DSD 2022/23 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

DSD 2022/23

Program DSD
...................................
Grupa DSD – klasy Va, Vc (rok szkolny 2022/23)
1.     Fiuk Aleksander
2.     Grojec Karolina
3.     Grzyb Maria
4.     Kaczmarczyk Mikołaj
5.     Kilijan Aleksandra
6.     Lewicka Liliana
7.     Łuczak Gabriel
8.     Matysiak Agata
9.     Misztal Amelia
10.  Możdżeń Maksymilian
11.  Pawłowska Maja
12.  Poros Kacper
13.  Wawrzycka Małgorzata
14.  Zapart Oliwier
Nauczyciel języka niemieckiego: Wioletta Huiskens
.............................
Grupa DSD – klasa Vb (rok szkolny 2022/2023)
1.     Ciapciak Tomasz
2.     Gwizd Alicja
3.     Janowska Emilia
4.     Jęczmińska Julia
5.     Kania Franciszek
6.     Prędota Jan
7.     Rym Dagmara
8.     Siadul Maja
9.     Stańczyk Mikołaj
10.   Zieliński Michał
Nauczyciel języka niemieckiego: Agnieszka Miszczyk
...........................
Co roku, w trzeci piątek listopada, odbywa się u naszych zachodnich sąsiadów „Ogólnoniemiecki Dzień Głośnego Czytania” („Der Bundesweite Vorlesetag”). To inicjatywa popularnego niemieckiego tygodnika „Die Zeit”, Fundacji Czytanie oraz Kolei Niemieckich, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Akcja cieszy się w Niemczach bardzo dużą popularnością. W tym roku wzięło w niej udział 790 000 osób.
Chcąc przyłączyć się do tego ciekawego wydarzenia, uczniowie klas VIII przygotowali dla swoich młodszych kolegów niespodziankę. W piątkowe przedpołudnie, 18 listopada, zaprosili piątoklasistów do biblioteki szkolnej, aby przeczytać im w oryginale jedną z mniej znanych baśni braci Grimm. Spotkanie było okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Starsi uczniowie zaprezentowali  swoje umiejętności językowe, młodsi zaś usłyszeli ciekawą historię pobudzającą wyobraźnię.
Po spotkaniu uczniowie klas V przygotowali małą galerią z ilustracjami swoich ulubionych baśni braci Grimm.
...........................
Adwentowe warsztaty z Ralphem
Na początku grudnia uczniów klasy V, VI i VII odwiedził nasz zaprzyjaźniony Niemiec – Ralph Arzt. Ralph opowiadał o ciekawostkach związanych z okresem Adwentu u naszych zachodnich sąsiadów. Spotkanie okazało się doskonałą szansą do zasięgnięcia u źródła informacji dotyczących tradycji świątecznych. Opowieści naszego gościa przeplatane były zabawami i grami językowymi. Przy okazji trochę „poszprechaliśmy“. A nasz gość i tym razem przywiózł ze sobą słodką niespodziankę. Spekulatius czyli niemieckie ciasteczka korzenne zniknęły w mgnieniu oka.
Nie da się ukryć, że było to ciekawe doświadczenie, bo przecież nauka z native speakerem jest najskuteczniejszą formą doskonalenia sztuki władania językiem obcym.
.........................
Wspólne kolędowanie na UJK
20. grudnia w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK  w Kielcach odbyło się wyjątkowe spotkanie. Studenci i wykładowcy filologii germańskiej zaprosili zaprzyjaźnione szkoły do wzięcia udziału w spotkaniu bożonarodzeniowym. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenie i wraz z innymi uczniami kieleckich szkół uczestniczyliśmy w warsztatach przeplatanych ciekawymi opowieściami rodowitego Niemca, quizami i wspólnym śpiewaniem niemieckich kolęd. Uczniowie klas VIII świetnie się bawili, szlifując przy okazji swój niemiecki. Udało nam się nawet wygrać jeden z konkursów.
............................
Rozpoczyna się tegoroczny nabór do grupy DSD z rozszerzonym programem języka niemieckiego dla uczniów obecnych klas IV. Jeśli nauka języków obcych sprawia Państwa dziecku przyjemność i chcą Państwo, aby syn lub córka posługiwali się płynnie językiem niemieckim, zapraszamy do udziału w programie.
Informacje o programie DSD...  Deklaracja wyboru grupy DSD...
Aktualizacja: czerwiec 2023 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści