa
II miejsce Paulinka Okła IIb
              Wiktor Wypych IIa
              Ola Domańska IIa
III miejsce Amelia Kulka IIa
               Lena Kobus IIa

Prace Przestrzenne - klasy II
I miejsce Oliwier Bieroński IIa
             Nikola Lasocka IIb
             Zuzia Kołomańska II b
             Ola Feldman IIb
II miejsce Bedla Maja IIb
              Bedla Michalina IIb
              Hania Kociuba IIb
              Filip Domagała IIb
              Basia Smolarczyk IIa
III miejsce Jakub Kabała IIb
               Natalia Lifke-Dobrzańska IIb
               Magda Januszko IIb

Klasy III
I miejsce Gabrysia Paw IIId
             Ola Kasprzycka IIId
II miejsce Alan Bryk III c
              Nikola Kotońska IIIc
              Maks Korba IIIc
              Jan Korba IIIc
III miejsce Kacper Majchrzyk III c
               Julia Przewłocka IIIc
               Ania Skowronek IIId
               Marcelina Syska IIIa


KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS IV-VI „KIM ZOSTANĘ W PRZYSZŁOŚCI”
I miejsce Zuzia Bąbel IVb
II miejsce Julia Polak VI c
III miejsce Wiktoria Rozborska VIc
               Oliwia Zwierzchowska IVb
               Paulina Kaczmarczyk VIb

KONKURS LITERACKI

Kategoria Wywiad
Nagroda specjalna Magda Majewska IV a

Kategoria opowiadanie „Ja za 10-15 lat”
Nagroda specjalna Michał Mróz V b
                          Brunon Kania Vc

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Klasy V-VI  „JOBS”

Nagroda specjalna Marcin Ziętal VIb
                          Piotr Wierzbicki VIb
                          Bartłomiej Pierzak Va

Klasy III  “Different professions in my family”

Nagroda specjalna  Zuzanna Gajewska IIIb
                           Dagmara Kozieł IIIb
                           Natalia Hauer IIIa


Serdecznie dziękujemy sponsorom, dzięki którym nasi uczniowie za swoją twórczość artystyczną otrzymali nagrody.


.......................................................................
Dzieci z klasy IIIa uczestniczyły w wyjściu na basen „Perła” dzięki uprzejmości p. Dyrektora Jacka Kani, który wraz z p. Markiem Kaszą oprowadzili nas po basenie. Uczniowie podczas wizyty poznali specyfikę pracy ratownika. Pan Paweł Fortuna opowiedział dzieciom, co powinien umieć każdy ratownik pracujący na basenie oraz jak odpowiedzialna to jest praca. Następnie uczniowie zwiedzili podziemia basenu. Zobaczyli jak wygląda niecka basenowa od dołu, dzięki jakim urządzeniom mamy zawsze taką czystą wodę, jakich rozmiarów są filtry, co napędza wodę do góry w rurze do zjeżdżania. Uczniowie mieli również przyjemność zasiąść w fotelu dyrektora. Wycieczka była bardzo udana, dzieci były zachwycone.

.......................................................................

W ramach działań V OTK uczniowie klas III d, IV c i VI b brali udział w wycieczce do Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Było to ciekawe doświadczenie, podczas którego
poznali tajniki zawodu bibliotekarza, a także mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania, udostępniania zbiorów i bogatej oferty czytelniczej dużej biblioteki. W czasie wycieczki dzieci dowiedziały się, że biblioteka udostępnia nie tylko książki w wersji papierowej, ale także audiobooki, „książki mówione”, posiada też dużą płytotekę i filmotekę. Podczas zwiedzania odwiedzili doskonale wyposażoną w różne urządzenia m.in. do skanowania, drukowania w języku brajla, czytelnię, mediatekę oraz informatorium.  

......................................................................
JESTEŚMY NAJLEPSI!!!
Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach została doceniona przez organizatorów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej  podsumowało zeszłoroczną akcję i wybrało zwycięzców. Jesteśmy jednym z nich!
Już po raz kolejny wzięliśmy udział w corocznym Ogólnopolskim Tygodniu Kariery organizowanym przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Celem tej inicjatywy była promocja i rozwój poradnictwa zawodowego. Tym razem hasłem projektu było "Odkryj talenty swojego dziecka". W tej szkole nad organizacją OTK czuwały trzy nauczycielki: Edyta Szwed, Adriana Tarach i Agata Rogozińska. W ciągu dwóch miesięcy koordynatorzy zorganizowali kilkadziesiąt akcji, warsztatów, konkursów, a przede wszystkim spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Dzięki nim uczniowie ze wszystkich klas mogli dowiedzieć się na czym polega praca między innymi lekarza, leśniczego, policjanta, dziennikarza czy fryzjera. Wzięli też udział w warsztatach tanecznych i poznali zasady bezpieczeństwa w pracy. Jak się okazało organizacja OTK w naszej szkole spodobała się nie tylko uczniom. Stowarzyszenie Doradców  Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej oceniło wszystkie instytucje i placówki biorące udział w projekcie i przyznało naszej szkole miejsce w gronie zwycięzców.
Oto lista laureatów:
· Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach
· Bielskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego
· Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie
· Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu
· Jastrzębskie Drogowskazy Kariery
· Młodzieżowe Centrum Kariery OHP, Punkt Pośrednictwa Pracy OHP, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Śremie
· Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach
· Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie
· Publiczne Gimnazjum im. Obrońców Ziemi Radzanowskiej w Rogolinie
· Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego
· Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
· Zespół Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Opolu

Agata Rogozińska, Edyta Szwed, Adriana Tarach


.......................................................................
Duży sukces dwóch szkół z Gminy Sitkówka-Nowiny
prestiżowe statuetki OTeK dla Szkoły z Nowin i Szkoły z Kowali.

18 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli  „Otwarta Twoja Kariera” w ramach V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Celem realizowanego projektu było inspirowanie różnorodnych działań na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego,  wspomaganie drogi młodego obywatela do edukacji, zawodu, pracy i kariery. W tym roku hasło przewodnie podejmowanych działań brzmiało: „Odkryj talenty swojego dziecka". Uroczystość odbyła się w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Dwie szkoły  z Gminy Sitkówka-Nowiny odniosły w V edycji OTK wielki sukces na miarę województwa świętokrzyskiego,  zajmując czołowe miejsca w rywalizacji.

Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach zdobyła nagrodę Grand Prix „Brylantowy OTeK" za  wzorcowe prowadzenie edukacji  zawodoznawczej oraz doradztwa edukacyjno-zawodowego podczas realizacji projektu „Otwarta Twoja Kariera" w ramach V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem „Odkrywamy talenty najmłodszych". Dla Szkoły w Nowinach jest to już drugi „Brylantowy OTeK”. Placówka  zdobyła wcześniej  „Diamentowy OTeK”.

W każdej z pięciu  edycji OTK szkoła z Nowin wychodziła z laurami. Podczas rozdania nagród podkreślano, że Szkoła Podstawowa w Nowinach została po raz kolejny jednym  z ogólnopolskich  zwycięzców konkursu na najciekawsze działania w zakresie poradnictwa zawodowego. Na uwagę zasługuje fakt, że była to jedyna szkoła podstawowa w gronie laureatów. Konkurs organizowany był przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i  Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej.  W Nowinach nad organizacją OTK czuwały trzy nauczycielki: Edyta Szwed, Adriana Tarach  i Agata Rogozińska.

Natomiast Szkoła Podstawowa im. gen. Antoniego Hedy ps. „Szary" w Kowali oraz Oddział Przedszkolny działający przy tej szkole okazały się najbardziej aktywnymi ośrodkami naszego regionu w realizacji projektu OTK i otrzymały podwójny diamentowy OTeK za wybitne działania w zakresie edukacji zawodoznawczej oraz doradztwa edukacyjno-zawodowego. Prowadząca galę p. Maria Krogulec-Sobowiec podkreśliła, że Szkoła Podstawowa w Kowali jest jedyną placówką w Polsce realizującą innowację pedagogiczną w tym zakresie. W Kowali nad organizacją OTK czuwały dwie nauczycielki: Karolina Lach i Sylwia Kaczmarczyk, a w Oddziale przedszkolnym pani Ewa Wołowiec-Pękalska.

W ciągu dwóch miesięcy w obu szkołach koordynatorzy zorganizowali kilkadziesiąt akcji, warsztatów, konkursów, a przede wszystkim spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Dzięki nim przedszkolaki oraz uczniowie mogli dowiedzieć się, na czym polega praca ludzi wielu zawodów. Podczas Tygodnia Kariery można było realizować każdą ideę, każdy pomysł, każde działanie na rzecz promocji i rozwoju poradnictwa zawodowego.

W uroczystości rozdania nagród uczestniczyła pani dyrektor  Małgorzata Markiewicz  i pani dyrektor Joanna Wojcieszyńska. Obie panie aktywnie wspierały pomysły koordynatorów i uczniów, pomagały pozyskiwać sponsorów oraz sprzymierzeńców zaplanowanych działań. Obie szkoły współpracują ze sobą, wymieniają się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści