Apele i akademie - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Apele i akademie

Uroczystości > Rok 2015/16
Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2015/16.
...................................................
5 października 2015 r. organizowany był Dzień Niemiecki w naszej szkole. Było nam bardzo miło gościć uczniów z SP Chęciny wraz ze swoją nauczycielką języka niemieckiego. Nasi uczniowie klasy 6 razem z zaproszonymi gośćmi brali udział w warsztatach językowych. Dzieci poznały wiele ciekawostek o Niemczech, śpiewały piosenki i miały okazję wykorzystać swoje wiadomości językowe w quizach, zagadkach i innych zabawach. Wszyscy mieli okazję spróbować smakołyków niemieckich. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, a ponieważ nauce towarzyszyła dobra zabawa, wszystkim dzieciom impreza bardzo się podobała.
Magdalena Cedro
.........................................................
Minister Oczkowicz w naszej szkole!!!
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beata Oczkowicz gościła 12 października w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach. Wraz z Panią Minister do naszej szkoły zawitali: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Wiesław Święchowicz oraz Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Kielcach mjr  Mirosław Wąchocki. Wśród gości obecny był także Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny pan Sebastian Nowaczkiewicz, który podziękował Pani Minister za wizytę i przekazanie młodym ludziom ciekawostek dotyczących polskiej armii.
Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas szóstych, którzy okazali duże zainteresowanie prezentowaną tematyką.
W trakcie spotkania Pani Minister zaprezentowała sprzęt wojskowy wykorzystywany obecnie przez polskie siły zbrojne (rosomaki, helikoptery czołgi, samoloty, okręty) oraz opowiedziała, na czym polega trudna i odpowiedzialna praca żołnierza. Potem Pani Minister oddała głos pułkownikowi Święchowiczowi, który przedstawił uczniom umundurowanie wojskowe. Dzieciaki dowiedziały się, jak wygląda mundur galowy, mundur polowy, wyposażenie żołnierza. Pan pułkownik opowiedział o różnorodności umundurowania w zależności od rodzaju wojska. Najwięcej emocji i wypieków na twarzy dostarczyło przymierzanie umundurowania i zakładanie sprzętu wojskowego na czas. Najszybsi uczniowie robili to w niecałe 30 sekund.
W imieniu całej społeczności szkolnej przybyłym gościom podziękowała nowo wybrana Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Magda Majewska.
......................................................
13 października 2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W czasie uroczystej akademii uczniowie klas IV-VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny "W stylu rapo-historycznym". W zabawnych monologach i rytmicznych piosenkach zachęcali swoich kolegów do niekonwencjonalnego zgłębiania tajemnic różnych dziedzin wiedzy, którą z takim trudem próbują szerzyć wśród uczniów nauczyciele. Pojawiający się na scenie kolejni bohaterowie szkolnego życia prezentowali swój punkt widzenia na "system oświaty", godne uwagi metody, które, w ich przekonaniu, świetnie sprawdziłyby się w szkole, niecodzienne sposoby rozwijania osobistej kariery i kontrowersyjne postawy i zachowania uczniów. Tym razem zamiast laurki trochę uśmiechu.
......................................................
Dnia 15 października 2015 roku na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się ślubowanie 106 uczniów z pięciu oddziałów klas pierwszych. Uroczystość ta miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. W tym szczególnym dniu, pierwszoklasistów swoją obecnością wspierała dyrekcja, wychowawcy, rodzice, zaproszeni goście oraz koleżanki i koledzy ze szkoły. Uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem wychowawców przygotowali program artystyczny, w którym recytacją wierszy, wspaniałym śpiewem udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Wykazali się również dojrzałością i wspaniałą postawą, świadczącą o gotowości wstąpienia   w grono braci uczniowskiej. Kulminacyjnym punktem uroczystości był moment złożenia uczniowskiego przyrzeczenia w obecności sztandaru szkoły. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po tych słowach Pani dyrektor Joanna Wojcieszyńska dotykając ramion dzieci symbolicznym ołówkiem, z dumą przyjęła je do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia klas pierwszych. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
Drodzy Pierwszoklasiści! Gratulujemy Wam serdecznie i życzymy, by czas spędzony 
w szkole, był wartościowy i piękny. 
Zdobywajcie wiedzę, zawierajcie trwałe przyjaźnie, bądźcie radośni i szczęśliwi.
..................................................
Dzień Papieski
Dnia 22 października 2015 r. w naszej szkole odbył się apel w związku z Dniem Papieskim. Uczniowie przedstawili w wielkim skrócie nauczanie naszego świętego rodaka na temat życia rodzinnego, miłości i poszukiwaniu sensu życia. Wyświetlono też prezentację multimedialną ukazującą sylwetkę Jana Pawła II. Muzyczną oprawę przygotował zespół gitarowy i chórek. Apel swoją obecnością zaszczycił proboszcz parafii Chrystusa Odkupiciela w Nowinach ks. Józef Kubicza.
.....................................................
W piątek 6 listopada 2015 r. odbył się apel dla klas III-V, zorganizowany przez opiekunów Szkolnej Kasy Oszczędności. Apel poprowadzili uczniowie klasy VI a. Celem spotkania było zachęcenie uczniów do oszczędzania oraz przedstawienie im najważniejszych informacji na temat Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego, który jest najnowocześniejszym programem edukacji finansowej dla dzieci. Uczniowie mogli przekonać się, że SKO to nie tylko nauka oszczędzania, ale także podstawy bankowości, ekonomii i przedsiębiorczości. W trakcie apelu zostały zaprezentowane filmy, dzięki którym  dzieci mogły dowiedzieć się na czym polega oszczędzanie w SKO, dlaczego warto oszczędzać, ile na tym zyskujemy, jak również co zrobić aby przystąpić do SKO.  Nie zabrakło też praktycznych informacji, takich jak: pierwsza wizyta i logowanie w serwisie internetowym SKO, ustawienia swojego profilu oraz zasady zdobywania wirtualnych odznak. Uczniowie dowiedzieli się też, że nasza szkoła przystąpi wkrótce do platformy społecznościowej SzkolneBlogi.pl, która jest udostępniona przez bank szkołom. Za jej pośrednictwem szkoły opisują ważne dla nich wydarzenia oraz promują swoją działalność edukacyjną. Na zakończenie spotkania został ogłoszony konkurs "Moja skarbonka" - jest to konkurs na pracę plastyczną, wykonaną techniką dowolną, na kartce formatu A3. Prace można oddawać do 20 listopada do opiekunów SKO.
Agata Rogozińska
Robert Jedynak
......................................................
„Tato, co to jest ojczyzna …”
10 listopada 2015 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klasy IV b w prosty i obrazowy sposób tłumaczyli, czym dziś jest wolność niepodległość, ojczyzna. „Spotkajmy się w Polsce – tej zwykłej i tej codziennej” – brzmiały słowa wygłoszone przez jedną z uczennic. Następnie dzieci prezentowały różne sytuacje, z jakimi Polacy zmagają się na co dzień. Morałem płynącym z przedstawienia mogą być słowa – „Przestań narzekać , bo najważniejsze że jesteśmy Polakami”. Uroku całej inscenizacji dodały piosenki zaśpiewane przez chór szkolny i taniec zespołu Świetliki, wykonany do piosenki Marka Grechuty pt. „Wolność”.
.....................................................
ŚWIĘTA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA…
 
19 grudnia 2015 r. cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w jasełkach bożonarodzeniowych pt. „Światłość w ciemności świeci”. Przedstawienie przygotowały klasy I d, II b, c, d i III b wraz ze swoimi wychowawcami – paniami: Iwoną Sokołowską, Marzeną Kordalską, Katarzyną Borysiuk, Agnieszką Mańko i Jagodą Ochab.
 
Mali artyści odkrywali nam poszczególne tajemnice Świąt Bożego Narodzenia z perspektywy Świętego Franciszka, a całość dopełniały piękne, góralskie pastorałki, ściśle związane z treścią przedstawienia. Na scenie stanęło równo 100 uczniów: Święta Rodzina, Trzej Królowie, pastuszkowie, a do tego anioły w bieli z lśniącymi włosami. Przepiękna dekoracja i przejmująca muzyka z pewnością pomogły widzom kolejny raz przeżyć cudowne i wzruszające narodziny Maleńkiej Miłości. Zwłaszcza, że widownia była olbrzymia, bo oprócz uczniów i pracowników szkoły, inscenizację oglądał Wójt Gminy Sitkówka–Nowiny – pan Sebastian Nowaczkiewicz, przedstawiciele Rady Gminy i licznie przybyłe rodziny. Od progu gości witały dźwięki muzyki w wykonaniu jednego z rodziców, który umilał czas przed rozpoczęciem przedstawienia, a także tuż po nim, grając kilka tradycyjnych, polskich kolęd.
 
Uczniowie naszej szkoły przedstawili również fragmenty jasełek podczas Wigilii dla samotnych mieszkańców naszej gminy, a także w Pielęgniarskim Domu Opieki „Leśna Oaza” w Czerwonej Górze.
 
 

.....................................................
12 kwietnia 2016 r. odbyło się w naszej placówce coroczne Święto Patrona szkoły. Ten dzień uzmysłowił nam, że pamięć o Orlętach Lwowskich jest wciąż żywa. Heroiczna postawa młodych bohaterów Lwowa jest godna podziwu, a wartości prezentowane przez nich wciąż aktualne. Święto Patrona naszej szkoły to wyraz wielkiego patriotyzmu i wdzięczności wobec tych, którzy w tamtych czasach nie poddali się ciężarom niewoli i nie przestali wierzyć, że nadejdzie kiedyś wolność, dali świadectwo bohaterstwa i umiłowania Ojczyzny. Sylwetki młodych obrońców Lwowa stały się inspiracją do przygotowania poruszającej serca części artystycznej. W klimat tamtych dni wprowadziły zgromadzoną społeczność szkolną liryczne wiersze, scenki i piosenki wykonane przez uczniów klasy III a i III c pod opieką pani Anny Koźmińskiej i Małgorzaty Swatowskiej.
......................................................
Dnia 28 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Nowinach odbyła się Akademia z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie przygotowały dzieci z klas: Vc, IVc, IIb pod kierunkiem pań: Ewy Frączek-Osuch, Agaty Rogozińskiej i Agnieszki Toczek. Uroczystość uświetnił występ Chóru Szkolnego prowadzonego przez p. Natalię Gregorczyk oraz polonez wykonany przez Zespół „Styl” p. Lidii Jędrochy. W krótkim montażu uczniowie przypomnieli twórców Konstytucji, a także okoliczności, w jakich doszło do jej powstania. Zwrócili również uwagę na ważność tego dokumentu, jako pierwszego w Europie i drugiego na świecie.
..................................................
Kolejny rok szkolny upłynął w naszej szkole. Był to czas intensywnej nauki, ale i twórczych pomysłów naszych uczniów. Jednym z nich pragniemy wszystkich wprowadzić w klimat słonecznych i radosnych wakacji.
Więcej...     Piosenka (format MP4) lub z YouTube

Aktualizacja: czerwiec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści