Rok 2023/24 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2023/24

Wycieczki
...........................
MUZEUM HISTORII KLUBU ISKRA KIELCE - to miejsce odwiedziła 8 maja 2024 r. klasa 5c.
Muzealne gabloty znajdują się we wnękach w korytarzach pod trybunami Hali Legionów. Wśród tych najbardziej wartościowych eksponatów uczniowie mogli zobaczyć umowę pierwszego trenera Wacława Mozera datowaną na 1 września 1965, co jest dowodem na to, że klub powstał właśnie tego dnia. Oprócz tego podziwiali m.in. gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku, ale też wiele koszulek, elementy kibicowskich opraw, szaliki, zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne, historyczne zdjęcia, wycinki z prasy, medale, trofea i puchary, z tym najcenniejszym w historii klubu - za zwycięstwo EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku.
Po zwiedzaniu muzeum zobaczyli, gdzie przeprowadzane są wywiady z zawodnikami oraz jak wygląda ich szatnia. Mieli również możliwość poczuć się jak prawdziwi sportowcy, dźwigając ogromny puchar czy rzucając piłką do bramki.
Wizyta w takim miejscu uzmysłowiła uczniom, że obecne sukcesy i pozycja w świecie piłki ręcznej nie byłaby możliwa bez zawiązania drużyny, pierwszego awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej, pierwszego mistrzostwa Polski oraz że za każdym sukcesem stoi wiele lat ciężkiej pracy, poświęcenia i wyrzeczeń.
..........................
Uczniowie klas 8 a i 8 b uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Zachłyśnij się wiedzą – tajemnice wody” w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Woda jako jedyna występuje na Ziemi w trzech stanach skupienia. Potrafimy po niej pływać żaglówkami i statkami, a nawet szusować na nartach wodnych. Dlaczego więc nie możemy po niej chodzić? Czy istnieją organizmy, które to potrafią? Ile człowiek jest w stanie przeżyć bez wody? Odpowiedzi na te i inne pytania młodzież poznawała w trakcie eksperymentowania w tzw. „Generatorze Mocy”, który jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej. Na zakończenie uczniowie odwiedzili ekspozycję opowiadającą o energii składającą się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Młodzież przekonała się, że ucząc się można również świetnie się bawić.
............
17 października 2023 r. uczniowie klasy 5c i 6c odbyli kolejną wycieczkę dydaktyczną. Tym razem zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Wiślicy oraz wzięli udział w warsztatach ,,Kaligrafia - mali następcy Długosza”, podczas których poznali historię pisma. Dzięki prezentacji multimedialnej cofnęli się do czasów malowideł naskalnych, czyli petroglifów, zobaczyli hieroglify, pismo węzełkowe i inne nieodczytane formy. Poznali współczesne języki: arabski, chiński i łaciński. Każdy spróbował swoich sił w pisaniu gęsim piórem.
Następnie udali się do olejarni Zagłoby w Mikułowicach, gdzie poznali jak w tradycyjny sposób pozyskuje się olej, rozpoznawali i kosztowali nasiona roślin oleistych. Po zapoznaniu się z zasadą działania zabytkowej tłoczni, samodzielnie pozyskiwali olej rzepakowy.
Wycieczkę zakończyli w tężni w Busku-Zdroju, gdzie spacerując inhalowali gardła.
.........................
Dnia 20 września 2023 uczniowie klasy Vc i VIc uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach koło Zagnańska. Głównym celem wycieczki była realizacja wiadomości z zakresu biologii i geografii wynikających z programu nauczania tych przedmiotów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali przewodnika podczas zajęć w Oceanice - obiekcie z wielkoformatowymi akwariami z wieloma gatunkami ryb i wodnych stworzeń z wód rzek, jezior, mórz i oceanów z całego świata, podzielonych według miejsca ich występowania. Wiele z nich to prawdziwe unikaty akwarystyczne, które nie występują już w warunkach naturalnych. Poznali różnorodność świata zwierząt wodnych należących zarówno do bezkręgowców, jak i kręgowców; podziwiali bogactwo parzydełkowców – raf koralowych oraz ukwiałów, do złudzenia przypominających barwne rośliny. Kolejną atrakcją był „Fascynujący Świat Owadów” - wystawy zarówno spreparowanych, jak i żywych stawonogów. Uczniowie dowiedzieli się o budowie, zachowaniach wybranych gatunków. Ci odważniejsi mogli wziąć na dłoń liśćca, patyczaka, straszyka czy modliszkę. Następnie podziwiali chroniony prawem pomnik przyrody ożywionej, jedno z najstarszych drzew w naszym kraju - dąb szypułkowy „Bartek” oraz zdobyli informacje o historii, wymiarach i legendzie z nim związaną. Uczniowie obejrzeli również dawną kopalnię wapienia dewońskiego, położony na terenie naszej gminy – Kamieniołom Zgórsko, a obecnie urokliwe miejsce do spacerowania i wędkowania.
............................
Uczniowie klas: 2b, 3b i 3c mieli okazję do poznania niezwykłego świata legend Gór Świętokrzyskich odwiedzając Park Legend w Nowej Słupi, znany też jako Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra". Przez świat legend przeprowadził ich wirtualny przewodnik – Pielgrzym Świętokrzyski. Ścieżka edukacyjna prezentowała legendy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Dzieciom najbardziej spodobał się lot na miotle - w okularach VR oraz kino 5D wyświetlające film o województwie świętokrzyskim. Takie lekcje to my rozumiemy.
Aktualizacja: wrzesień 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści