Rok 2023/24 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2023/24

Biblioteka
Przerwa z szachami!
W Szkole Podstawowej w Nowinach uczniowie w czasie przerw lekcyjnych chętnie przychodzą do biblioteki szkolnej lub świetlicy na rozgrywki szachowe. Ta królewska gra cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów z klas młodszych i starszych. Gra w szachy przyspiesza rozwój intelektualny - szczególnie pozytywnie wpływa na doskonalenie umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia. Uczy również radzenia sobie z problemami, a także kształtuje osobowość. W Polsce wzmianki na temat szachów odnajdujemy już od czasów Bolesława Krzywoustego. Ta dyscyplina wymaga opracowania różnych, stale modyfikowanych strategii, ciągłego podejmowania decyzji. W trakcie gry aktywowane są jednocześnie, często przeciwstawne umiejętności intelektualne, a wszystko po to, aby zaprojektować zwycięską strategię. Musi być ona na bieżąco weryfikowana, ze względu na odpowiedzi przeciwnika. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom naszych uczniów na terenie placu naszej szkoły wkrótce powstanie betonowy stół zewnętrzny z szachownicami co pozwoli na doskonalenie tej dyscypliny na wolnym powietrzu nie tylko przez młodzież, ale też przez dorosłych pasjonatów tej gry.
  
Nauczyciele: Elżbieta Zawadzka, Agnieszka Nowak
..........................
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowitą przygoda dzieci, które mogą już same czytać. W naszej szkole w listopadzie wszystkie trzy klasy pierwsze uczestniczyły w takim wydarzeniu. Był to dzień na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczenie książki, dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.
W pierwszej części uroczystości pierwszaki obejrzały przedstawienie pt.: „Chory kotek" w wykonaniu starszych kolegów z klasy ósmej. Następnie otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami oraz zachowania w bibliotece. Po tej części spotkania uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie wzorowego czytelnika.  Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali dyplomy na których pozostawili odcisk swoich paluszków. Na zakończenie uroczystości dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę z Akademii Pana Kleksa pt.: „Witajcie w naszej bajce" i otrzymali zakładki do książek.
Pamiętajmy, że biblioteka szkolna nie jest jedynie wypożyczalnią oraz magazynem książek i podręczników. Pełni wiele funkcji np. stanowi wsparcie do edukacyjnej i wychowawczej roli szkoły, jest miejscem animacji kultury, centrum nowoczesnych technologii, strefą rozwijania talentów i potencjałów.
Aktualizacja: grudzień 2023 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści