Rok 2016/17 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2016/17

Erasmus+ > In the fairy...
III ROK PROJEKTU ERASMUS+  ,,MAGIA TEATRU"

Ostatni rok naszego projektu rozpoczęliśmy od realizacji bloku aktywności związanego z teatrem. Napisaliśmy scenariusz naszej bajki i przygotowujemy się do jej wystawienia.  W poszukiwaniu inspiracji klasy piąte udały się do teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl: pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Po spektaklu nasi uczniowie wzięli udział w lekcji teatralnej, podczas której zostali zapoznani z tajnikami sztuki aktorskiej. Pełni wrażeń, z głowami pełnymi pomysłów wróciliśmy do szkoły.
 
Nasi uczniowie cały czas dbają również o nowo posadzony erasmusowski las. Po wakacjach z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Uporządkowali teren lasu i podlali sadzonki drzew. Dzięki nim posadzone drzewa mają się dobrze i za kilka lat będą zdobić teren naszej szkoły.
Z wizytą na Litwie - to już piąte spotkanie w ramach projektu Erasmus+
W dniach 19-23 września 2016 roku delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach przebywała w miejscowości Ukmerge na Litwie w ramach realizacji projektu Erasmus+ pt. ,,In the Fairy Forest”. Kolejna wizyta na Litwie była okazją do poznania kultury, zwyczajów i systemu szkolnictwa tego pięknego kraju. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od podziwiania przepięknej panoramy rozciągającej się z grodzisk w mieście Kernave. Żeby wspiąć się na szczyt każdego z nich, należy poruszać się po wyznaczonych szlakach i drewnianych stopniach umieszczonych w stokach wałów. Było to dla nas nie lada wyzwanie! Troki to kolejne cudowne miasto i jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie. Spokój, zieleń, bliskość Wilna i wyśmienita kuchnia przyciągnęły i nas do tego miejsca. Chociaż najbardziej urzekające było odbijające się w wodach jeziora zamczysko. Dzisiaj jest to największą twierdza na Litwie położona na jeziornej wyspie. Wilno to miejsce, w którym czuliśmy się jak w domu, na każdym kroku słychać było język polski i czuć było wielką serdeczność.
Walory kulinarne Litwy poznaliśmy jedząc tamtejsze potrawy i dania. Najbardziej w pamięci zostanie jednak wykonany na naszych oczach i tradycyjną metodą sękacz. Jest to ciasto robiące wrażenie swoim niepowtarzalnym kształtem i smakiem. Kuchnia litewska odznacza się obfitością potraw z ziemniaków i mięsa np. przepyszna zapiekanka kartoflana kugielis – babka ze skwarkami zapiekana w piekarniku. Z potraw mącznych królują wszelkiego rodzaju pierogi. Litwini jedzą dużo aromatycznego czarnego chleba, towarzyszy on niemal wszystkim potrawom. Mięliśmy również okazję uczestniczyć w pokazie robienia przepysznej czekolady i ciasteczek.
Środa była dla nas najważniejszym oficjalnym dniem wizyty. Poznaliśmy burmistrza miasta Ukmerge, który wraz ze swoimi współpracownikami przygotował dla nas piękną prezentację o walorach tej miejscowości. Następnie odbyła się krótka dyskusja o potrzebie takich spotkań, o wymianie kultur i wzajemnym poznawaniu się. Potem  zwiedzając szkołę podstawową poznaliśmy litewski system oświaty. Dowiedzieliśmy się , że aby mieć możliwość przystąpienia do Egzaminu Dojrzałości uczeń musi spędzić w szkole 12 lat. Edukacją przedszkolną objęte są dzieci od urodzenia do 6 roku życia. Naukę pierwszego języka obcego dzieci rozpoczynają dopiero w 2 klasie. Nauczanie podstawowe zajmuje 6 lat. Kończąc 10 klasę uczeń posiada wykształcenie podstawowe. Na Litwie nauka jest obowiązkowa do 16 roku życia. Po ukończeniu 10 klasy można kontynuować naukę w szkole średniej lub zawodowej. Najbardziej w pamięci jednak pozostanie nam wizyta w przedszkolu. Dzieci wraz z nauczycielami przywitały nas piękną muzyką, tańcem i śpiewem. Każdy z koordynatorów dostał duży, pachnący zbożem chleb. Po zwiedzaniu przedszkola czekała nas niespodzianka! Z racji charakteru projektu, zaproszono nas do sadzenia drzew. Każdy kraj miał swoją sadzonkę, na której po posadzeniu przypięliśmy z dumą polska flagę. Po pracy udaliśmy się na spotkanie projektowe, na którym prezentowaliśmy wykonane do tej pory aktywności i ustaliliśmy kolejne formy i daty wyjazdów oraz zadania do wykonania.
Nasze spotkanie nie mogło odbyć się, nie zawierając przyrodniczych elementów. Mieliśmy okazję podziwić piękno litewskich lasów idąc po unikatowej Ścieżce Konarami Drzew. To jedyna taka ścieżka nie tylko w krajach bałtyckich, ale też w Europie Wschodniej. Długość ścieżki wynosi 300 metrów i prowadzi na 35-metrową wieżę, z której można podziwiać borek oniksztański, rozsławiony przez litewskiego poetę Antanasa Baranauskasa i wijącą się rzekę Świętą. Również niezapomniane przeżycia  spotkały nas w muzeum kosmosu. Na krótką chwilę zatopiliśmy się w ogromie wszechświata i podziwialiśmy piękno gwiazd.
Na długo zostanie nam w pamięci ta wizyta, gdzie oprócz oficjalnych spotkań, konferencji, dało się na każdym kroku odczuć ogromną życzliwość i gościnność.
.....................................................
Z WIZYTĄ W MADUNICACH – I ETAP WYMIANY UCZNIÓW
 
Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach nawiązała współpracę z Zakladną Skolą w Madunicach na Słowacji. Od trzech lat nauczyciele obu szkół współpracują w ramach projektu Erasmus+. W tym roku postanowiliśmy poszerzyć pole wspólnych działań.
 
W dniach 19 – 21 października 30 – osobowa grupa naszych uczniów z klas piątych i szóstych gościła w murach zaprzyjaźnionej szkoły.
 
Wczesnym rankiem, pełni entuzjazmu wyruszyliśmy w stronę granicy. Po 9 godzinach dotarliśmy na  miejsce i od razu odwiedziliśmy pobliskie planetarium, gdzie uczniowie przenieśli się bliżej Słońca i gwiazd. Dzień zakończył się wspólną dyskoteką, podczas której wszyscy szybko nawiązali kontakt i dobrze się bawili.
 
Drugi dzień zaczął się imprezą Halloween, wszyscy uczniowie słowackiej szkoły przyszli do szkoły w przebraniach, szkoła zaroiła się od kolorowych kostiumów. Nauczyciele z Madunic przygotowali dla wszystkich uczniów mnóstwo konkurencji, zarówno sprawnościowych jak i umysłowych. Podczas tej imprezy nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić słowacką szkołę. Wszystkie drzwi stały przed nimi otworem. Po tych emocjach, udaliśmy się na wycieczkę do pełnego historii, pobliskiego miasta – Nitry. Zwiedziliśmy również terrarium przy tamtejszym uniwersytecie. Uczniowie mieli szansę zobaczyć unikatowe gatunki zwierząt, niektórzy, bardziej odważni zrobili sobie szal z żywego węża.
 
Ostatni dzień wymiany to wspólne zajęcia w szkole. Uczestniczyliśmy w lekcjach biologii i chemii, pracowaliśmy z uczniami z Madunic. Podczas tych zajęć: robiliśmy własne mydełka, barwiliśmy białe róże na ulubione kolory, pompowaliśmy balony bez użycia ust, a także tworzyliśmy wielobarwną tęczę z różnych cieczy.
 
Po trzech dniach, pełnych wrażeń nadszedł czas powrotu do domu. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, nowe przyjaźnie i kontakty. Z niecierpliwością czekamy na wizytę zaprzyjaźnionej szkoły w naszych murach, już w maju!!!
 
Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie finansowe Pani Dyrektor Joanny Wojcieszyńskiej, dzięki której możliwa była realizacja tego zadania.
 
                                                                                                                        Koordynatorzy: Ilona Przybysławska, Iwona Majchrzyk
....................................................
,,In the Rainbow Forest"- teatr po angielsku w Szkole Podstawowej w Nowinach!
Ostatni rok projektu Erasmus+ w Szkole Podstawowej w Nowinach związany jest z realizacją bloku aktywności dotyczących teatru. Napisaliśmy w języku angielskim scenariusz bajki pt. ,,In the Rainbow Forest" i przygotowywaliśmy się do jej wystawienia.
W przygotowanie dekoracji, strojów zaangażowali się prawie wszyscy uczniowie klas IV-VI i ich rodzice.
25 stycznia 2017 r. odbyło się długo oczekiwane przedstawienie.  Uczniowie klas szóstych wraz ze swoimi opiekunami przygotowali wspaniałą ucztę duchową. Na chwilę przenieśliśmy się do tęczowego lasu, w którym magiczne zwierzęta pomogły przemienić się smokowi i czarownicy w dobrych ludzi. Wszystkich widzów i małych i dużych zachwyciła świetna gra aktorów, płynny język angielski  oraz przepiękna dekoracja. Muzyka towarzyszyła akcji, budowała ciepły nastrój, choć czasami budziła grozę i napięcie. Widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Magia teatru naprawdę działa!
.....................................
Wizyta międzynarodowej delegacji w SP Nowiny

W dniach od  3 do  7 kwietnia 2017  r. w Szkole Podstawowej  im. Orląt Lwowskich  w Nowinach gościła delegacja państw biorących udział w projekcie Erasmus+.

Goście rozpoczęli zwiedzanie naszej okolicy od wizyty w Urzędzie Gminy Sitkówka-Nowiny,  gdzie mogli zapoznać się z krótką prezentacją przedstawiającą historię, położenie i walory gminy.  Następnie zwiedzili  zamek  w  Chęcinach,  katedrę  i  Muzeum  Narodowe  w Kielcach. Pierwszy  dzień  zakończyło spotkanie  projektowe w pięknych  wnętrzach Wojewódzkiego Domu Kultury.

W środę 5 marca goście zawitali w murach Szkoły Podstawowej w Nowinach, gdzie, przy wtórze Gminno-Szkolnej  Orkiestry Dętej, zostali przywitani przez uczniów chlebem i solą. Były krótkie występy, quizy,  zwiedzanie szkoły i wesołe rozmowy z dziećmi na szkolnych korytarzach.  Delegacja odwiedziła również Przedszkole Samorządowe im. Pluszowego  Misia w Nowinach,  gdzie maluchy przywitały gości piosenkami.

Kolejnym punktem  wizyty  było  zwiedzanie  Parku  Etnograficznego w Tokarni  i  Kopalni Soli w Bochni,  gdzie oprócz poznania  tradycji, obrzędów i bogactwa naturalnego  Polski,  można było wziąć udział w zabawach integrujących  grupę.

Zachwyceni,  choć  nieco  zmęczeni  goście  opuszczali  Polskę  z nadzieją  na  szybkie,  ponowne spotkanie. A to już niedługo bo kolejny, ostatni już meeting w Turcji pod koniec maja 2017 r.
.....................................
 
II etap wymiany – Słowaccy uczniowie w naszej szkole!
 
Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach realizując cele nauczania języka angielskiego stwarza uczniom różne możliwości doskonalenia swoich umiejętności.
 
Między innymi z tego powodu w  dniach 26 – 28 kwietnia niemal 30-osobowa grupa uczniów z Zakladnej Skoli w Madunicach gościła w murach naszej placówki. Pobyt w Polsce słowaccy uczniowie rozpoczęli od wizyty w Muzeum Garncarstwa w Chałupkach, gdzie zostali zapoznani z wielowiekową tradycją garncarstwa na naszym terenie. Po ciekawym wykładzie, pod okiem garncarki, p. Elżbiety Klimczak tworzyli własne wyroby gliniane.
 
Pierwszy wieczór spędzili na basenie „Perła”, gdzie wraz z naszymi uczniami relaksowali się i odpoczywali po trudach podróży.
 
Drugi dzień wymiany rozpoczęliśmy od badania i rozwiązywania zagadek naukowych w Centrum Nauki w Podzamczu. Dla polskich i słowackich uczniów był to czas integracji, zabawy, ale jednocześnie wspólnego uczenia się, poszerzania wiedzy. Po obiedzie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Dzieci brały udział w warsztatach przyrodniczych związanych z tematem projektu Erasmus+. Uczyły się zasad mikroskopowania, omawiały przygotowane przez siebie preparaty. Po ciężkiej pracy umysłowej udaliśmy się na kręgle, w myśl zasady, że każdemu należy się coś dla ciała i dla ducha. Mimo dobrej zabawy podczas rozgrywek w kręgielni, wszyscy nie mogli się doczekać wieczoru. Od 19.00 do 21.00 nasza szkoła zamieniła się w międzynarodową dyskotekę. Zabawy, tańce, konkursy zintegrowały uczniów.
 
Ostatni dzień wizyty słowaccy uczniowie spędzili w naszej szkole. Wzięli udział w uroczystej akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie zwiedzali szkołę i uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, plastyki i wychowania fizycznego. Wspólne lekcje były okazją do wspólnej nauki, zacieśniania więzów i wymiany doświaczeń. Dla wszystkich był to niezapomniany czas.
 
Pragniemy serdecznie podziękować:
 - pani dyrektor Joannie Wojcieszyńskiej i pani dyrektor Elżbiecie Rachwał za wsparcie i pomoc w organizacji wymiany uczniów;
 - Radzie Rodziców za ufundowanie poczęstunku dla wszystkich uczniów podczas dyskoteki;
 - Rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla gości;
 - nauczycielom za pomoc i wsparcie;
 - uczniom za zaangażowanie, emocje, uśmiech i radość.
Galeria foto...
 KOORDYNATORKI: Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska
......................................
Spotkanie projektowe w Turcji w ramach projektu Erasmus+
W dniach 22-26 maja 2017 r. grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Nowinach uczestniczyła w ostatnim już międzynarodowym spotkaniu projektowym w Turcji. Tym razem miejscem wizyty była pięknie położona, na styku dwóch kontynentów Antalya. Jest to największe miasto na południowym wybrzeżu Turcji i najpopularniejsze miejsce wypoczynku turystów z różnych stron świata. Miejscowe smakołyki, np. tradycyjny gyros są tu przygotowywane z dużą pieczołowitością, jedzenie jest tu bowiem częścią tradycji. Jednocześnie jest to miasto wąskich uliczek, drewnianych domów, starych meczetów i sklepików, z których cześć pochodzi z czasów rzymskich.

Celem spotkania krajów partnerskich była ewaluacja dotychczasowych działań w ramach wspólnego projektu pt. ,,In the fairy forest”. Jednym z zadań było przedstawienie przez wszystkie kraje wypracowanych przez nie tzw. „produktów” projektu, czyli np. prezentacji multimedialnych, filmów, broszur. Znalazł się również czas na poznanie kultury goszczącego nas kraju. W środę udaliśmy się do szkoły partnerskiej, gdzie powitani zostaliśmy przez dyrekcję, nauczycieli biorący udział w projekcie oraz młodzież. Uczniowie przygotowali dla nas poczęstunek. Dla wielu z nas był to pierwszy raz, kiedy mogliśmy spróbować pysznej tureckiej kuchni. Program artystyczny był pełen muzyki, śpiewu i tańca.

Był to owocny czas wspólnych działań projektowych, wizyta w jednym z największych akwariów na świecie oraz u podnóża wodospadów w Duden była okazją do zapoznania się z fauną i florą Turcji. Praktyczną lekcją historii była wizyta w dzielnicy Kaleici usadowiona nad zabytkowym portem, pamiętającym okres rzymski. Mieści się tu wiele sklepów oraz historyczny kryty bazar. Antalya zaczarowała nas swoim klimatem, wąskimi uliczkami, głośnym nawoływaniem sprzedawców zachęcających turystów, żeby odwiedzić ich sklepik, zapachem pysznych tureckich dań i oczywiście cudowną pogodą i lazurowym morzem.
Aktualizacja: wrzesień 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści