SKO_2022_23 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

SKO_2022_23

Projekty > SKO
............................
Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Kas Oszczędności dla Szkoły Podstawowej w Nowinach
W corocznym "Konkursie SKO dla Szkół i Nauczycieli" nasza placówka otrzymała Nagrodę III Stopnia, równoznaczną z gratyfikacją finansową w wysokości 1 tysiąca złotych. Szkolni opiekunowie SKO zostali uhonorowani Brązową Odznaką.
Szkolna Kasa Oszczędności to najstarszy, największy i jednocześnie najnowocześniejszy program edukacji finansowej dla dzieci. SKO to przedsięwzięcie wykraczające daleko poza finanse. Koncentruje się też na szeroko pojętej edukacji w zakresie przedsiębiorczości, ekologii, bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy cyberbezpieczeństwa. W szkole inicjowanych jest wiele działań zgodnych z założeniami programu, o których szczegółowo można dowiedzieć się odwiedzając blog SP Nowiny SKO, prowadzony na platformie internetowej Szkolne Blogi. Projekt banku PKO BP dedykowany jest dla dzieci z klas 1-6. W naszej szkole w szeregi SKO wstąpiło już 87 uczniów.
............................
Współpraca z bankiem PKO BP w ramach projektu SKO
Już po raz kolejny uczniów naszej szkoły odwiedziły pracownice banku PKO BP w Kielcach. Spotkanie odbyło się 18 października. Wzięli w nim udział uczniowie klasy Ic oraz IIc. Lekcje zostały zorganizowane w ramach współpracy klubu SKO z kieleckim oddziałem banku PKO BP.
W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się m.in.: jaka była historia powstania pieniędzy, dlaczego warto je oszczędzać i jak to robić. Nie skończyło się jednak na samej nauce. Sporo radości wśród uczniów wywołała wizyta pancernika Hatetepeesa, czyli oficjalnej maskotki banku PKO BP. Dodatkowo, panie prowadzące spotkanie przygotowały dla naszych uczniów wiele konkursów. Ich uczestnicy otrzymali gadżety banku.
............................
Aktywność Szkolnego Koła SKO
W dniu Świętego Mikołaja, obchodzonego tradycyjnie 6 grudnia, uczniowie klasy Va zorganizowali w naszej szkole „Mikołajkowy kiermasz słodkości”. W trakcie wydarzenia dzieci sprzedawały m.in.: domowe pierniczki, rogaliki, babeczki, ciasta, gorącą czekoladę oraz herbatę. Wszystkie dostępne produkty cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że rozeszły się w błyskawicznym tempie. Dzięki temu udało się zebrać naprawdę pokaźną sumę pieniędzy. Cała akcja odbyła się w ramach działania koła Szkolnej Kasy Oszczędności i miała w przyjemny sposób pokazać uczniom na czym polega "Przedsiębiorczość z projektem SKO".
Kolejnym przedsięwzięciem było nawiązanie współpracy z "Mission Animal", czyli grupą uczniów Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach. Połączone siły obu placówek podjęły działania na rzecz schronisk dla psów w Dyminach i Suchedniowie. Podczas akcji przeprowadzonej w naszej szkole, dzięki promocji oraz innym działaniom członków koła SKO, udało zebrać się pokaźną ilość produktów, które trafiły do w/w schronisk.
O wszystkich działania Szkolnego Koła SKO informuje poprzez blog SP Nowiny SKO, do którego odwiedzenia serdecznie zachęcamy:
.............................
Zajęcia edukacji finansowej w ramach projektu SKO
Uczniowie naszej szkoły, zapisani do programu Szkolnej Kasy Oszczędności, wzięli udział w lekcji edukacji finansowej, która odbyła się w oddziale 7 banku PKO BP w Kielcach. Podczas spotkania z pracownikami banku młodzi SKO-wicze poznali tajniki oszczędzania, nowoczesnej bankowości, zaznajomili się z informacjami dotyczącymi banknotów oraz jednostek monetarnych w Polsce. Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach, zadając wiele pytań dotyczących funkcjonowania placówki. Znakomitą atrakcją okazały się testery banknotów, dzięki którym dzieci mogły zweryfikować banknoty za pomocą światła UV, znaków wodnych czy mikro nadruków. Kolejnym urządzeniem wzbudzającym duże zainteresowanie okazała się liczarka do bilonu, pozwalająca SKO-wiczom na posortowanie oraz policzenie wrzucanych do niej monet. Podsumowaniem zajęć był test wiedzy dotyczący informacji zdobytych podczas warsztatów. Wszyscy uczestnicy wycieczki świetnie poradzili sobie z zadanymi w nim pytaniami, dzięki czemu nagrodzeni zostali bardzo atrakcyjnym upominkami.
............................
Nowoczesna bankowość z programem SKO
Ostatnie tygodnie roku szkolnego z projektem Szkolnej Kasy Oszczędności to szereg działań dotyczących tematyki nowoczesnej bankowości. W ramach współpracy szkoły z oddziałem banku PKO BP w Kielcach, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w lekcji edukacji finansowej przeprowadzonej w placówce banku. Podczas spotkania z pracownikami młodzi SKO-wicze poznali tajniki oszczędzania, nowoczesnej bankowości, zaznajomili się z informacjami dotyczącymi banknotów oraz jednostek monetarnych w Polsce. Znakomitą atrakcją okazały się testery banknotów, dzięki którym dzieci mogły zweryfikować banknoty za pomocą światła UV, znaków wodnych czy mikro nadruków.
Kilka dni później naszą szkołę odwiedziły przedstawicielki banku, przeprowadzając zajęcia w klasie IV c.  Podczas warsztatów uczniowie mogli się dużo dowiedzieć na temat nowoczesnej bankowości oraz zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Dzieci przyswoiły wiadomości o zagrożeniach wynikających z korzystania z niebezpiecznych stron, zapoznały się z informacjami czym jest koń trojański oraz inne wirusy. Panie uczuliły uczniów również w temacie korzystania z karty do bankomatu, uczniowie dowiedzieli się jak najlepiej wybrać pin do karty oraz jakie niebezpieczne rzeczy powinny zwrócić ich uwagę.
W ramach działań dotyczących nowoczesnej bankowości zorganizowano w naszej szkole także dwa konkursy – uczniowie klasy IV-VIII mieli możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskim quizie „Nowoczesna bankowość”, a ich młodsi koledzy i koleżanki z klas I-III przygotowywali projekty plastyczne na temat „Logo aplikacji mobilnej SKO”.
Aktualizacja: maj 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści