DSD 2022/23 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

DSD 2022/23

Program DSD
...................................
Grupa DSD – klasy Va, Vc (rok szkolny 2022/23)
1.     Fiuk Aleksander
2.     Grojec Karolina
3.     Grzyb Maria
4.     Kaczmarczyk Mikołaj
5.     Kilijan Aleksandra
6.     Lewicka Liliana
7.     Łuczak Gabriel
8.     Matysiak Agata
9.     Misztal Amelia
10.  Możdżeń Maksymilian
11.  Pawłowska Maja
12.  Poros Kacper
13.  Wawrzycka Małgorzata
14.  Zapart Oliwier
Nauczyciel języka niemieckiego: Wioletta Huiskens
.............................
Grupa DSD – klasa Vb (rok szkolny 2022/2023)
1.     Ciapciak Tomasz
2.     Gwizd Alicja
3.     Janowska Emilia
4.     Jęczmińska Julia
5.     Kania Franciszek
6.     Prędota Jan
7.     Rym Dagmara
8.     Siadul Maja
9.     Stańczyk Mikołaj
10.   Zieliński Michał
Nauczyciel języka niemieckiego: Agnieszka Miszczyk
...........................
Co roku, w trzeci piątek listopada, odbywa się u naszych zachodnich sąsiadów „Ogólnoniemiecki Dzień Głośnego Czytania” („Der Bundesweite Vorlesetag”). To inicjatywa popularnego niemieckiego tygodnika „Die Zeit”, Fundacji Czytanie oraz Kolei Niemieckich, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Akcja cieszy się w Niemczach bardzo dużą popularnością. W tym roku wzięło w niej udział 790 000 osób.
Chcąc przyłączyć się do tego ciekawego wydarzenia, uczniowie klas VIII przygotowali dla swoich młodszych kolegów niespodziankę. W piątkowe przedpołudnie, 18 listopada, zaprosili piątoklasistów do biblioteki szkolnej, aby przeczytać im w oryginale jedną z mniej znanych baśni braci Grimm. Spotkanie było okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Starsi uczniowie zaprezentowali  swoje umiejętności językowe, młodsi zaś usłyszeli ciekawą historię pobudzającą wyobraźnię.
Po spotkaniu uczniowie klas V przygotowali małą galerią z ilustracjami swoich ulubionych baśni braci Grimm.
...........................
Adwentowe warsztaty z Ralphem
Na początku grudnia uczniów klasy V, VI i VII odwiedził nasz zaprzyjaźniony Niemiec – Ralph Arzt. Ralph opowiadał o ciekawostkach związanych z okresem Adwentu u naszych zachodnich sąsiadów. Spotkanie okazało się doskonałą szansą do zasięgnięcia u źródła informacji dotyczących tradycji świątecznych. Opowieści naszego gościa przeplatane były zabawami i grami językowymi. Przy okazji trochę „poszprechaliśmy“. A nasz gość i tym razem przywiózł ze sobą słodką niespodziankę. Spekulatius czyli niemieckie ciasteczka korzenne zniknęły w mgnieniu oka.
Nie da się ukryć, że było to ciekawe doświadczenie, bo przecież nauka z native speakerem jest najskuteczniejszą formą doskonalenia sztuki władania językiem obcym.
.........................
Wspólne kolędowanie na UJK
20. grudnia w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK  w Kielcach odbyło się wyjątkowe spotkanie. Studenci i wykładowcy filologii germańskiej zaprosili zaprzyjaźnione szkoły do wzięcia udziału w spotkaniu bożonarodzeniowym. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenie i wraz z innymi uczniami kieleckich szkół uczestniczyliśmy w warsztatach przeplatanych ciekawymi opowieściami rodowitego Niemca, quizami i wspólnym śpiewaniem niemieckich kolęd. Uczniowie klas VIII świetnie się bawili, szlifując przy okazji swój niemiecki. Udało nam się nawet wygrać jeden z konkursów.
............................
Rozpoczyna się tegoroczny nabór do grupy DSD z rozszerzonym programem języka niemieckiego dla uczniów obecnych klas IV. Jeśli nauka języków obcych sprawia Państwa dziecku przyjemność i chcą Państwo, aby syn lub córka posługiwali się płynnie językiem niemieckim, zapraszamy do udziału w programie.
Informacje o programie DSD...  Deklaracja wyboru grupy DSD...
.............................
Wycieczka Niemcy – Francja – Szwajcaria  
Po wielu miesiącach intensywnej nauki języka niemieckiego nadszedł długo wyczekiwany dzień wyjazdu – dokładnie 3 czerwca 2023 r. wyruszyliśmy w kierunku Niemiec. Po 14 godzinach jazdy Stuttgart powitał nas pięknym słońcem. Zwiedzanie zaczęliśmy od muzeum Mercedesa, gdzie zapoznaliśmy się historię motoryzacji. Mogliśmy tam zobaczyć zarówno najstarsze pojazdy, współczesne bolidy Formuły 1, jak i samochody przyszłości. Pełni wrażeń pojechaliśmy do centrum stolicy Badenii-Wirtembergii, gdzie spacerowaliśmy po Königsstraße – najdłuższej ulicy Stuttgartu. Podziwialiśmy barokowy pałac Neues Schloss – dawną siedzibę książąt i królów Bawarii i odpoczywaliśmy na największym placu w mieście - Schlossplatz.
 
W drugim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy malownicze miasto Konstancja, położone nad jeziorem Bodeńskim. Podziwialiśmy stojący u wejścia do portu posąg Imperii, a także spacerowaliśmy po średniowiecznej starówce, gdzie mogliśmy obejrzeć katedrę pw. Najświętszej Marii Panny. Kolejną atrakcją naszego wyjazdu była wyspa kwiatów – Mainau. Wyspa Mainau to imponujące ogrody i zamek. Rozkoszowaliśmy się widokami w   ogrodzie pełnym dalii, w palmiarni, we włoskim ogrodzie różanym oraz w domu motyli, zamieszkałym przez około 120 różnych okazów tropikalnych. Po wyczerpującym zwiedzaniu wyspy odpoczywaliśmy na placu zabaw, gdzie największą popularnością cieszyło się pływanie na tratwach.
 
Kolejny dzień to wyjazd do Francji, do Strasburga. Zwiedziliśmy siedzibę Parlamentu Europejskiego, następnie pojechaliśmy do centrum miasta otoczonego licznymi kanałami. Przeszliśmy przez uroczą dzielnicę La Petit France (mała Francja) i oglądaliśmy wspaniały budynek Katedry Notre-Dame. Oczywiście nie zabrakło typowych smaków Francji - mogliśmy skosztować bagietki, croissanta czy francuskich makaroników.
 
W ostatnim dniu wycieczki pojechaliśmy do Szwajcarii. Celem naszej podróży było Schaffhausen i słynny wodospad na Renie – Rheinfall, szeroki na 150 m i wysoki na 23 m. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na zamek Laufen, następnie podziwialiśmy wodospad z kilku platform widokowych. Niezapomniany okazał się rejs łódką po Renie. Podpłynęliśmy bardzo blisko wodospadu, gdzie mogliśmy podziwiać siłę natury i słyszeć  huk ogromnych ilości wody spadających do rzeki.  Wracając do Niemiec odwiedziliśmy muzeum czekolady Ritter Sport i zrobiliśmy „słodkie” zakupy.
 
Wycieczka była dla nas również okazją do sprawdzenia w praktyce naszych umiejętności językowych. Każdego dnia mieliśmy do wykonania zadania językowe, polegające na rozmowach  z Niemcami. Pytaliśmy ich o historię miejscowości, w których byliśmy, o zwyczaje i najważniejsze atrakcje turystyczne. Okazało się, że rozmowa z nimi nie sprawiała nam większych problemów. Warto znać języki obce
Aktualizacja: lipiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści